Investment properties for sale

    141 results
    MLS Logo

    1 day ago

    $130,000

    60606 A C White Rd, Angie, LA 70426

    2 bd, 3 ba

    1,833 sq ft

    $71/sq ft

    1983

    12.6%

    Gross yield

    9.4%

    Cap rate

    16.2%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $255,900

    1347 Edward Ln, Bogalusa, LA 70427

    5 bd, 3 ba

    1,800 sq ft

    $142/sq ft

    1970

    6.3%

    Gross yield

    4.3%

    Cap rate

    -4.2%

    Cash on cash

    MLS Logo

    5 days ago

    $325,000

    1002 Holly Rd, Franklinton, LA 70438

    3 bd, 3 ba

    2,200 sq ft

    $148/sq ft

    1977

    6.6%

    Gross yield

    4.7%

    Cap rate

    -2.7%

    Cash on cash

    MLS Logo

    6 days ago

    $100,000

    1548 William Peters Rd, Bogalusa, LA 70427

    3 bd, 2 ba

    1,250 sq ft

    $80/sq ft

    1977

    12.6%

    Gross yield

    8.0%

    Cap rate

    10.4%

    Cash on cash

    MLS Logo

    9 days ago

    $264,000

    28230 Highway 430, Franklinton, LA 70438

    3 bd, 2 ba

    1,285 sq ft

    $205/sq ft

    1980

    5.7%

    Gross yield

    3.8%

    Cap rate

    -6.6%

    Cash on cash

    MLS Logo

    9 days ago

    $275,000

    28481 Highway 25, Franklinton, LA 70438

    3 bd, 2 ba

    1,280 sq ft

    $215/sq ft

    2000

MLS Logo

    10 days ago

    $258,000

    26288 Highway 21, Angie, LA 70426

    3 bd, 2 ba

    2,300 sq ft

    $112/sq ft

    1956

    6.2%

    Gross yield

    4.2%

    Cap rate

    -4.7%

    Cash on cash

    MLS Logo

    11 days ago

    $196,000

    1014 Webb St, Franklinton, LA 70438

    3 bd, 2 ba

    1,134 sq ft

    $173/sq ft

    2008

    7.8%

    Gross yield

    5.2%

    Cap rate

    -0.8%

    Cash on cash

    MLS Logo

    12 days ago

    $140,000

    14056 Brandy Ln, Franklinton, LA 70438

    1 bd, 1 ba

    850 sq ft

    $165/sq ft

    2021

    9.9%

    Gross yield

    7.4%

    Cap rate

    7.8%

    Cash on cash

    MLS Logo

    13 days ago

    $315,000

    25146 Military Rd, Angie, LA 70426

    3 bd, 3 ba

    2,860 sq ft

    $110/sq ft

    1997

    5.5%

    Gross yield

    3.8%

    Cap rate

    -6.3%

    Cash on cash

    MLS Logo

    13 days ago

    $150,000

    19247 Peters Bend Rd, Bogalusa, LA 70427

    1 bd, 1 ba

    689 sq ft

    $218/sq ft

    2006

    8.8%

    Gross yield

    5.3%

    Cap rate

    -0.3%

    Cash on cash

    MLS Logo

    15 days ago

    $159,900

    46347 Iris Ln, Franklinton, LA 70438

    3 bd, 2 ba

    1,568 sq ft

    $102/sq ft

    2010

    10.7%

    Gross yield

    7.9%

    Cap rate

    9.9%

    Cash on cash

    MLS Logo

    15 days ago

    $310,000

    53183 Enderle Ln, Franklinton, LA 70438

    3 bd, 2 ba

    1,458 sq ft

    $213/sq ft

    1977

    6.0%

    Gross yield

    4.4%

    Cap rate

    -4.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    15 days ago

    $113,000

    526 Avenue E, Bogalusa, LA 70427

    3 bd, 2 ba

    1,350 sq ft

    $84/sq ft

    1940

    13.2%

    Gross yield

    9.7%

    Cap rate

    17.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    16 days ago

    $249,000

    2117 Hamilton St, Franklinton, LA 70438

    3 bd, 2 ba

    2,377 sq ft

    $105/sq ft

    1975

    7.4%

    Gross yield

    5.0%

    Cap rate

    -1.7%

    Cash on cash

    MLS Logo

    16 days ago

    $202,000

    2013 Hamilton St, Franklinton, LA 70438

    3 bd, 2 ba

    1,723 sq ft

    $117/sq ft

    1998

    9.3%

    Gross yield

    6.3%

    Cap rate

    3.5%

    Cash on cash

    MLS Logo

    17 days ago

    $142,000

    19375 M Thomas Rd, Franklinton, LA 70438

    3 bd, 2 ba

    1,167 sq ft

    $122/sq ft

    -

    12.3%

    Gross yield

    9.7%

    Cap rate

    17.4%

    Cash on cash

    MLS Logo

    20 days ago

    $149,000

    30381 Woodrow Magee Rd, Franklinton, LA 70438

    3 bd, 2 ba

    1,182 sq ft

    $126/sq ft

    2022

    11.5%

MLS Logo

    20 days ago

    $400,000

    36098 Highway 1055, Mount Hermon, LA 70450

    3 bd, 2 ba

    2,103 sq ft

    $190/sq ft

    1984

    3.7%

    Gross yield

    2.4%

    Cap rate

    -12.0%

    Cash on cash

    MLS Logo

    20 days ago

    $69,000

    918 W 10th St, Bogalusa, LA 70427

    2 bd, 2 ba

    1,344 sq ft

    $51/sq ft

    1960

    20.3%

    Gross yield

    15.1%

    Cap rate

    38.8%

    Cash on cash

    MLS Logo

    22 days ago

    $375,000

    60168 Peach Orchard Rd, Bogalusa, LA 70427

    5 bd, 4 ba

    3,871 sq ft

    $97/sq ft

    1996

    8.4%

    Gross yield

    5.1%

    Cap rate

    -1.3%

    Cash on cash

    MLS Logo

    23 days ago

    $258,000

    20681 Pug Ln, Bogalusa, LA 70427

    3 bd, 2 ba

    1,720 sq ft

    $150/sq ft

    2013

    7.3%

    Gross yield

    4.8%

    Cap rate

    -2.6%

    Cash on cash

    MLS Logo

    23 days ago

    $275,000

    59377 Borgne Ave, Bogalusa, LA 70427

    3 bd, 2 ba

    1,993 sq ft

    $138/sq ft

    1955

    6.5%

    Gross yield

    4.5%

    Cap rate

    -3.5%

    Cash on cash

    MLS Logo

    25 days ago

    $150,000

    1002 Superior Ave, Bogalusa, LA 70427

    2 bd, 2 ba

    1,540 sq ft

    $97/sq ft

    1951

    9.0%

    Gross yield

    5.8%

    Cap rate

    1.7%

    Cash on cash

    ...