Investment properties for sale

    409 results
    MLS Logo

    2 hours ago

    $999,990

    1617 Pierce Gulch Rd, Cotopaxi, CO 81223

    7 bd, 5 ba

    5,665 sq ft

    $177/sq ft

    2006

    3.7%

    Gross yield

    2.8%

    Cap rate

    -10.4%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 hours ago

    $775,000

    9815 Us Highway 50, Howard, CO 81233

    3 bd, 2 ba

    924 sq ft

    $839/sq ft

    1973

    2.5%

MLS Logo

    5 hours ago

    $1,590,000

    9825 US Highway 50, Howard, CO 81233

    4 bd, 2 ba

    2,440 sq ft

    $652/sq ft

    1954

    1.2%

MLS Logo

    7 hours ago

    $59,000

    2795 Elizabeth Ave Lot 40, Canon City, CO 81212

    3 bd, 2 ba

    1,568 sq ft

    $38/sq ft

    1999

MLS Logo

    9 hours ago

    $474,500

    51 Wild Rose Dr, Canon City, CO 81212

    3 bd, 2 ba

    1,641 sq ft

    $289/sq ft

    2004

    4.8%

    Gross yield

    3.4%

    Cap rate

    -7.9%

    Cash on cash

    MLS Logo

    11 hours ago

    $485,000

    1346 Ridgewood Ct, Canon City, CO 81212

    3 bd, 2 ba

    1,717 sq ft

    $282/sq ft

    1989

    5.1%

    Gross yield

    3.7%

    Cap rate

    -6.9%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $429,500

    1811 11th St, Penrose, CO 81240

    3 bd, 2 ba

    1,648 sq ft

    $261/sq ft

    1980

    4.4%

    Gross yield

    3.1%

    Cap rate

    -9.3%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $399,900

    1535 Chestnut St, Canon City, CO 81212

    3 bd, 2 ba

    1,968 sq ft

    $203/sq ft

    1970

    6.3%

    Gross yield

    4.9%

    Cap rate

    -2.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $385,000

    62 9th Ave, Penrose, CO 81240

    3 bd, 2 ba

    1,713 sq ft

    $225/sq ft

    1997

    6.5%

    Gross yield

    4.8%

    Cap rate

    -2.3%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $685,000

    110 South Bnd, Canon City, CO 81212

    4 bd, 3 ba

    3,024 sq ft

    $227/sq ft

    1998

    4.6%

2 days ago

    $849,000

    530 Red Feather Rd, Cotopaxi, CO 81223

    5 bd, 3 ba

    3,053 sq ft

    $278/sq ft

    2000

    1.6%

    Gross yield

    1.0%

    Cap rate

    -17.6%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $695,000

    2950 E Main St, Canon City, CO 81212

    4 bd, 3 ba

    2,970 sq ft

    $234/sq ft

    1900

    4.3%

    Gross yield

    3.2%

    Cap rate

    -8.8%

    Cash on cash

    MLS Logo

    3 days ago

    $424,900

    226 Sourwood Ln, Canon City, CO 81212

    3 bd, 2 ba

    1,880 sq ft

    $226/sq ft

    2006

    4.2%

    Gross yield

    3.1%

    Cap rate

    -9.4%

    Cash on cash

    MLS Logo

    3 days ago

    $545,000

    253 Nels Dr, Cotopaxi, CO 81223

    3 bd, 2 ba

    2,108 sq ft

    $259/sq ft

    2023

    5.5%

    Gross yield

    4.3%

    Cap rate

    -4.5%

    Cash on cash

    MLS Logo

    4 days ago

    $459,000

    415 Empire Rd, Canon City, CO 81212

    3 bd, 2 ba

    1,696 sq ft

    $271/sq ft

    2018

    5.0%

    Gross yield

    3.7%

    Cap rate

    -6.8%

    Cash on cash

    MLS Logo

    4 days ago

    $350,000

    806 Greenwood Ave, Canon City, CO 81212

    4 bd, 2 ba

    2,080 sq ft

    $168/sq ft

    1927

    4.6%

    Gross yield

    3.2%

    Cap rate

    -8.8%

    Cash on cash

    MLS Logo

    4 days ago

    $585,000

    282 Meadowdale Ln, Canon City, CO 81212

    3 bd, 2 ba

    2,044 sq ft

    $286/sq ft

    1997

    4.8%

    Gross yield

    3.6%

    Cap rate

    -7.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    4 days ago

    $278,500

    1126 College Ave, Canon City, CO 81212

    3 bd, 1 ba

    1,014 sq ft

    $275/sq ft

    1953

    6.9%

    Gross yield

    5.1%

    Cap rate

    -1.2%

    Cash on cash

    MLS Logo

    4 days ago

    $599,900

    431 E 2nd St, Florence, CO 81226

    3 bd, 3 ba

    2,293 sq ft

    $262/sq ft

    1895

    4.6%

    Gross yield

    3.4%

    Cap rate

    -8.0%

    Cash on cash

    MLS Logo

    4 days ago

    $725,000

    743 County Road 143, Canon City, CO 81212

    4 bd, 4 ba

    4,237 sq ft

    $171/sq ft

    1999

    3.4%

    Gross yield

    2.4%

    Cap rate

    -11.9%

    Cash on cash

    MLS Logo

    4 days ago

    $275,000

    1605 Churchill Ave, Florence, CO 81226

    3 bd, 1 ba

    975 sq ft

    $282/sq ft

    1950

    6.8%

    Gross yield

    5.1%

    Cap rate

    -1.2%

    Cash on cash

    MLS Logo

    4 days ago

    $54,900

    510 N 19th St Lot 22, Canon City, CO 81212

    2 bd, 2 ba

    992 sq ft

    $55/sq ft

    1988

MLS Logo

    5 days ago

    $80,000

    2795 Elizabeth Ave Lot 51, Canon City, CO 81212

    3 bd, 2 ba

    1,280 sq ft

    $62/sq ft

    1996

    24.0%

MLS Logo

    5 days ago

    $37,900

    510 N 19th St Lot 47, Canon City, CO 81212

    2 bd, 1 ba

    728 sq ft

    $52/sq ft

    1981