Investment properties for sale

    112 results
    MLS Logo

    2 days ago

    $235,000

    1712 Middle Rd, Camanche, IA 52730

    3 bd, 2 ba

    1,725 sq ft

    $136/sq ft

    1971

    8.2%

    Gross yield

    4.9%

    Cap rate

    -2.0%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $185,000

    1124 12th St, De Witt, IA 52742

    3 bd, 1 ba

    1,104 sq ft

    $168/sq ft

    1958

    7.3%

    Gross yield

    4.0%

    Cap rate

    -5.5%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $140,000

    322 6th Ave N, Clinton, IA 52732

    2 bd, 1 ba

    1,152 sq ft

    $122/sq ft

    1900

    7.6%

    Gross yield

    4.1%

    Cap rate

    -5.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    3 days ago

    $239,900

    2827 234th St, De Witt, IA 52742

    3 bd, 3 ba

    1,426 sq ft

    $168/sq ft

    1966

    10.2%

    Gross yield

    7.2%

    Cap rate

    7.0%

    Cash on cash

    MLS Logo

    3 days ago

    $299,000

    2724 102nd Ave, Wheatland, IA 52777

    6 bd, 1 ba

    2,374 sq ft

    $126/sq ft

    1880

MLS Logo

    3 days ago

    $479,000

    813 Pleasant Hill Dr, De Witt, IA 52742

    3 bd, 3 ba

    2,782 sq ft

    $172/sq ft

    1994

    5.1%

    Gross yield

    2.7%

    Cap rate

    -10.6%

    Cash on cash

    MLS Logo

    4 days ago

    $97,000

    2905 Pershing Blvd, Clinton, IA 52732

    3 bd, 1 ba

    1,536 sq ft

    $63/sq ft

    1900

    14.8%

    Gross yield

    9.6%

    Cap rate

    17.0%

    Cash on cash

    MLS Logo

    4 days ago

    $64,000

    522 2nd Ave S, Clinton, IA 52732

    3 bd, 1 ba

    1,418 sq ft

    $45,134/sq ft

    1900

    16.9%

    Gross yield

    10.1%

    Cap rate

    18.7%

    Cash on cash

    MLS Logo

    6 days ago

    $177,900

    713 East St, Grand Mound, IA 52751

    2 bd, 2 ba

    860 sq ft

    $207/sq ft

    1974

    6.5%

    Gross yield

    3.7%

    Cap rate

    -6.6%

    Cash on cash

    MLS Logo

    9 days ago

    $79,000

    302 Long Ave, Lost Nation, IA 52254

    2 bd, 1 ba

    1,164 sq ft

    $68/sq ft

    1890

    11.7%

    Gross yield

    7.3%

    Cap rate

    7.5%

    Cash on cash

    MLS Logo

    9 days ago

    $62,500

    562 7th Ave S, Clinton, IA 52732

    2 bd, 1 ba

    978 sq ft

    $64/sq ft

    1900

    17.5%

    Gross yield

    11.5%

    Cap rate

    24.5%

    Cash on cash

    MLS Logo

    10 days ago

    $649,900

    3900 Valley Oaks Dr, Clinton, IA 52732

    3 bd, 4 ba

    4,232 sq ft

    $154/sq ft

    1992

    2.0%

    Gross yield

    -0.2%

    Cap rate

    -22.2%

    Cash on cash

    MLS Logo

    11 days ago

    $235,000

    1704 9th St Nw, Clinton, IA 52732

    3 bd, 2 ba

    1,632 sq ft

    $144/sq ft

    1968

    6.1%

    Gross yield

    3.5%

    Cap rate

    -7.6%

    Cash on cash

    MLS Logo

    11 days ago

    $120,000

    335 6th Ave N, Clinton, IA 52732

    3 bd, 2 ba

    1,407 sq ft

    $85/sq ft

    1900

    12.0%

    Gross yield

    8.4%

    Cap rate

    12.0%

    Cash on cash

    MLS Logo

    11 days ago

    $45,000

    842 13th Ave S, Clinton, IA 52732

    3 bd, 1 ba

    1,550 sq ft

    $29/sq ft

    1889

MLS Logo

    12 days ago

    $224,900

    1333 Main Ave, Clinton, IA 52732

    2 bd, 1 ba

    1,349 sq ft

    $167/sq ft

    1900

    5.0%

    Gross yield

    2.7%

    Cap rate

    -10.9%

    Cash on cash

    MLS Logo

    12 days ago

    $189,000

    1608 Rockwood Ct, Clinton, IA 52732

    3 bd, 2 ba

    1,576 sq ft

    $117/sq ft

    1964

    7.6%

    Gross yield

    4.6%

    Cap rate

    -3.2%

    Cash on cash

    MLS Logo

    15 days ago

    $169,900

    739 Highview Dr, Clinton, IA 52732

    3 bd, 2 ba

    1,092 sq ft

    $156/sq ft

    1957

    7.1%

    Gross yield

    4.0%

    Cap rate

    -5.7%

    Cash on cash

    MLS Logo

    16 days ago

    $175,000

    1612 Middle Rd, Camanche, IA 52730

    3 bd, 1 ba

    925 sq ft

    $200/sq ft

    1971

    8.0%

    Gross yield

    4.7%

    Cap rate

    -2.8%

    Cash on cash

    MLS Logo

    17 days ago

    $169,000

    1015 N 2nd St, Clinton, IA 52732

    4 bd, 2 ba

    1,879 sq ft

    $90/sq ft

    1929

    10.9%

    Gross yield

    6.9%

    Cap rate

    5.9%

    Cash on cash

    MLS Logo

    19 days ago

    $267,500

    627 13th Ave N, Clinton, IA 52732

    3 bd, 2 ba

    1,482 sq ft

    $184/sq ft

    1968

    5.4%

    Gross yield

    2.9%

    Cap rate

    -10.0%

    Cash on cash

    MLS Logo

    20 days ago

    $124,900

    560 10th Ave S, Clinton, IA 52732

    3 bd, 1 ba

    1,197 sq ft

    $104/sq ft

    1889

    11.5%

    Gross yield

    7.7%

    Cap rate

    9.2%

    Cash on cash

    MLS Logo

    22 days ago

    $159,000

    2313 Lafayette Ter, Clinton, IA 52732

    3 bd, 1 ba

    768 sq ft

    $207/sq ft

    1974

    7.5%

    Gross yield

    4.2%

    Cap rate

    -4.7%

    Cash on cash

    MLS Logo

    24 days ago

    $69,900

    247 17th Pl, Clinton, IA 52732

    3 bd, 2 ba

    1,773 sq ft

    $39/sq ft

    1929

    23.0%

    Gross yield

    16.4%

    Cap rate

    43.9%

    Cash on cash