Investment properties for sale

    1,583 results
    MLS Logo

    10 hours ago

    $240,000

    318 Saratoga St, Cohoes, NY 12047

    5 bd, 2 ba

    2,048 sq ft

    $117/sq ft

    1910

    13.1%

    Gross yield

    8.5%

    Cap rate

    12.5%

    Cash on cash

    MLS Logo

    10 hours ago

    $849,900

    99 Durham Rd, Stillwater, NY 12170

    4 bd, 4 ba

    3,191 sq ft

    $266/sq ft

    2008

    5.4%

    Gross yield

    3.1%

    Cap rate

    -9.2%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $879,300

    78 Van Patten Dr, Clifton Park, NY 12065

    4 bd, 3 ba

    2,603 sq ft

    $338/sq ft

    2026

    3.7%

1 day ago

    $289,000

    5 West St, Albany, NY 12206

    6 bd, 3 ba

    1,880 sq ft

    $154/sq ft

    1890

    9.6%

    Gross yield

    4.9%

    Cap rate

    -2.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $972,000

    82 Van Patten Dr, Clifton Park, NY 12065

    3 bd, 3 ba

    2,446 sq ft

    $397/sq ft

    2026

    4.1%

1 day ago

    $179,000

    102 Degraff St, Schenectady, NY 12308

    7 bd, 2 ba

    1,936 sq ft

    $144/sq ft

    1910

    15.9%

1 day ago

    $279,900

    24 Links Ave, Hadley, NY 12835

    3 bd, 2 ba

    1,520 sq ft

    $184/sq ft

    1985

    9.0%

    Gross yield

    6.3%

    Cap rate

    3.6%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $199,000

    1500 State Route 7, Richmondville, NY 12149

    2 bd, 1 ba

    1,344 sq ft

    $148/sq ft

    1870

    9.5%

    Gross yield

    5.6%

    Cap rate

    0.9%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $299,900

    66 Van Schoick Ave, Albany, NY 12208

    4 bd, 2 ba

    1,479 sq ft

    $203/sq ft

    1933

    9.0%

    Gross yield

    4.8%

    Cap rate

    -2.6%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $539,999

    68 Cold Springs Rd, Troy, NY 12180

    3 bd, 3 ba

    1,560 sq ft

    $346/sq ft

    1971

    6.0%

    Gross yield

    3.6%

    Cap rate

    -7.3%

    Cash on cash

    2 days ago

    $449,000

    568 Victory Cir, Ballston Spa, NY 12020

    3 bd, 2 ba

    1,391 sq ft

    $323/sq ft

    1990

    7.6%

    Gross yield

    4.6%

    Cap rate

    -3.0%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $299,999

    1465 Burden Lake Rd, Averill Park, NY 12018

    3 bd, 2 ba

    1,392 sq ft

    $216/sq ft

    1818

    8.8%

    Gross yield

    5.4%

    Cap rate

    -0.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $529,900

    33 Fairway Ave, Delmar, NY 12054

    5 bd, 4 ba

    2,126 sq ft

    $249/sq ft

    1972

    6.8%

    Gross yield

    3.6%

    Cap rate

    -7.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $150,000

    1176 Tracy Ave, Niskayuna, NY 12309

    3 bd, 1 ba

    1,250 sq ft

    $120/sq ft

    1961

    14.3%

2 days ago

    $350,000

    211 Lancaster St, Albany, NY 12210

    1 bd, 1 ba

    1,118 sq ft

    $313/sq ft

    1856

    4.7%

    Gross yield

    1.7%

    Cap rate

    -15.0%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $667,500

    30 Windrow Way, Mechanicville, NY 12118

    2 bd, 2 ba

    2,050 sq ft

    $326/sq ft

    -

    4.4%

2 days ago

    $345,000

    321 Glen Ave, Scotia, NY 12302

    3 bd, 2 ba

    1,653 sq ft

    $209/sq ft

    1930

    7.5%

2 days ago

    $199,800

    512 1st St, Albany, NY 12206

    5 bd, 2 ba

    1,447 sq ft

    $138/sq ft

    1900

    10.8%

    Gross yield

    7.0%

    Cap rate

    6.4%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $419,000

    534 N Brandywine Ave, Schenectady, NY 12308

    6 bd, 2 ba

    2,332 sq ft

    $180/sq ft

    1900

    7.2%

    Gross yield

    4.1%

    Cap rate

    -5.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $299,000

    130 Van Schoick Ave, Albany, NY 12209

    3 bd, 1 ba

    1,956 sq ft

    $153/sq ft

    1940

    9.9%

    Gross yield

    5.6%

    Cap rate

    0.9%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $589,000

    110 Center St, Sharon Springs, NY 13459

    8 bd, 9 ba

    6,800 sq ft

    $87/sq ft

    1885

    6.2%

    Gross yield

    3.9%

    Cap rate

    -6.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $295,000

    139 Western Pkwy, Schenectady, NY 12304

    4 bd, 2 ba

    1,242 sq ft

    $238/sq ft

    1970

    8.1%

    Gross yield

    3.7%

    Cap rate

    -6.9%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $1,598,000

    13 Bowman St, Saratoga Springs, NY 12866

    5 bd, 4 ba

    3,100 sq ft

    $515/sq ft

    2026

    1.7%

2 days ago

    $309,900

    1747 Avenue A, Schenectady, NY 12308

    3 bd, 2 ba

    1,208 sq ft

    $257/sq ft

    1904

    7.6%

    Gross yield

    4.5%

    Cap rate

    -3.5%

    Cash on cash

    ...