Investment properties for sale

    284 results
    MLS Logo

    5 hours ago

    $90,000

    110 Monroe St, Tallassee, AL 36078

    2 bd, 1 ba

    1,204 sq ft

    $75/sq ft

    1953

    14.7%

    Gross yield

    9.3%

    Cap rate

    15.7%

    Cash on cash

    MLS Logo

    9 hours ago

    $264,900

    124 Deer Run Ln, Daviston, AL 36256

    5 bd, 2 ba

    3,628 sq ft

    $73/sq ft

    1975

    4.7%

    Gross yield

    2.9%

    Cap rate

    -9.9%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $49,900

    181 College St, Dadeville, AL 36853

    3 bd, 1 ba

    1,196 sq ft

    $42/sq ft

    1955

1 day ago

    $425,000

    100 Bay Point Dr Unit 302, Dadeville, AL 36853

    2 bd, 2 ba

    1,052 sq ft

    $404/sq ft

    2003

    3.2%

    Gross yield

    2.0%

    Cap rate

    -13.5%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $419,000

    356 Harbor View Blvd, Dadeville, AL 36853

    3 bd, 2 ba

    1,313 sq ft

    $319/sq ft

    2022

    5.9%

    Gross yield

    4.3%

    Cap rate

    -4.4%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $775,500

    515 Warrior Ln, Dadeville, AL 36853

    2 bd, 2 ba

    1,175 sq ft

    $660/sq ft

    2001

    2.5%

    Gross yield

    1.7%

    Cap rate

    -15.0%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $1,075,000

    110 Manoy Cv, Jacksons Gap, AL 36861

    3 bd, 4 ba

    2,522 sq ft

    $466/sq ft

    2005

    2.4%

    Gross yield

    1.7%

    Cap rate

    -14.8%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $1,250,000

    279 Magnolia Way, Dadeville, AL 36853

    4 bd, 4 ba

    2,300 sq ft

    $543/sq ft

    2023

    2.2%

2 days ago

    $239,000

    1787 Eastwood Dr, Alexander City, AL 35010

    3 bd, 2 ba

    1,631 sq ft

    $147/sq ft

    1966

    9.8%

    Gross yield

    7.3%

    Cap rate

    7.6%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $170,000

    706 7th St, Tallassee, AL 36078

    3 bd, 2 ba

    1,350 sq ft

    $126/sq ft

    1960

    11.8%

    Gross yield

    8.9%

    Cap rate

    13.9%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $179,900

    211 Central Blvd, Tallassee, AL 36078

    3 bd, 2 ba

    1,665 sq ft

    $108/sq ft

    1900

    10.1%

    Gross yield

    7.5%

    Cap rate

    8.3%

    Cash on cash

    MLS Logo

    3 days ago

    $155,000

    65 Alberta St, Camp Hill, AL 36850

    3 bd, 2 ba

    1,833 sq ft

    $104/sq ft

    1956

    9.6%

MLS Logo

    3 days ago

    $203,900

    741 Lakeview Rdg Apt 103, Dadeville, AL 36853

    2 bd, 2 ba

    1,176 sq ft

    $173/sq ft

    1996

    7.9%

    Gross yield

    5.2%

    Cap rate

    -0.9%

    Cash on cash

    MLS Logo

    4 days ago

    $620,000

    1796 Magnolia St, Alexander City, AL 35010

    4 bd, 4 ba

    3,387 sq ft

    $183/sq ft

    1973

    4.4%

    Gross yield

    3.2%

    Cap rate

    -8.9%

    Cash on cash

    MLS Logo

    4 days ago

    $1,625,000

    767 Old Still Rd, Dadeville, AL 36853

    4 bd, 5 ba

    2,960 sq ft

    $549/sq ft

    2016

    1.1%

    Gross yield

    0.6%

    Cap rate

    -19.4%

    Cash on cash

    MLS Logo

    5 days ago

    $174,900

    4 Alber Dr, Tallassee, AL 36078

    3 bd, 2 ba

    1,377 sq ft

    $127/sq ft

    1900

    10.2%

    Gross yield

    7.5%

    Cap rate

    8.5%

    Cash on cash

    MLS Logo

    6 days ago

    $849,000

    504 Dennis Creek Pt, Jacksons Gap, AL 36861

    3 bd, 2 ba

    1,024 sq ft

    $829/sq ft

    1977

    2.1%

MLS Logo

    6 days ago

    $2,175,000

    180 Windsong Rd, Dadeville, AL 36853

    4 bd, 3 ba

    2,650 sq ft

    $887/sq ft

    2014

    1.2%

MLS Logo

    7 days ago

    $1,399,000

    376 County Shop Rd, Dadeville, AL 36853

    7 bd, 5 ba

    3,478 sq ft

    $402/sq ft

    2013

    2.4%

MLS Logo

    7 days ago

    $2,450,000

    32 Narrows Pt, Alexander City, AL 35010

    4 bd, 5 ba

    3,157 sq ft

    $776/sq ft

    2015

    1.5%

MLS Logo

    7 days ago

    $190,000

    44 Carol St, Alexander City, AL 35010

    3 bd, 2 ba

    1,493 sq ft

    $127/sq ft

    1972

    8.8%

    Gross yield

    6.4%

    Cap rate

    4.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    7 days ago

    $650,000

    293 Willis Rd, Dadeville, AL 36853

    2 bd, 1 ba

    864 sq ft

    $752/sq ft

    1980

    2.6%

    Gross yield

    1.9%

    Cap rate

    -14.2%

    Cash on cash

    MLS Logo

    7 days ago

    $265,000

    368 Fairlane Cir, Alexander City, AL 35010

    3 bd, 2 ba

    2,048 sq ft

    $129/sq ft

    1963

    5.8%

    Gross yield

    4.1%

    Cap rate

    -5.2%

    Cash on cash

    MLS Logo

    8 days ago

    $749,000

    523 Farm Loop, Alexander City, AL 35010

    3 bd, 2 ba

    1,066 sq ft

    $703/sq ft

    1997

    2.0%