Investment properties for sale

    965 results
    MLS Logo

    16 hours ago

    $9,495,000

    4383 S Arrow Point Dr, Harrison, ID 83833

    3 bd, 3 ba

    2,190 sq ft

    $4,336/sq ft

    1972

    0.3%

MLS Logo

    16 hours ago

    $849,000

    900 S Riverside Harbor Dr, Post Falls, ID 83854

    4 bd, 4 ba

    2,661 sq ft

    $319/sq ft

    1994

    4.2%

    Gross yield

    3.0%

    Cap rate

    -9.5%

    Cash on cash

    MLS Logo

    16 hours ago

    $1,295,000

    1621 E Lost Ave, Coeur D Alene, ID 83814

    4 bd, 4 ba

    1,954 sq ft

    $663/sq ft

    1905

    2.0%

    Gross yield

    1.3%

    Cap rate

    -16.4%

    Cash on cash

    MLS Logo

    16 hours ago

    $674,999

    3146 N Coco St, Post Falls, ID 83854

    4 bd, 3 ba

    2,734 sq ft

    $247/sq ft

    2024

    5.0%

    Gross yield

    4.0%

    Cap rate

    -5.5%

    Cash on cash

    MLS Logo

    16 hours ago

    $2,300,000

    1008 E Mullan Ave, Coeur D Alene, ID 83814

    8 bd, 10 ba

    4,960 sq ft

    $464/sq ft

    2020

    2.3%

    Gross yield

    1.5%

    Cap rate

    -15.4%

    Cash on cash

    MLS Logo

    16 hours ago

    $1,395,000

    23216 N Teddy Loop, Rathdrum, ID 83858

    5 bd, 5 ba

    3,624 sq ft

    $385/sq ft

    2005

    3.2%

    Gross yield

    2.4%

    Cap rate

    -11.8%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $389,000

    3206 N 9th St, Coeur D Alene, ID 83815

    3 bd, 3 ba

    1,444 sq ft

    $269/sq ft

    2007

    7.2%

1 day ago

    $749,999

    9353 N Finucane Dr, Hayden, ID 83835

    3 bd, 2 ba

    1,826 sq ft

    $411/sq ft

    1993

    4.3%

    Gross yield

    3.2%

    Cap rate

    -8.9%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $824,900

    7722 W Clemetson Rd, Coeur D Alene, ID 83814

    5 bd, 4 ba

    3,756 sq ft

    $220/sq ft

    1979

    4.8%

    Gross yield

    3.6%

    Cap rate

    -7.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $499,000

    1104 E Lakeside Ave, Coeur D Alene, ID 83814

    3 bd, 1 ba

    1,500 sq ft

    $333/sq ft

    1910

    4.7%

    Gross yield

    3.4%

    Cap rate

    -8.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $1,095,000

    12251 W Blessing Hill Rd, Post Falls, ID 83854

    6 bd, 4 ba

    3,048 sq ft

    $369/sq ft

    2021

    4.1%

    Gross yield

    3.2%

    Cap rate

    -8.9%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $565,000

    1911 E Sundance Dr, Post Falls, ID 83854

    4 bd, 2 ba

    2,320 sq ft

    $244/sq ft

    1982

    5.7%

    Gross yield

    4.1%

    Cap rate

    -5.0%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $525,000

    2459 W Warwick Ct, Hayden, ID 83835

    3 bd, 2 ba

    1,164 sq ft

    $451/sq ft

    2004

    5.2%

    Gross yield

    3.8%

    Cap rate

    -6.2%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $595,000

    420 S Glenwood Dr, Post Falls, ID 83854

    3 bd, 3 ba

    1,846 sq ft

    $322/sq ft

    1991

    5.0%

    Gross yield

    3.7%

    Cap rate

    -6.7%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $1,150,000

    14760 W Aloysius Dr, Post Falls, ID 83854

    4 bd, 4 ba

    3,128 sq ft

    $368/sq ft

    2008

    2.8%

    Gross yield

    2.1%

    Cap rate

    -13.3%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $799,000

    6927 W Maine St, Spirit Lake, ID 83869

    1 bd, 1 ba

    540 sq ft

    $1,480/sq ft

    1942

    1.8%

    Gross yield

    1.1%

    Cap rate

    -17.0%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $1,361,873

    3 W Gemini Ln, Rathdrum, ID 83858

    3 bd, 4 ba

    3,505 sq ft

    $389/sq ft

    2026

    2.0%

1 day ago

    $524,900

    3700 N Shank Ave, Post Falls, ID 83854

    4 bd, 2 ba

    1,833 sq ft

    $286/sq ft

    1999

    5.7%

    Gross yield

    4.3%

    Cap rate

    -4.4%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $1,300,000

    1699 E Thimbleberry Ln, Harrison, ID 83833

    2 bd, 2 ba

    1,248 sq ft

    $1,042/sq ft

    1967

    1.6%

    Gross yield

    1.1%

    Cap rate

    -17.0%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $509,950

    3393 N Coleman St, Post Falls, ID 83854

    3 bd, 2 ba

    1,600 sq ft

    $319/sq ft

    2020

    6.1%

    Gross yield

    4.4%

    Cap rate

    -4.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $1,200,000

    7766 N Westview Dr, Coeur D Alene, ID 83815

    5 bd, 4 ba

    3,532 sq ft

    $340/sq ft

    2005

    2.9%

    Gross yield

    2.2%

    Cap rate

    -12.9%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $754,900

    4444 W Hide Away Ln, Coeur D Alene, ID 83815

    3 bd, 2 ba

    1,971 sq ft

    $383/sq ft

    2026

    2.9%

1 day ago

    $395,000

    1702 N Summer Rose St, Post Falls, ID 83854

    3 bd, 1 ba

    1,144 sq ft

    $345/sq ft

    1994

    5.7%

    Gross yield

    4.5%

    Cap rate

    -3.7%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $2,285,000

    17661 N Richards Dr, Hayden, ID 83835

    3 bd, 4 ba

    3,610 sq ft

    $647/sq ft

    2024

    1.9%

    Gross yield

    1.4%

    Cap rate

    -16.0%

    Cash on cash

    ...