Investment properties for sale

    3,979 results
    MLS Logo

    10 hours ago

    $374,990

    1765 Old Ranch Rd, Fort Walton Beach, FL 32547

    4 bd, 2 ba

    1,273 sq ft

    $295/sq ft

    2000

    6.6%

    Gross yield

    4.9%

    Cap rate

    -2.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    10 hours ago

    $265,000

    219 January Ct, Crestview, FL 32539

    3 bd, 2 ba

    1,550 sq ft

    $171/sq ft

    2013

    8.2%

    Gross yield

    5.7%

    Cap rate

    1.0%

    Cash on cash

    MLS Logo

    10 hours ago

    $1,150,000

    158 Trailhead Dr, Inlet Beach, FL 32461

    4 bd, 3 ba

    2,527 sq ft

    $455/sq ft

    2020

    5.4%

    Gross yield

    3.3%

    Cap rate

    -8.4%

    Cash on cash

    MLS Logo

    10 hours ago

    $359,900

    1063 Blvd De La Parisienne, Mary Esther, FL 32569

    3 bd, 2 ba

    1,684 sq ft

    $214/sq ft

    1987

    6.8%

    Gross yield

    4.3%

    Cap rate

    -4.3%

    Cash on cash

    MLS Logo

    20 hours ago

    $1,235,000

    301 Gulfview Cir, Santa Rosa Beach, FL 32459

    4 bd, 4 ba

    2,330 sq ft

    $530/sq ft

    2019

    3.9%

    Gross yield

    2.5%

    Cap rate

    -11.7%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $629,000

    113 Dana Pointe, Niceville, FL 32578

    3 bd, 3 ba

    2,318 sq ft

    $271/sq ft

    1993

    5.7%

    Gross yield

    3.9%

    Cap rate

    -6.0%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $999,850

    52 Grande Pointe Dr, Inlet Beach, FL 32461

    3 bd, 3 ba

    2,839 sq ft

    $352/sq ft

    2017

1 day ago

    $13,950,000

    26 Hilltop Dr, Santa Rosa Beach, FL 32459

    6 bd, 8 ba

    - sq ft

    -/sq ft

    2026

    0.4%

1 day ago

    $2,695,000

    3290 Burnt Pine Ln, Miramar Beach, FL 32550

    4 bd, 5 ba

    4,383 sq ft

    $683/sq ft

    1999

    2.1%

    Gross yield

    0.8%

    Cap rate

    -18.3%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $3,899,725

    177 Tidal Bridge Way, Inlet Beach, FL 32461

    4 bd, 5 ba

    2,776 sq ft

    $1,405/sq ft

    2006

    1.9%

    Gross yield

    1.3%

    Cap rate

    -16.6%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $3,900,000

    191 Seawinds Dr, Santa Rosa Beach, FL 32459

    6 bd, 9 ba

    6,552 sq ft

    $763/sq ft

    2024

    1.6%

1 day ago

    $1,425,000

    35 Paradise Dr, Miramar Beach, FL 32550

    5 bd, 5 ba

    3,454 sq ft

    $413/sq ft

    2024

    4.1%

1 day ago

    $289,000

    775 Gulf Shore Dr Unit 2014, Destin, FL 32541

    1 bd, 1 ba

    629 sq ft

    $459/sq ft

    1976

    6.6%

1 day ago

    $247,000

    775 Gulf Shore Dr Unit 8107, Destin, FL 32541

    1 bd, 1 ba

    470 sq ft

    $526/sq ft

    1986

    5.8%

    Gross yield

    3.7%

    Cap rate

    -6.7%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $480,000

    145 Spires Ln Apt 202, Santa Rosa Beach, FL 32459

    1 bd, 2 ba

    630 sq ft

    $795/sq ft

    1999

    4.7%

    Gross yield

    0.8%

    Cap rate

    -18.4%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $2,200,000

    104 Bayou Dr, Niceville, FL 32578

    4 bd, 4 ba

    3,973 sq ft

    $554/sq ft

    1976

    2.0%

    Gross yield

    0.9%

    Cap rate

    -18.0%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $675,000

    9201 Market Street Inn Unit 150, Miramar Beach, FL 32550

    3 bd, 4 ba

    1,659 sq ft

    $407/sq ft

    2002

    5.0%

    Gross yield

    3.2%

    Cap rate

    -8.6%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $339,850

    75 Sweetthorn St, Freeport, FL 32439

    3 bd, 2 ba

    - sq ft

    -/sq ft

    2026

    7.4%

1 day ago

    $2,000,000

    5 Main St # 2C, Inlet Beach, FL 32461

    2 bd, 2 ba

    1,550 sq ft

    $1,290/sq ft

    2006

    1.5%

    Gross yield

    0.9%

    Cap rate

    -18.0%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $407,169

    22 Fawn Run W, Freeport, FL 32439

    4 bd, 2 ba

    - sq ft

    -/sq ft

    2025

    7.4%

1 day ago

    $404,850

    98 Sagebrush Dr, Freeport, FL 32439

    5 bd, 4 ba

    - sq ft

    -/sq ft

1 day ago

    $619,999

    132 Chrysler Ave, Santa Rosa Beach, FL 32459

    3 bd, 2 ba

    1,451 sq ft

    $427/sq ft

    2014

    6.6%

    Gross yield

    5.1%

    Cap rate

    -1.2%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $949,900

    143 Penelope St, Miramar Beach, FL 32550

    4 bd, 4 ba

    2,295 sq ft

    $414/sq ft

    2017

    4.2%

    Gross yield

    2.5%

    Cap rate

    -11.4%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $194,000

    171 Swaying Pine Ct, Crestview, FL 32539

    3 bd, 3 ba

    1,564 sq ft

    $124/sq ft

    2006

    9.9%

    Gross yield

    6.6%

    Cap rate

    5.0%

    Cash on cash

    ...