Investment properties for sale

    586 results
    MLS Logo

    14 hours ago

    $235,000

    1079 74th St Ne, Cedar Rapids, IA 52402

    3 bd, 3 ba

    1,739 sq ft

    $135/sq ft

    2004

    10.1%

    Gross yield

    5.2%

    Cap rate

    -0.8%

    Cash on cash

    MLS Logo

    18 hours ago

    $15,000

    216 W Grand St, Monticello, IA 52310

    2 bd, 1 ba

    1,366 sq ft

    $11/sq ft

    1900

1 day ago

    $394,900

    2868 Royal Oak Ridge Rd, Marion, IA 52302

    3 bd, 3 ba

    2,322 sq ft

    $170/sq ft

    2019

    6.5%

    Gross yield

    3.5%

    Cap rate

    -7.7%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $274,900

    6620 Waterview Dr Sw, Cedar Rapids, IA 52404

    4 bd, 3 ba

    2,149 sq ft

    $128/sq ft

    1998

    9.8%

    Gross yield

    5.2%

    Cap rate

    -0.8%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $193,500

    1017 26th St Se, Cedar Rapids, IA 52403

    3 bd, 2 ba

    1,299 sq ft

    $149/sq ft

    1930

    1.2%

    Gross yield

    -0.9%

    Cap rate

    -25.0%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $425,000

    5810 Sanden Rd Ne, Cedar Rapids, IA 52411

    3 bd, 4 ba

    2,637 sq ft

    $161/sq ft

    1991

    5.7%

    Gross yield

    3.6%

    Cap rate

    -7.2%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $384,500

    3027 Teton St Sw, Cedar Rapids, IA 52404

    2 bd, 2 ba

    1,661 sq ft

    $231/sq ft

    2023

    5.6%

1 day ago

    $89,000

    309 Main St, Oxford Junction, IA 52323

    2 bd, 1 ba

    840 sq ft

    $106/sq ft

    1900

    11.5%

    Gross yield

    7.4%

    Cap rate

    7.9%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $349,900

    3920 Quail Trail Dr, Marion, IA 52302

    3 bd, 3 ba

    2,570 sq ft

    $136/sq ft

    2025

    8.4%

1 day ago

    $299,900

    834 Crescent View Dr Ne, Cedar Rapids, IA 52402

    3 bd, 3 ba

    2,270 sq ft

    $132/sq ft

    2016

    6.9%

    Gross yield

    3.0%

    Cap rate

    -9.6%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $541,000

    829 Longbow Ct, Marion, IA 52302

    4 bd, 3 ba

    2,742 sq ft

    $197/sq ft

    2026

    4.3%

1 day ago

    $334,000

    355 Wolf Valley Rd, Hiawatha, IA 52233

    4 bd, 3 ba

    2,976 sq ft

    $112/sq ft

    1998

    7.9%

    Gross yield

    4.9%

    Cap rate

    -1.8%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $550,000

    210 Longworth Ave, Alburnett, IA 52202

    5 bd, 3 ba

    5,139 sq ft

    $107/sq ft

    2007

    5.8%

    Gross yield

    3.5%

    Cap rate

    -7.6%

    Cash on cash

    MLS Logo

    3 days ago

    $399,900

    1317 68th St, Keystone, IA 52249

    3 bd, 3 ba

    2,063 sq ft

    $199/sq ft

    1900

    4.5%

    Gross yield

    2.9%

    Cap rate

    -10.0%

    Cash on cash

    MLS Logo

    3 days ago

    $417,900

    7850 20th Ave, Blairstown, IA 52209

    4 bd, 2 ba

    1,448 sq ft

    $289/sq ft

    1979

    4.6%

    Gross yield

    3.1%

    Cap rate

    -9.2%

    Cash on cash

    MLS Logo

    3 days ago

    $205,000

    716 8th St Sw, Cedar Rapids, IA 52404

    3 bd, 2 ba

    1,394 sq ft

    $147/sq ft

    1905

    1.2%

    Gross yield

    -0.6%

    Cap rate

    -24.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    3 days ago

    $244,900

    2101 Larry Dr Ne, Cedar Rapids, IA 52402

    4 bd, 2 ba

    1,401 sq ft

    $175/sq ft

    1961

    1.0%

    Gross yield

    -0.9%

    Cap rate

    -25.0%

    Cash on cash

    MLS Logo

    3 days ago

    $149,500

    12 W Main St, Central City, IA 52214

    3 bd, 2 ba

    1,695 sq ft

    $88/sq ft

    1914

    11.3%

    Gross yield

    7.7%

    Cap rate

    9.3%

    Cash on cash

    MLS Logo

    3 days ago

    $167,000

    1507 Hinkley Ave Nw, Cedar Rapids, IA 52405

    3 bd, 2 ba

    1,196 sq ft

    $140/sq ft

    1918

    1.4%

    Gross yield

    -1.0%

    Cap rate

    -25.5%

    Cash on cash

    MLS Logo

    3 days ago

    $630,000

    955 16th Ave Sw, Mount Vernon, IA 52314

    5 bd, 3 ba

    2,857 sq ft

    $221/sq ft

    2019

    4.1%

    Gross yield

    1.8%

    Cap rate

    -14.5%

    Cash on cash

    MLS Logo

    3 days ago

    $469,900

    4172 Lakeview Dr Sw, Cedar Rapids, IA 52404

    2 bd, 2 ba

    1,498 sq ft

    $314/sq ft

    2026

    3.9%

    Gross yield

    2.2%

    Cap rate

    -12.9%

    Cash on cash

    MLS Logo

    3 days ago

    $629,500

    6310 River Pkwy Ne, Cedar Rapids, IA 52411

    5 bd, 3 ba

    3,451 sq ft

    $182/sq ft

    2019

    5.6%

    Gross yield

    2.9%

    Cap rate

    -10.2%

    Cash on cash

    MLS Logo

    3 days ago

    $1,434,500

    4039 10th St, Marion, IA 52302

    3 bd, 4 ba

    2,638 sq ft

    $544/sq ft

    2016

    1.3%

    Gross yield

    -0.1%

    Cap rate

    -21.8%

    Cash on cash

    MLS Logo

    3 days ago

    $159,500

    3740 37th Ave SW Unit A, Cedar Rapids, IA 52404

    2 bd, 2 ba

    1,024 sq ft

    $156/sq ft

    2004

    10.0%

    Gross yield

    4.4%

    Cap rate

    -4.0%

    Cash on cash

    ...