Investment properties for sale

    608 results
    MLS Logo

    40 minutes ago

    $179,900

    1809 Medera Ct, Dothan, AL 36301

    4 bd, 2 ba

    1,601 sq ft

    $112/sq ft

    1976

    10.6%

    Gross yield

    7.4%

    Cap rate

    8.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    40 minutes ago

    $244,900

    206 Academy Dr, Ashford, AL 36312

    3 bd, 2 ba

    1,560 sq ft

    $157/sq ft

    2009

    7.4%

    Gross yield

    5.1%

    Cap rate

    -1.3%

    Cash on cash

    MLS Logo

    5 hours ago

    $178,089

    112 Candle Brook Dr, Dothan, AL 36303

    3 bd, 3 ba

    1,550 sq ft

    $115/sq ft

    2000

    8.8%

    Gross yield

    5.6%

    Cap rate

    0.8%

    Cash on cash

    MLS Logo

    7 hours ago

    $221,900

    112 Aubrey Ave, Headland, AL 36345

    3 bd, 2 ba

    1,281 sq ft

    $173/sq ft

    2026

    9.0%

MLS Logo

    8 hours ago

    $199,000

    1907 Fairfield Dr, Dothan, AL 36303

    3 bd, 2 ba

    1,462 sq ft

    $136/sq ft

    1974

    7.4%

    Gross yield

    5.0%

    Cap rate

    -1.4%

    Cash on cash

    MLS Logo

    8 hours ago

    $179,900

    223 York Dr, Kinsey, AL 36303

    4 bd, 2 ba

    1,560 sq ft

    $115/sq ft

    2024

    11.9%

MLS Logo

    8 hours ago

    $244,900

    2002 Hardwick Dr, Dothan, AL 36303

    3 bd, 2 ba

    1,785 sq ft

    $137/sq ft

    1973

    7.8%

    Gross yield

    5.5%

    Cap rate

    0.6%

    Cash on cash

    MLS Logo

    11 hours ago

    $454,500

    209 Heritage Way, Headland, AL 36345

    4 bd, 3 ba

    2,350 sq ft

    $193/sq ft

    2026

    6.6%

MLS Logo

    11 hours ago

    $419,500

    205 Heritage Way, Headland, AL 36345

    4 bd, 3 ba

    2,350 sq ft

    $179/sq ft

    2025

    6.8%

MLS Logo

    11 hours ago

    $379,900

    277 Silver Maple Ln, Rehobeth, AL 36301

    4 bd, 3 ba

    3,272 sq ft

    $116/sq ft

    2013

    7.5%

MLS Logo

    12 hours ago

    $287,500

    730 Battles Rd, Rehobeth, AL 36301

    3 bd, 2 ba

    1,856 sq ft

    $155/sq ft

    2026

    8.0%

MLS Logo

    13 hours ago

    $289,500

    74 Grove Hill Ln, Newton, AL 36352

    3 bd, 2 ba

    1,838 sq ft

    $158/sq ft

    2026

    8.6%

MLS Logo

    13 hours ago

    $238,000

    107 Rainbow Dr, Dothan, AL 36303

    3 bd, 2 ba

    1,612 sq ft

    $148/sq ft

    1988

    7.9%

    Gross yield

    5.4%

    Cap rate

    -0.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    23 hours ago

    $72,000

    206 S 2nd St, Geneva, AL 36340

    3 bd, 2 ba

    1,280 sq ft

    $56/sq ft

    2008

    20.2%

    Gross yield

    15.8%

    Cap rate

    41.6%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $529,900

    400 Royal Pkwy, Dothan, AL 36305

    4 bd, 4 ba

    3,674 sq ft

    $144/sq ft

    1994

    6.3%

    Gross yield

    4.0%

    Cap rate

    -5.4%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $111,506

    85 Nomad Cir, Kinsey, AL 36303

    3 bd, 2 ba

    1,358 sq ft

    $82/sq ft

    2000

    13.0%

1 day ago

    $309,900

    712 S Broad St, Cowarts, AL 36321

    4 bd, 3 ba

    2,118 sq ft

    $146/sq ft

    1983

    5.6%

    Gross yield

    3.9%

    Cap rate

    -6.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $175,000

    502 Pinecrest Dr, Dothan, AL 36301

    3 bd, 2 ba

    1,685 sq ft

    $104/sq ft

    1972

    10.8%

    Gross yield

    7.5%

    Cap rate

    8.5%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $385,000

    2156 County Road 73, Slocomb, AL 36375

    4 bd, 3 ba

    2,230 sq ft

    $173/sq ft

    1996

    4.1%

    Gross yield

    2.6%

    Cap rate

    -11.2%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $499,900

    6214 Cottonwood Rd, Dothan, AL 36301

    2 bd, 2 ba

    1,844 sq ft

    $271/sq ft

    1996

    4.0%

    Gross yield

    2.7%

    Cap rate

    -10.8%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $175,000

    1123 McArdle Rd, Kinsey, AL 36303

    3 bd, 1 ba

    1,177 sq ft

    $149/sq ft

    1970

    6.8%

1 day ago

    $320,000

    107 Willow Oaks Dr, Headland, AL 36345

    3 bd, 2 ba

    1,746 sq ft

    $183/sq ft

    1996

    4.8%

    Gross yield

    3.0%

    Cap rate

    -9.4%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $289,900

    174 Oscar Godwin Rd, Dothan, AL 36301

    3 bd, 2 ba

    1,721 sq ft

    $168/sq ft

    2026

    7.6%

1 day ago

    $289,900

    158 Oscar Godwin Rd, Dothan, AL 36301

    3 bd, 2 ba

    1,721 sq ft

    $168/sq ft

    2026

    7.6%