Investment properties for sale

    646 results

    11 hours ago

    $339,999

    3016 Old Route 17 # 17, Deposit, NY 13754

    10 bd, 7 ba

    2,800 sq ft

    $121/sq ft

    1950

    9.5%

1 day ago

    $420,000

    1003 Debonair Dr, Endicott, NY 13760

    4 bd, 3 ba

    2,644 sq ft

    $159/sq ft

    1989

1 day ago

    $225,000

    159 Temple St, Owego, NY 13827

    4 bd, 2 ba

    1,786 sq ft

    $126/sq ft

    1880

    9.9%

    Gross yield

    5.9%

    Cap rate

    2.0%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $160,000

    71 Lincoln St, Waverly, NY 14892

    4 bd, 2 ba

    1,724 sq ft

    $93/sq ft

    1853

    12.4%

    Gross yield

    6.9%

    Cap rate

    6.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $239,000

    705 Church St, Endicott, NY 13760

    5 bd, 2 ba

    2,367 sq ft

    $101/sq ft

    1949

    11.5%

    Gross yield

    6.8%

1 day ago

    $479,900

    616 Bunn Hill Rd, Vestal, NY 13850

    4 bd, 3 ba

    3,014 sq ft

    $159/sq ft

    1984

    7.3%

    Gross yield

    3.4%

    Cap rate

    -8.0%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $215,000

    12 Florence Ave, Binghamton, NY 13905

    3 bd, 1 ba

    1,538 sq ft

    $140/sq ft

    1900

    10.3%

    Gross yield

    5.4%

    Cap rate

    -0.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $425,000

    10 Country Trl, Binghamton, NY 13905

    4 bd, 4 ba

    3,366 sq ft

    $126/sq ft

    2005

    7.1%

    Gross yield

    3.2%

    Cap rate

    -8.9%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $149,900

    332 Midland Rd, Vestal, NY 13850

    3 bd, 1 ba

    1,668 sq ft

    $90/sq ft

    1950

    15.7%

    Gross yield

    9.9%

    Cap rate

    18.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $229,000

    398 Main St, Owego, NY 13827

    3 bd, 3 ba

    2,840 sq ft

    $81/sq ft

    1900

    12.2%

    Gross yield

    7.0%

1 day ago

    $310,000

    1137 Greenwood Gln, Endicott, NY 13760

    4 bd, 3 ba

    2,603 sq ft

    $119/sq ft

    1978

    10.1%

    Gross yield

    5.4%

    Cap rate

    0.0%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $375,000

    4517 Madison Dr, Vestal, NY 13850

    4 bd, 3 ba

    3,512 sq ft

    $107/sq ft

    1967

    9.1%

    Gross yield

    5.4%

    Cap rate

    0.2%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $125,000

    814 Owego Rd, Candor, NY 13743

    3 bd, 1 ba

    1,560 sq ft

    $80/sq ft

    1986

    17.9%

    Gross yield

    11.6%

    Cap rate

    24.9%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $714,000

    827 Skylane Ter, Endicott, NY 13760

    5 bd, 5 ba

    4,800 sq ft

    $149/sq ft

    1977

    5.7%

    Gross yield

    2.3%

    Cap rate

    -12.4%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $39,900

    24 Clarke St, Binghamton, NY 13905

    7 bd, 3 ba

    2,634 sq ft

    $15/sq ft

    1890

2 days ago

    $149,900

    11 New St, Apalachin, NY 13732

    3 bd, 1 ba

    936 sq ft

    $160/sq ft

    1950

    17.0%

    Gross yield

    11.0%

    Cap rate

    22.3%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $166,500

    21 Montour St, Binghamton, NY 13903

    3 bd, 2 ba

    1,470 sq ft

    $113/sq ft

    1960

    13.0%

    Gross yield

    6.6%

2 days ago

    $395,000

    124 Eldredge Dr, Vestal, NY 13850

    4 bd, 4 ba

    4,384 sq ft

    $90/sq ft

    1960

    7.1%

    Gross yield

    3.0%

    Cap rate

    -9.8%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $199,000

    2640 Lynnhurst Dr, Vestal, NY 13850

    3 bd, 3 ba

    2,336 sq ft

    $85/sq ft

    1965

    15.1%

    Gross yield

    8.3%

    Cap rate

    11.5%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $39,900

    52 North St, Binghamton, NY 13905

    8 bd, 3 ba

    1,990 sq ft

    $20/sq ft

    1890

2 days ago

    $150,000

    492 Riverside Dr, Johnson City, NY 13790

    3 bd, 1 ba

    1,248 sq ft

    $120/sq ft

    1940

    15.6%

    Gross yield

    9.2%

    Cap rate

    15.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $575,000

    1432 Newark Valley Maine Rd, Newark Valley, NY 13811

    4 bd, 4 ba

    4,286 sq ft

    $134/sq ft

    2024

    7.5%

    Gross yield

    5.4%

    Cap rate

    0.0%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $279,900

    41 Silk St, Newark Valley, NY 13811

    3 bd, 1 ba

    1,948 sq ft

    $144/sq ft

    1840

    7.9%

    Gross yield

    4.8%

    Cap rate

    -2.2%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $379,900

    1049 Old State Rd, Binghamton, NY 13904

    3 bd, 3 ba

    2,448 sq ft

    $155/sq ft

    1900

    6.2%

    Gross yield

    4.4%

    Cap rate

    -3.8%

    Cash on cash

    ...