Investment properties for sale

    95 results
    MLS Logo

    4 days ago

    $225,000

    324 Wixon Pit Rd, Earlville, IL 60518

    2 bd, 1 ba

    1,224 sq ft

    $184/sq ft

    1861

    6.8%

    Gross yield

    4.1%

    Cap rate

    -5.2%

    Cash on cash

    MLS Logo

    4 days ago

    $230,000

    250 Peru St, Paw Paw, IL 61353

    5 bd, 5 ba

    2,422 sq ft

    $95/sq ft

    1891

    5.6%

    Gross yield

    2.3%

    Cap rate

    -12.5%

    Cash on cash

    MLS Logo

    5 days ago

    $229,500

    125 S State St, Franklin Grove, IL 61031

    4 bd, 2 ba

    2,414 sq ft

    $95/sq ft

    1917

    9.7%

    Gross yield

    6.4%

    Cap rate

    3.9%

    Cash on cash

    MLS Logo

    6 days ago

    $134,900

    1435 Lanewood Dr, Dixon, IL 61021

    2 bd, 1 ba

    1,400 sq ft

    $96/sq ft

    1955

    11.2%

    Gross yield

    7.7%

    Cap rate

    9.0%

    Cash on cash

    MLS Logo

    6 days ago

    $489,000

    298 Il Route 2, Dixon, IL 61021

    3 bd, 4 ba

    5,280 sq ft

    $93/sq ft

    2003

    5.5%

    Gross yield

    3.0%

    Cap rate

    -9.6%

    Cash on cash

    MLS Logo

    7 days ago

    $399,900

    1257 Trail Dr, Dixon, IL 61021

    4 bd, 4 ba

    3,360 sq ft

    $124/sq ft

    1994

    7.7%

    Gross yield

    3.9%

    Cap rate

    -5.8%

    Cash on cash

    MLS Logo

    8 days ago

    $134,900

    1017 Mary Ave, Dixon, IL 61021

    3 bd, 1 ba

    1,528 sq ft

    $88/sq ft

    1953

    13.6%

    Gross yield

    6.9%

    Cap rate

    6.0%

    Cash on cash

    MLS Logo

    8 days ago

    $99,900

    1079 Brewster Rd, Amboy, IL 61310

    1 bd, 2 ba

    1,200 sq ft

    $83/sq ft

    1983

    15.4%

    Gross yield

    11.3%

    Cap rate

    23.6%

    Cash on cash

    MLS Logo

    8 days ago

    $560,000

    1392 Red Brick Rd, Dixon, IL 61021

    3 bd, 2 ba

    2,224 sq ft

    $252/sq ft

    1880

    2.7%

MLS Logo

    9 days ago

    $139,900

    940 N Dement Ave, Dixon, IL 61021

    3 bd, 1 ba

    1,202 sq ft

    $116/sq ft

    1944

    12.0%

    Gross yield

    7.2%

    Cap rate

    7.3%

    Cash on cash

    MLS Logo

    11 days ago

    $369,900

    1355 Sublette Rd, Sublette, IL 61367

    3 bd, 2 ba

    1,456 sq ft

    $254/sq ft

    1978

    5.0%

    Gross yield

    2.8%

    Cap rate

    -10.3%

    Cash on cash

    MLS Logo

    11 days ago

    $279,900

    1024 Idle Oaks Run, Dixon, IL 61021

    5 bd, 4 ba

    2,900 sq ft

    $97/sq ft

    1984

    8.9%

    Gross yield

    3.8%

    Cap rate

    -6.3%

    Cash on cash

    MLS Logo

    11 days ago

    $83,000

    1622 Chicago St, Dixon, IL 61021

    4 bd, 2 ba

    2,799 sq ft

    $30/sq ft

    1963

    20.0%

    Gross yield

    12.5%

    Cap rate

    28.5%

    Cash on cash

    MLS Logo

    12 days ago

    $159,500

    1107 University St, Dixon, IL 61021

    3 bd, 1 ba

    850 sq ft

    $188/sq ft

    1952

    10.4%

    Gross yield

    7.1%

    Cap rate

    7.0%

    Cash on cash

    MLS Logo

    12 days ago

    $650,000

    3402 S Paw Paw Rd, Paw Paw, IL 61353

    4 bd, 3 ba

    4,300 sq ft

    $151/sq ft

    2003

    5.2%

MLS Logo

    12 days ago

    $359,900

    1213 Douglas Ter, Dixon, IL 61021

    3 bd, 2.5 ba

    3,055 sq ft

    $118/sq ft

    1955

    6.7%

    Gross yield

    3.3%

    Cap rate

    -8.5%

    Cash on cash

    MLS Logo

    13 days ago

    $189,000

    323 Douglas Ave, Dixon, IL 61021

    3 bd, 2 ba

    1,474 sq ft

    $128/sq ft

    1890

    8.9%

    Gross yield

    5.6%

    Cap rate

    0.7%

    Cash on cash

    MLS Logo

    13 days ago

    $319,900

    732 Keller Dr, Dixon, IL 61021

    2 bd, 2 ba

    1,516 sq ft

    $211/sq ft

    2023

    7.4%

    Gross yield

    3.1%

    Cap rate

    -9.0%

    Cash on cash

    MLS Logo

    13 days ago

    $335,000

    749 Yingling Dr, Dixon, IL 61021

    2 bd, 2 ba

    1,517 sq ft

    $221/sq ft

    2026

    6.0%

MLS Logo

    18 days ago

    $299,900

    1751 Maples Rd, Dixon, IL 61021

    3 bd, 2 ba

    1,514 sq ft

    $198/sq ft

    1974

    7.3%

    Gross yield

    4.5%

    Cap rate

    -3.7%

    Cash on cash

    MLS Logo

    19 days ago

    $345,000

    300 Fieldstone Ln, Dixon, IL 61021

    3 bd, 4 ba

    1,806 sq ft

    $191/sq ft

    1985

    6.7%

    Gross yield

    2.9%

    Cap rate

    -10.0%

    Cash on cash

    MLS Logo

    19 days ago

    $199,900

    208 Hand Ave, Dixon, IL 61021

    3 bd, 2 ba

    1,346 sq ft

    $155/sq ft

    1930

    7.9%

    Gross yield

    5.5%

    Cap rate

    0.3%

    Cash on cash

    MLS Logo

    19 days ago

    $349,900

    2086 Grand Detour Rd, Dixon, IL 61021

    5 bd, 3 ba

    2,883 sq ft

    $121/sq ft

    1975

    9.7%

    Gross yield

    5.7%

    Cap rate

    1.4%

    Cash on cash

    MLS Logo

    21 days ago

    $148,500

    602 S 4th St, Ashton, IL 61006

    2 bd, 2 ba

    1,825 sq ft

    $81/sq ft

    1885

    8.5%

    Gross yield

    4.7%

    Cap rate

    -2.8%

    Cash on cash