Investment properties for sale

    142 results
    MLS Logo

    49 minutes ago

    $299,000

    1818 Normal Ave, Burley, ID 83318

    4 bd, 2 ba

    1,650 sq ft

    $181/sq ft

    1934

    7.0%

    Gross yield

    5.5%

    Cap rate

    0.3%

    Cash on cash

    MLS Logo

    15 hours ago

    $385,000

    1610 Burton Ave, Burley, ID 83318

    5 bd, 3 ba

    2,492 sq ft

    $154/sq ft

    1914

    6.2%

    Gross yield

    4.8%

    Cap rate

    -2.4%

    Cash on cash

    MLS Logo

    21 hours ago

    $609,999

    810 Snake River Dr, Heyburn, ID 83336

    4 bd, 3 ba

    2,543 sq ft

    $240/sq ft

    2026

    3.2%

1 day ago

    $409,000

    603 Manning Cir, Paul, ID 83347

    4 bd, 2 ba

    1,774 sq ft

    $231/sq ft

    2026

    5.8%

1 day ago

    $185,000

    1448 Malta Ave, Burley, ID 83318

    3 bd, 1 ba

    1,280 sq ft

    $145/sq ft

    1948

    9.7%

    Gross yield

    7.2%

    Cap rate

    7.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $375,000

    408 W Lincoln St, Paul, ID 83347

    4 bd, 3 ba

    2,656 sq ft

    $141/sq ft

    1961

2 days ago

    $369,000

    1205 Copper Dr, Rupert, ID 83350

    3 bd, 2 ba

    1,528 sq ft

    $241/sq ft

    2026

    5.5%

2 days ago

    $1,500,000

    162 S 250 Ln E, Rupert, ID 83350

    4 bd, 3 ba

    3,607 sq ft

    $416/sq ft

    2025

    2.4%

MLS Logo

    3 days ago

    $309,500

    1012 14th St, Rupert, ID 83350

    2 bd, 2 ba

    1,300 sq ft

    $238/sq ft

    2025

    6.5%

MLS Logo

    6 days ago

    $369,000

    1216 Bronze Dr, Rupert, ID 83350

    4 bd, 2 ba

    1,552 sq ft

    $238/sq ft

    2025

    6.3%

MLS Logo

    6 days ago

    $330,000

    1931 Y St, Heyburn, ID 83336

    4 bd, 2 ba

    1,874 sq ft

    $176/sq ft

    1977

    7.2%

    Gross yield

    5.4%

    Cap rate

    -0.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    7 days ago

    $359,900

    538 E Clark St, Paul, ID 83347

    5 bd, 2 ba

    2,060 sq ft

    $175/sq ft

    1973

    6.3%

    Gross yield

    4.7%

    Cap rate

    -2.9%

    Cash on cash

    MLS Logo

    7 days ago

    $399,999

    106 Maplewood Cir, Rupert, ID 83350

    6 bd, 3 ba

    2,125 sq ft

    $167/sq ft

    1979

    4.4%

    Gross yield

    3.3%

    Cap rate

    -8.3%

    Cash on cash

    MLS Logo

    7 days ago

    $385,000

    1202 Noah Dr, Rupert, ID 83350

    3 bd, 2 ba

    1,620 sq ft

    $238/sq ft

    2017

    6.0%

    Gross yield

    4.4%

    Cap rate

    -3.9%

    Cash on cash

    MLS Logo

    7 days ago

    $330,000

    724 Fairmont St, Burley, ID 83318

    2 bd, 2 ba

    1,782 sq ft

    $185/sq ft

    1972

    6.0%

    Gross yield

    4.6%

    Cap rate

    -3.3%

    Cash on cash

    MLS Logo

    7 days ago

    $360,000

    792 N 700 E, Rupert, ID 83350

    3 bd, 2 ba

    1,440 sq ft

    $250/sq ft

    1977

    5.9%

    Gross yield

    4.4%

    Cap rate

    -3.8%

    Cash on cash

    MLS Logo

    8 days ago

    $375,000

    27 W 100 N, Rupert, ID 83350

    4 bd, 3 ba

    3,070 sq ft

    $122/sq ft

    1963

    6.3%

MLS Logo

    8 days ago

    $335,000

    141 Hilltop Ct, Burley, ID 83318

    3 bd, 2 ba

    1,920 sq ft

    $169/sq ft

    1980

    6.8%

    Gross yield

    5.4%

    Cap rate

    -0.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    8 days ago

    $485,000

    240 E 300 N, Rupert, ID 83350

    4 bd, 2 ba

    1,986 sq ft

    $244/sq ft

    1977

    4.7%

    Gross yield

    3.5%

    Cap rate

    -7.5%

    Cash on cash

    MLS Logo

    8 days ago

    $360,000

    337 W 300 S, Burley, ID 83318

    3 bd, 2 ba

    1,352 sq ft

    $266/sq ft

    1991

    5.3%

MLS Logo

    11 days ago

    $985,000

    20 W 218 S, Burley, ID 83318

    6 bd, 5 ba

    6,076 sq ft

    $162/sq ft

    2011

    3.8%

    Gross yield

    2.9%

    Cap rate

    -9.8%

    Cash on cash

    MLS Logo

    11 days ago

    $265,000

    1501 21st St, Heyburn, ID 83336

    4 bd, 1 ba

    1,307 sq ft

    $203/sq ft

    1957

    7.4%

    Gross yield

    5.6%

    Cap rate

    0.8%

    Cash on cash

    MLS Logo

    13 days ago

    $399,000

    2431 Dorchester Ave, Burley, ID 83318

    4 bd, 2 ba

    1,720 sq ft

    $232/sq ft

    2023

    6.5%

MLS Logo

    14 days ago

    $429,000

    107 W 3rd St, Declo, ID 83323

    4 bd, 2 ba

    1,727 sq ft

    $248/sq ft

    2026

    5.1%