Investment properties for sale

    63 results
    MLS Logo

    6 hours ago

    $650,000

    3601 Coolville Station Rd, Coolville, OH 45723

    3 bd, 1 ba

    2,020 sq ft

    $322/sq ft

    1977

    2.2%

1 day ago

    $174,900

    5 Smith St, Athens, OH 45701

    3 bd, 1 ba

    780 sq ft

    $224/sq ft

    1910

    7.7%

    Gross yield

    4.8%

    Cap rate

    -2.3%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $89,995

    18 Republic Ave, Glouster, OH 45732

    3 bd, 1 ba

    1,064 sq ft

    $85/sq ft

    1900

    14.1%

    Gross yield

    9.7%

    Cap rate

    17.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $399,000

    2411 Swart Rd, Albany, OH 45710

    3 bd, 2 ba

    1,568 sq ft

    $254/sq ft

    2025

    7.9%

1 day ago

    $240,000

    28365 Osborne Rd, Coolville, OH 45723

    4 bd, 1 ba

    2,054 sq ft

    $117/sq ft

    1993

    9.0%

    Gross yield

    5.7%

    Cap rate

    1.2%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $399,000

    2329 Swart Rd, Albany, OH 45710

    3 bd, 2 ba

    1,568 sq ft

    $254/sq ft

    2025

    6.6%

MLS Logo

    3 days ago

    $355,000

    2 Bryan Rd, Athens, OH 45701

    4 bd, 2 ba

    2,032 sq ft

    $175/sq ft

    1961

    6.1%

    Gross yield

    3.5%

    Cap rate

    -7.4%

    Cash on cash

    MLS Logo

    4 days ago

    $338,000

    49 Canterbury Dr, Athens, OH 45701

    5 bd, 3 ba

    2,440 sq ft

    $139/sq ft

    1967

    8.4%

    Gross yield

    5.4%

    Cap rate

    0.2%

    Cash on cash

    MLS Logo

    4 days ago

    $399,900

    3028 Canterbury Ct, Albany, OH 45710

    3 bd, 2 ba

    1,953 sq ft

    $205/sq ft

    2018

    6.6%

    Gross yield

    3.9%

    Cap rate

    -6.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    4 days ago

    $515,000

    6350 Marion Johnson Rd, Athens, OH 45701

    3 bd, 3 ba

    3,144 sq ft

    $164/sq ft

    1991

    4.8%

    Gross yield

    3.0%

    Cap rate

    -9.7%

    Cash on cash

    MLS Logo

    4 days ago

    $249,900

    5232 Bethany Ridge Rd, Guysville, OH 45735

    2 bd, 2 ba

    920 sq ft

    $272/sq ft

    2005

    8.1%

    Gross yield

    5.8%

    Cap rate

    1.5%

    Cash on cash

    MLS Logo

    5 days ago

    $1,399,999

    42545 Mattox Rd, Albany, OH 45710

    5 bd, 4 ba

    3,361 sq ft

    $417/sq ft

    2022

    2.4%

    Gross yield

    1.6%

    Cap rate

    -15.4%

    Cash on cash

    MLS Logo

    6 days ago

    $209,000

    1105 Dutch Ridge Rd, Guysville, OH 45735

    3 bd, 1 ba

    1,840 sq ft

    $114/sq ft

    1987

    8.5%

    Gross yield

    5.5%

    Cap rate

    0.3%

    Cash on cash

    MLS Logo

    6 days ago

    $350,000

    15393 Shade Rd, Guysville, OH 45735

    4 bd, 3 ba

    2,155 sq ft

    $162/sq ft

    2016

    8.3%

MLS Logo

    6 days ago

    $262,000

    2064 Mace Dr, Albany, OH 45710

    2 bd, 1 ba

    1,295 sq ft

    $202/sq ft

    2018

    6.5%

    Gross yield

    3.9%

    Cap rate

    -5.9%

    Cash on cash

    MLS Logo

    6 days ago

    $680,000

    14745 Dutch Creek Rd, Athens, OH 45701

    2 bd, 1 ba

    1,456 sq ft

    $467/sq ft

    1900

    3.2%

MLS Logo

    7 days ago

    $189,000

    122 Saint Charles St, Nelsonville, OH 45764

    2 bd, 2 ba

    1,371 sq ft

    $138/sq ft

    1969

    6.8%

    Gross yield

    4.1%

    Cap rate

    -5.2%

    Cash on cash

    MLS Logo

    10 days ago

    $479,900

    28850 State Route 143, Albany, OH 45710

    2 bd, 2 ba

    2,680 sq ft

    $179/sq ft

    2011

    5.6%

    Gross yield

    3.5%

    Cap rate

    -7.5%

    Cash on cash

    MLS Logo

    16 days ago

    $550,000

    21750 State Route 550, Amesville, OH 45711

    3 bd, 2 ba

    1,896 sq ft

    $290/sq ft

    1973

    3.0%

MLS Logo

    18 days ago

    $129,900

    15 S Shafer St Apt 2004, Athens, OH 45701

    4 bd, 2 ba

    1,040 sq ft

    $125/sq ft

    1995

    13.9%

    Gross yield

    4.2%

    Cap rate

    -4.8%

    Cash on cash

    MLS Logo

    18 days ago

    $219,900

    5461 State St, Albany, OH 45710

    4 bd, 2 ba

    1,706 sq ft

    $129/sq ft

    1928

    8.5%

    Gross yield

    5.0%

    Cap rate

    -1.4%

    Cash on cash

    MLS Logo

    19 days ago

    $929,999

    15231 Wolfe Bennett Rd, Nelsonville, OH 45764

    3 bd, 3 ba

    2,796 sq ft

    $333/sq ft

    1955

    2.0%

    Gross yield

    1.2%

    Cap rate

    -16.7%

    Cash on cash

    MLS Logo

    21 days ago

    $289,900

    226 W Union St, Athens, OH 45701

    4 bd, 2 ba

    1,892 sq ft

    $153/sq ft

    1900

    6.7%

    Gross yield

    3.9%

    Cap rate

    -5.8%

    Cash on cash

    MLS Logo

    21 days ago

    $235,000

    5446 Shawnee Dr, Albany, OH 45710

    3 bd, 2 ba

    1,288 sq ft

    $182/sq ft

    1992

    8.2%

    Gross yield

    5.4%

    Cap rate

    -0.1%

    Cash on cash