Investment properties for sale

    647 results
    MLS Logo

    2 hours ago

    $135,000

    39 Par Haven Dr Apt E23, Dover, DE 19904

    2 bd, - ba

    1,008 sq ft

    $134/sq ft

    1978

    15.0%

    Gross yield

    11.2%

    Cap rate

    23.2%

    Cash on cash

    MLS Logo

    13 hours ago

    $439,900

    389 Sugar Stick Rd, Harrington, DE 19952

    3 bd, 3 ba

    2,000 sq ft

    $220/sq ft

    2003

    6.4%

    Gross yield

    4.6%

    Cap rate

    -3.0%

    Cash on cash

    MLS Logo

    13 hours ago

    $535,000

    50 Paysan Ln, Magnolia, DE 19962

    5 bd, 4 ba

    3,200 sq ft

    $167/sq ft

    2016

    6.1%

    Gross yield

    4.3%

    Cap rate

    -4.4%

    Cash on cash

    MLS Logo

    13 hours ago

    $399,900

    6848 Hopkins Cemetery Rd, Felton, DE 19943

    3 bd, 2 ba

    1,344 sq ft

    $298/sq ft

    1979

    6.5%

    Gross yield

    4.8%

    Cap rate

    -2.4%

    Cash on cash

    MLS Logo

    13 hours ago

    $300,000

    30 Tolberts Cir, Dover, DE 19904

    3 bd, 2 ba

    1,568 sq ft

    $191/sq ft

    2000

    7.8%

    Gross yield

    5.6%

    Cap rate

    1.0%

    Cash on cash

    MLS Logo

    13 hours ago

    $545,000

    988 Cool Breeze Dr, Clayton, DE 19938

    3 bd, 3 ba

    2,988 sq ft

    $182/sq ft

    2011

    6.0%

    Gross yield

    4.4%

    Cap rate

    -3.8%

    Cash on cash

    MLS Logo

    13 hours ago

    $119,000

    31 Hedgerow Hollow Rd # 31, Smyrna, DE 19977

    3 bd, 2 ba

    1,064 sq ft

    $112/sq ft

    2021

    21.1%

MLS Logo

    19 hours ago

    $489,900

    675 Harvest Grove Trl, Dover, DE 19901

    4 bd, 4 ba

    2,216 sq ft

    $221/sq ft

    2018

    5.2%

    Gross yield

    3.3%

    Cap rate

    -8.5%

    Cash on cash

    MLS Logo

    22 hours ago

    $515,000

    347 Golf Links Ln, Magnolia, DE 19962

    3 bd, 2 ba

    2,330 sq ft

    $221/sq ft

    1998

    5.8%

    Gross yield

    4.1%

    Cap rate

    -5.4%

    Cash on cash

    MLS Logo

    23 hours ago

    $375,000

    872 Westview Ter, Dover, DE 19904

    4 bd, 2 ba

    3,302 sq ft

    $114/sq ft

    1959

    6.5%

    Gross yield

    4.7%

    Cap rate

    -3.0%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $229,900

    6 Heritage Dr, Dover, DE 19904

    3 bd, 2 ba

    1,632 sq ft

    $141/sq ft

    1977

    9.2%

    Gross yield

    6.8%

1 day ago

    $337,990

    103 Red Haven Way, Dover, DE 19904

    3 bd, 2 ba

    1,219 sq ft

    $277/sq ft

    2026

    7.1%

1 day ago

    $299,000

    213 S West St, Harrington, DE 19952

    3 bd, 2 ba

    1,698 sq ft

    $176/sq ft

    1930

    8.1%

    Gross yield

    6.1%

    Cap rate

    2.7%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $355,000

    860 Wilson Dr, Dover, DE 19904

    4 bd, 3 ba

    1,939 sq ft

    $183/sq ft

    1965

    7.5%

    Gross yield

    5.6%

    Cap rate

    0.8%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $150,000

    724 Miller Dr, Dover, DE 19901

    4 bd, 3 ba

    2,114 sq ft

    $71/sq ft

    1968

    18.0%

    Gross yield

    13.9%

    Cap rate

    34.0%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $165,000

    2 Southern Blvd, Wyoming, DE 19934

    4 bd, 2 ba

    1,456 sq ft

    $113/sq ft

    1933

    14.0%

1 day ago

    $399,000

    103 Metz Dr, Camden Wyoming, DE 19934

    3 bd, 2 ba

    2,810 sq ft

    $142/sq ft

    1973

    6.3%

    Gross yield

    4.2%

    Cap rate

    -5.0%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $329,900

    13 Hidden Creek Way, Magnolia, DE 19962

    3 bd, 2 ba

    1,408 sq ft

    $234/sq ft

    2000

    7.7%

    Gross yield

    5.7%

    Cap rate

    1.2%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $279,900

    822 White Oak Rd, Dover, DE 19901

    4 bd, 2 ba

    1,581 sq ft

    $177/sq ft

    1951

    8.1%

    Gross yield

    5.9%

    Cap rate

    1.9%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $230,000

    730 E Division St, Dover, DE 19901

    3 bd, 2 ba

    1,418 sq ft

    $162/sq ft

    1951

    9.6%

    Gross yield

    7.1%

    Cap rate

    6.8%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $90,000

    136 Sewan Cir # 136, Dover, DE 19901

    3 bd, 2 ba

    1,296 sq ft

    $69/sq ft

    2007

    24.9%

1 day ago

    $299,900

    1359 Central Church Rd, Dover, DE 19904

    3 bd, 2 ba

    1,125 sq ft

    $267/sq ft

    2006

    7.7%

    Gross yield

    5.9%

    Cap rate

    2.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $353,000

    453 Aston Villa Dr, Felton, DE 19943

    3 bd, 2 ba

    1,818 sq ft

    $194/sq ft

    2010

    7.6%

    Gross yield

    5.0%

    Cap rate

    -1.5%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $430,000

    401 Alezach Dr, Dover, DE 19901

    3 bd, 2 ba

    1,356 sq ft

    $317/sq ft

    2024

    6.1%