Investment properties for sale

    3,478 results
    MLS Logo

    7 minutes ago

    $374,900

    708 S Phillippi St, Boise, ID 83705

    3 bd, 2 ba

    1,104 sq ft

    $340/sq ft

    1958

    6.2%

    Gross yield

    4.5%

    Cap rate

    -3.7%

    Cash on cash

    MLS Logo

    7 minutes ago

    $417,990

    11500 W Graham Ave, Nampa, ID 83651

    4 bd, 2 ba

    1,607 sq ft

    $260/sq ft

    2005

    6.9%

    Gross yield

    4.9%

    Cap rate

    -2.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    19 minutes ago

    $360,000

    11740 Edgemoor St, Caldwell, ID 83605

    3 bd, 2 ba

    1,102 sq ft

    $327/sq ft

    2006

    6.6%

    Gross yield

    5.0%

    Cap rate

    -1.8%

    Cash on cash

    MLS Logo

    31 minutes ago

    $599,880

    6555 S Charlie Pl, Eagle, ID 83629

    3 bd, 3 ba

    2,204 sq ft

    $272/sq ft

    2026

    4.7%

MLS Logo

    31 minutes ago

    $499,900

    1784 N Big Star Ave, Eagle, ID 83616

    4 bd, 3 ba

    2,126 sq ft

    $235/sq ft

    2026

    6.6%

MLS Logo

    31 minutes ago

    $380,000

    8556 W Snohomish St, Boise, ID 83709

    3 bd, 2 ba

    1,211 sq ft

    $314/sq ft

    2012

    6.2%

    Gross yield

    4.6%

    Cap rate

    -3.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    37 minutes ago

    $445,000

    6465 E Monroe St, Nampa, ID 83687

    3 bd, 2 ba

    1,586 sq ft

    $281/sq ft

    2021

    5.9%

    Gross yield

    4.2%

    Cap rate

    -4.9%

    Cash on cash

    MLS Logo

    43 minutes ago

    $409,000

    1887 E Boise Ave, Boise, ID 83706

    2 bd, 2 ba

    1,160 sq ft

    $353/sq ft

    1981

    5.0%

    Gross yield

    3.4%

    Cap rate

    -8.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    49 minutes ago

    $465,000

    11930 Purple Sage Rd, Middleton, ID 83644

    3 bd, 2 ba

    1,716 sq ft

    $271/sq ft

    1976

    5.9%

    Gross yield

    4.6%

    Cap rate

    -3.3%

    Cash on cash

    MLS Logo

    49 minutes ago

    $425,500

    1007 N C St, Parma, ID 83660

    3 bd, 2 ba

    1,904 sq ft

    $223/sq ft

    1969

    6.0%

    Gross yield

    4.5%

    Cap rate

    -3.5%

    Cash on cash

    MLS Logo

    55 minutes ago

    $1,339,000

    5791 W Trigo Dr, Eagle, ID 83616

    4 bd, 4 ba

    3,410 sq ft

    $393/sq ft

    2023

    3.4%

    Gross yield

    2.5%

    Cap rate

    -11.7%

    Cash on cash

    MLS Logo

    55 minutes ago

    $439,900

    2225 W Mikaela Ct, Nampa, ID 83651

    4 bd, 3 ba

    2,097 sq ft

    $210/sq ft

    2018

    6.2%

    Gross yield

    4.3%

    Cap rate

    -4.2%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 hour ago

    $769,000

    3465 E Englehart Dr, Meridian, ID 83642

    3 bd, 3 ba

    2,317 sq ft

    $332/sq ft

    2026

    3.2%

MLS Logo

    1 hour ago

    $1,465,000

    7933 W Suttle Lake Dr, Boise, ID 83714

    5 bd, 4 ba

    4,112 sq ft

    $356/sq ft

    2024

    3.5%

MLS Logo

    1 hour ago

    $1,099,000

    362 S Hamlin Ln, Eagle, ID 83616

    4 bd, 3 ba

    2,753 sq ft

    $399/sq ft

    2021

    3.5%

    Gross yield

    2.3%

    Cap rate

    -12.4%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 hour ago

    $364,900

    3426 E Princess Amy Ct, Nampa, ID 83687

    3 bd, 2 ba

    1,251 sq ft

    $292/sq ft

    2002

    5.0%

    Gross yield

    3.3%

    Cap rate

    -8.2%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 hour ago

    $609,880

    846 S Contusion Ave, Nampa, ID 83687

    4 bd, 3 ba

    2,504 sq ft

    $244/sq ft

    2026

    4.1%

MLS Logo

    1 hour ago

    $544,900

    8390 W Meltwater Ln, Eagle, ID 83616

    3 bd, 2 ba

    1,667 sq ft

    $327/sq ft

    2023

    5.5%

    Gross yield

    3.7%

    Cap rate

    -6.8%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 hour ago

    $1,700,000

    7213 E Columbia Rd, Boise, ID 83716

    4 bd, 3 ba

    3,737 sq ft

    $455/sq ft

    2001

    2.0%

    Gross yield

    1.3%

    Cap rate

    -16.4%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 hour ago

    $299,900

    9965 W Rosecroft Ct, Boise, ID 83704

    2 bd, 3 ba

    1,032 sq ft

    $291/sq ft

    2009

    6.8%

MLS Logo

    2 hours ago

    $1,100,000

    5030 W Parkridge Dr, Boise, ID 83714

    3 bd, 3 ba

    2,475 sq ft

    $444/sq ft

    2016

    3.2%

MLS Logo

    2 hours ago

    $940,000

    6323 Foothill Rd, Star, ID 83669

    4 bd, 3 ba

    2,688 sq ft

    $350/sq ft

    1972

    3.2%

    Gross yield

    2.5%

    Cap rate

    -11.7%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 hours ago

    $450,000

    12927 W Broadleaf St, Boise, ID 83713

    3 bd, 2 ba

    1,319 sq ft

    $341/sq ft

    2002

    5.5%

    Gross yield

    4.0%

    Cap rate

    -5.5%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 hours ago

    $1,250,000

    42 Shoemaker Ln, Horseshoe Bend, ID 83629

    3 bd, 3 ba

    4,222 sq ft

    $296/sq ft

    2020

    2.4%

    Gross yield

    1.7%

    Cap rate

    -14.7%

    Cash on cash

    ...