Investment properties for sale

    551 results
    MLS Logo

    1 hour ago

    $59,000

    919 N 7th St, Murphysboro, IL 62966

    2 bd, 1 ba

    784 sq ft

    $75/sq ft

    1925

    18.7%

    Gross yield

    12.0%

    Cap rate

    26.3%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 hour ago

    $139,900

    1303 W Prairie St, Marion, IL 62959

    3 bd, 2 ba

    988 sq ft

    $142/sq ft

    1987

    11.2%

    Gross yield

    7.3%

    Cap rate

    7.4%

    Cash on cash

    MLS Logo

    6 hours ago

    $99,900

    419 S 26th St, Herrin, IL 62948

    3 bd, 1 ba

    1,100 sq ft

    $91/sq ft

    1969

    11.4%

    Gross yield

    7.3%

    Cap rate

    7.6%

    Cash on cash

    MLS Logo

    20 hours ago

    $375,000

    13394 Horse Shoe Hill Ct, Creal Springs, IL 62922

    3 bd, 2 ba

    1,460 sq ft

    $257/sq ft

    1980

    3.9%

    Gross yield

    1.4%

    Cap rate

    -16.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    21 hours ago

    $410,000

    305 Pointer Ln, Carbondale, IL 62902

    4 bd, 3 ba

    1,900 sq ft

    $216/sq ft

    1994

1 day ago

    $239,900

    39 Apple Orchard Rd, Carbondale, IL 62903

    5 bd, 2 ba

    2,644 sq ft

    $91/sq ft

    1960

    9.5%

    Gross yield

    3.8%

    Cap rate

    -6.4%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $215,000

    404 Howerton St, Carterville, IL 62918

    3 bd, 2 ba

    1,920 sq ft

    $112/sq ft

    1971

    9.6%

1 day ago

    $695,000

    3351 N McGeesville Rd, Carbondale, IL 62902

    2 bd, 2 ba

    1,688 sq ft

    $412/sq ft

    2014

    2.6%

2 days ago

    $925,000

    3350 N McGeesville Rd, Carbondale, IL 62902

    2 bd, 2 ba

    1,688 sq ft

    $548/sq ft

    2014

    2.0%

2 days ago

    $99,900

    1020 S 22nd St, Murphysboro, IL 62966

    4 bd, 2 ba

    1,632 sq ft

    $61/sq ft

    1997

    13.6%

    Gross yield

    7.3%

    Cap rate

    7.4%

    Cash on cash

    MLS Logo

    3 days ago

    $284,900

    11260 Zachary Dr, Marion, IL 62959

    3 bd, 2 ba

    1,682 sq ft

    $169/sq ft

    2016

    8.0%

    Gross yield

    4.7%

    Cap rate

    -2.8%

    Cash on cash

    MLS Logo

    3 days ago

    $385,000

    1502 Nagel Dr, Marion, IL 62959

    4 bd, 3 ba

    2,560 sq ft

    $150/sq ft

    1979

    6.2%

    Gross yield

    3.4%

    Cap rate

    -7.9%

    Cash on cash

    MLS Logo

    4 days ago

    $250,000

    1307 N Magnolia Dr, Marion, IL 62959

    3 bd, 2 ba

    2,045 sq ft

    $122/sq ft

    1998

    8.4%

MLS Logo

    4 days ago

    $254,000

    1100 Samantha Dr, Carterville, IL 62918

    3 bd, 2 ba

    1,485 sq ft

    $171/sq ft

    2011

    9.4%

    Gross yield

    6.5%

    Cap rate

    4.5%

    Cash on cash

    MLS Logo

    4 days ago

    $154,000

    607 N Mclaren St, Marion, IL 62959

    3 bd, 2 ba

    1,776 sq ft

    $87/sq ft

    1940

    10.1%

    Gross yield

    6.6%

    Cap rate

    5.0%

    Cash on cash

    MLS Logo

    4 days ago

    $225,000

    503 Bainbridge Rd, Marion, IL 62959

    3 bd, 2 ba

    1,688 sq ft

    $133/sq ft

    1965

    8.4%

    Gross yield

    5.5%

    Cap rate

    0.6%

    Cash on cash

    MLS Logo

    4 days ago

    $269,900

    2585 Market Rd, Marion, IL 62959

    3 bd, 2 ba

    1,248 sq ft

    $216/sq ft

    1969

    6.6%

    Gross yield

    4.2%

    Cap rate

    -4.9%

    Cash on cash

    MLS Logo

    4 days ago

    $385,000

    2729 Kokopelli Dr, Marion, IL 62959

    3 bd, 2 ba

    2,001 sq ft

    $192/sq ft

    1999

    4.5%

    Gross yield

    1.4%

    Cap rate

    -15.9%

    Cash on cash

    MLS Logo

    4 days ago

    $49,900

    1614 Pine St, Murphysboro, IL 62966

    2 bd, 1 ba

    848 sq ft

    $59/sq ft

    1943

    21.6%

    Gross yield

    12.7%

    Cap rate

    29.3%

    Cash on cash

    MLS Logo

    4 days ago

    $309,000

    1600 Phillip Ln, Marion, IL 62959

    3 bd, 2 ba

    1,704 sq ft

    $181/sq ft

    2026

    6.6%

MLS Logo

    4 days ago

    $225,000

    3206 Cherokee Dr, Marion, IL 62959

    2 bd, 2 ba

    1,656 sq ft

    $136/sq ft

    2005

    9.5%

    Gross yield

    5.2%

    Cap rate

    -0.6%

    Cash on cash

    MLS Logo

    4 days ago

    $69,900

    1211 W Short Dr, Carbondale, IL 62901

    2 bd, 1 ba

    864 sq ft

    $81/sq ft

    1948

    13.3%

    Gross yield

    6.7%

    Cap rate

    5.2%

    Cash on cash

    MLS Logo

    5 days ago

    $750,000

    213 Stone Lake Dr, Makanda, IL 62958

    5 bd, 6 ba

    5,860 sq ft

    $128/sq ft

    2005

    4.9%

    Gross yield

    0.8%

    Cap rate

    -18.5%

    Cash on cash

    MLS Logo

    5 days ago

    $99,900

    1709 W Sunset Dr, Carbondale, IL 62901

    3 bd, 2 ba

    1,176 sq ft

    $85/sq ft

    1962

    17.5%

    Gross yield

    10.0%

    Cap rate

    18.5%

    Cash on cash

    ...