Investment properties for sale

    25,466 results
    MLS Logo

    19 minutes ago

    $510,990

    1000 Sapphire Ln, Montgomery, IL 60538

    4 bd, 3 ba

    2,600 sq ft

    $197/sq ft

    2026

    8.4%

MLS Logo

    28 minutes ago

    $599,000

    5524 S Quincy St, Hinsdale, IL 60521

    3 bd, 2 ba

    1,805 sq ft

    $332/sq ft

    1957

    6.0%

    Gross yield

    3.6%

    Cap rate

    -7.3%

    Cash on cash

    MLS Logo

    31 minutes ago

    $819,000

    1867 Admiral Ct, Glenview, IL 60026

    3 bd, 4 ba

    3,016 sq ft

    $272/sq ft

    2005

MLS Logo

    38 minutes ago

    $549,000

    2050 Colchester Ave, Hoffman Estates, IL 60192

    4 bd, 3 ba

    2,602 sq ft

    $211/sq ft

    2001

    7.9%

    Gross yield

    4.3%

    Cap rate

    -4.6%

    Cash on cash

    MLS Logo

    42 minutes ago

    $440,000

    1195 Masters Pkwy, Aurora, IL 60506

    3 bd, 3 ba

    2,123 sq ft

    $207/sq ft

    1998

    8.3%

    Gross yield

    4.8%

    Cap rate

    -2.6%

    Cash on cash

    MLS Logo

    42 minutes ago

    $238,000

    1606 Clark St, Dekalb, IL 60115

    4 bd, 2 ba

    1,400 sq ft

    $170/sq ft

    1946

    11.2%

    Gross yield

    7.4%

    Cap rate

    8.0%

    Cash on cash

    MLS Logo

    49 minutes ago

    $335,000

    15539 98th Pl, Dyer, IN 46311

    3 bd, 3 ba

    1,895 sq ft

    $177/sq ft

    2007

    9.4%

    Gross yield

    6.1%

    Cap rate

    2.8%

    Cash on cash

    MLS Logo

    58 minutes ago

    $412,990

    1691 Baler Ave, Aurora, IL 60503

    3 bd, 3 ba

    1,794 sq ft

    $230/sq ft

    2026

    9.6%

MLS Logo

    1 hour ago

    $369,990

    3702 Stockton Dr, Joliet, IL 60436

    3 bd, 3 ba

    1,663 sq ft

    $222/sq ft

    2026

    9.0%

MLS Logo

    1 hour ago

    $324,990

    2306 Noble Ln, Yorkville, IL 60560

    3 bd, 3 ba

    1,543 sq ft

    $211/sq ft

    2026

    11.1%

MLS Logo

    1 hour ago

    $320,000

    240 Southwick Ct # 240, Vernon Hills, IL 60061

    2 bd, 2 ba

    1,450 sq ft

    $221/sq ft

    1982

    9.2%

MLS Logo

    1 hour ago

    $365,000

    5910 W 88th St, Oak Lawn, IL 60453

    4 bd, 3 ba

    2,465 sq ft

    $148/sq ft

    1951

    9.8%

    Gross yield

    6.8%

    Cap rate

    5.7%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 hour ago

    $184,900

    14932 Kedvale Ave, Midlothian, IL 60445

    2 bd, 1 ba

    698 sq ft

    $265/sq ft

    1955

    11.4%

    Gross yield

    6.7%

    Cap rate

    5.3%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 hour ago

    $358,875

    3719 Monica Ln, Johnsburg, IL 60051

    2 bd, 2 ba

    1,565 sq ft

    $229/sq ft

    2026

    8.4%

MLS Logo

    1 hour ago

    $309,900

    292 S Oak Creek Ln, Romeoville, IL 60446

    3 bd, 3 ba

    1,784 sq ft

    $174/sq ft

    2007

    10.6%

    Gross yield

    5.5%

    Cap rate

    0.3%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 hour ago

    $330,840

    3715 Monica Ln, Johnsburg, IL 60051

    2 bd, 3 ba

    1,587 sq ft

    $208/sq ft

    2026

    9.7%

MLS Logo

    1 hour ago

    $351,885

    3717 Monica Ln, Johnsburg, IL 60051

    3 bd, 3 ba

    1,785 sq ft

    $197/sq ft

    2026

    9.9%

MLS Logo

    1 hour ago

    $254,900

    2704 Lake St, Lake Station, IN 46405

    3 bd, 2 ba

    1,260 sq ft

    $202/sq ft

    1953

    7.3%

    Gross yield

    5.1%

    Cap rate

    -1.2%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 hour ago

    $351,885

    3713 Monica Ln, Johnsburg, IL 60051

    3 bd, 3 ba

    1,785 sq ft

    $197/sq ft

    2026

    9.9%

MLS Logo

    2 hours ago

    $669,000

    3515 Kings Lair Dr, Spring Grove, IL 60081

    3 bd, 3 ba

    2,550 sq ft

    $262/sq ft

    2025

    5.6%

MLS Logo

    2 hours ago

    $319,000

    1239 190th St, Homewood, IL 60430

    3 bd, 3 ba

    1,518 sq ft

    $210/sq ft

    1965

    10.5%

    Gross yield

    5.6%

    Cap rate

    0.9%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 hours ago

    $379,900

    1385 Reading St, Valparaiso, IN 46385

    4 bd, 3 ba

    2,432 sq ft

    $156/sq ft

    2005

    11.4%

    Gross yield

    8.2%

    Cap rate

    11.2%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 hours ago

    $372,070

    3711 Monica Ln, Johnsburg, IL 60051

    4 bd, 4 ba

    1,857 sq ft

    $200/sq ft

    2026

    11.0%

MLS Logo

    2 hours ago

    $229,999

    206 E US Highway 231, Crown Point, IN 46307

    3 bd, 1 ba

    1,253 sq ft

    $184/sq ft

    1947

    10.1%