Investment properties for sale

    336 results
    MLS Logo

    28 minutes ago

    $575,000

    1107 Kiowa Dr E, Lake Kiowa, TX 76240

    3 bd, 2 ba

    2,112 sq ft

    $272/sq ft

    2011

    4.5%

MLS Logo

    11 hours ago

    $740,000

    1091 County Road 345, Forestburg, TX 76239

    3 bd, 2 ba

    2,220 sq ft

    $333/sq ft

    2020

    2.7%

    Gross yield

    1.1%

    Cap rate

    -17.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    12 hours ago

    $579,000

    206 Modoc Trl, Lake Kiowa, TX 76240

    3 bd, 3 ba

    2,863 sq ft

    $202/sq ft

    2017

    5.0%

    Gross yield

    1.6%

    Cap rate

    -15.0%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $849,000

    405 County Road 1264, Whitesboro, TX 76273

    3 bd, 3 ba

    2,150 sq ft

    $395/sq ft

    2011

    3.6%

    Gross yield

    1.9%

    Cap rate

    -14.0%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $1,450,000

    99 Lake Dr, Tioga, TX 76271

    4 bd, 4 ba

    3,905 sq ft

    $371/sq ft

    2018

    2.9%

    Gross yield

    1.1%

    Cap rate

    -17.2%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $630,000

    210 Lakecrest Dr, Muenster, TX 76252

    4 bd, 3 ba

    2,610 sq ft

    $241/sq ft

    2024

    5.3%

    Gross yield

    3.8%

    Cap rate

    -6.4%

    Cash on cash

    MLS Logo

    3 days ago

    $398,000

    105 Santee Dr, Lake Kiowa, TX 76240

    2 bd, 2 ba

    2,160 sq ft

    $184/sq ft

    2001

    7.7%

    Gross yield

    3.4%

    Cap rate

    -7.9%

    Cash on cash

    MLS Logo

    3 days ago

    $165,000

    1135 Ira Ward Ln, Gainesville, TX 76240

    2 bd, 2 ba

    1,140 sq ft

    $145/sq ft

    -

    11.0%

    Gross yield

    7.7%

    Cap rate

    9.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    3 days ago

    $2,250,000

    1211 Kiowa Dr W, Lake Kiowa, TX 76240

    4 bd, 4 ba

    4,481 sq ft

    $502/sq ft

    2003

    1.8%

    Gross yield

    0.5%

    Cap rate

    -19.4%

    Cash on cash

    MLS Logo

    3 days ago

    $519,900

    730 Kiowa Dr W, Lake Kiowa, TX 76240

    3 bd, 3 ba

    2,191 sq ft

    $237/sq ft

    1995

MLS Logo

    3 days ago

    $214,900

    602 N Taylor St, Gainesville, TX 76240

    3 bd, 1 ba

    1,200 sq ft

    $179/sq ft

    2020

    7.5%

    Gross yield

    3.3%

    Cap rate

    -8.4%

    Cash on cash

    MLS Logo

    4 days ago

    $268,000

    215 E Tennie St, Gainesville, TX 76240

    3 bd, 2 ba

    1,478 sq ft

    $181/sq ft

    1969

    5.7%

    Gross yield

    2.2%

    Cap rate

    -12.9%

    Cash on cash

    MLS Logo

    4 days ago

    $275,000

    547 Fm 1201, Gainesville, TX 76240

    2 bd, 1 ba

    1,290 sq ft

    $213/sq ft

    1991

    5.7%

    Gross yield

    2.9%

    Cap rate

    -10.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    4 days ago

    $699,000

    2801 County Road 115, Whitesboro, TX 76273

    3 bd, 2 ba

    1,798 sq ft

    $389/sq ft

    2001

    3.2%

MLS Logo

    4 days ago

    $400,000

    912 Wheeler Creek Dr, Gainesville, TX 76240

    4 bd, 2 ba

    2,428 sq ft

    $165/sq ft

    1997

    6.6%

    Gross yield

    3.1%

    Cap rate

    -9.2%

    Cash on cash

    MLS Logo

    5 days ago

    $635,000

    3111 Briarcliff Cir, Gainesville, TX 76240

    4 bd, 3 ba

    2,714 sq ft

    $234/sq ft

    1996

    4.4%

    Gross yield

    1.8%

    Cap rate

    -14.4%

    Cash on cash

    MLS Logo

    5 days ago

    $389,000

    456 County Road 178, Gainesville, TX 76240

    3 bd, 2 ba

    1,680 sq ft

    $232/sq ft

    2022

    6.4%

    Gross yield

    4.2%

    Cap rate

    -4.8%

    Cash on cash

    MLS Logo

    6 days ago

    $240,000

    1520 Olive St, Gainesville, TX 76240

    3 bd, 2 ba

    1,446 sq ft

    $166/sq ft

    1947

    6.4%

    Gross yield

    2.7%

    Cap rate

    -10.6%

    Cash on cash

    MLS Logo

    6 days ago

    $385,000

    1904 Tulane Ave, Gainesville, TX 76240

    3 bd, 3 ba

    2,362 sq ft

    $163/sq ft

    1965

    5.9%

    Gross yield

    2.9%

    Cap rate

    -10.2%

    Cash on cash

    MLS Logo

    6 days ago

    $550,000

    380 County Road 123, Gainesville, TX 76240

    4 bd, 3 ba

    2,220 sq ft

    $248/sq ft

    1978

    4.7%

    Gross yield

    2.6%

    Cap rate

    -11.2%

    Cash on cash

    MLS Logo

    6 days ago

    $275,000

    65 Kirby St, Callisburg, TX 76240

    3 bd, 2 ba

    1,533 sq ft

    $179/sq ft

    1961

    7.0%

MLS Logo

    6 days ago

    $190,000

    319 Candlewood Cir, Gainesville, TX 76240

    3 bd, 2 ba

    1,288 sq ft

    $148/sq ft

    2012

    10.4%

    Gross yield

    5.1%

    Cap rate

    -1.2%

    Cash on cash

    MLS Logo

    6 days ago

    $599,900

    205 Kiowa Dr E, Gainesville, TX 76240

    4 bd, 3 ba

    2,509 sq ft

    $239/sq ft

    1998

    4.8%

    Gross yield

    2.0%

    Cap rate

    -13.4%

    Cash on cash

    MLS Logo

    7 days ago

    $437,500

    108 Kiowa Dr W, Gainesville, TX 76240

    4 bd, 3 ba

    1,939 sq ft

    $226/sq ft

    2021

    7.2%

    Gross yield

    3.3%

    Cap rate

    -8.4%

    Cash on cash

    ...