Investment properties for sale

    214 results
    MLS Logo

    1 day ago

    $3,980,000

    204 Ramona Ln, Ketchum, ID 83340

    4 bd, 5 ba

    - sq ft

    -/sq ft

    1966

    1.2%

1 day ago

    $899,000

    540 Angela Dr, Hailey, ID 83333

    3 bd, 2 ba

    1,561 sq ft

    $576/sq ft

    1995

    4.3%

    Gross yield

    3.2%

    Cap rate

    -8.7%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $2,479,000

    27 Streamside Dr, Hailey, ID 83333

    4 bd, 4 ba

    2,551 sq ft

    $972/sq ft

    2022

    2.2%

    Gross yield

    1.3%

    Cap rate

    -16.5%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $1,895,000

    360 Broadford Rd, Bellevue, ID 83313

    2 bd, 1 ba

    800 sq ft

    $2,369/sq ft

    1996

    1.4%

1 day ago

    $435,000

    741 Willow Dr Apt B4, Hailey, ID 83333

    2 bd, 2 ba

    1,024 sq ft

    $425/sq ft

    1980

    6.5%

    Gross yield

    4.2%

    Cap rate

    -4.7%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $9,500,000

    20 Mcatee Ln, Hailey, ID 83333

    6 bd, 8 ba

    6,703 sq ft

    $1,417/sq ft

    2018

    0.7%

1 day ago

    $699,000

    111 S 1st Ave Unit 16, Ketchum, ID 83340

    3 bd, 2 ba

    - sq ft

    -/sq ft

    2007

1 day ago

    $4,900,000

    702 Morning Star Rd, Sun Valley, ID 83353

    5 bd, 5 ba

    - sq ft

    -/sq ft

    1993

    1.1%

2 days ago

    $625,000

    2660 Ridge Ln, Sun Valley, ID 83353

    1 bd, 1 ba

    802 sq ft

    $779/sq ft

    1978

    2.9%

    Gross yield

    0.3%

    Cap rate

    -20.4%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $6,975,000

    120 Eagle Lake Rd, Hailey, ID 83333

    4 bd, 6 ba

    6,308 sq ft

    $1,106/sq ft

    2001

    0.9%

    Gross yield

    0.3%

    Cap rate

    -20.3%

    Cash on cash

    MLS Logo

    3 days ago

    $749,999

    301 S 4th Ave, Hailey, ID 83333

    2 bd, 1 ba

    1,644 sq ft

    $456/sq ft

    1946

    4.3%

    Gross yield

    3.2%

    Cap rate

    -8.7%

    Cash on cash

    MLS Logo

    3 days ago

    $4,595,000

    110 Galena Ct, Ketchum, ID 83340

    4 bd, 4 ba

    - sq ft

    -/sq ft

    1989

    1.0%

MLS Logo

    3 days ago

    $2,595,000

    109 Angani Way 15, Sun Valley, ID 83353

    4 bd, 6 ba

    1,167 sq ft

    $2,224/sq ft

    2008

    1.5%

MLS Logo

    4 days ago

    $855,000

    311 W Cottonwood St, Hailey, ID 83333

    3 bd, 2 ba

    1,900 sq ft

    $450/sq ft

    1971

    4.9%

    Gross yield

    3.8%

    Cap rate

    -6.4%

    Cash on cash

    MLS Logo

    4 days ago

    $2,579,000

    181 Bird Dr A, Ketchum, ID 83340

    3 bd, 3 ba

    - sq ft

    -/sq ft

    1998

    1.5%

MLS Logo

    5 days ago

    $449,000

    921 White Cloud Ln Unit B, Hailey, ID 83333

    3 bd, 2 ba

    1,174 sq ft

    $391/sq ft

    2004

    7.2%

    Gross yield

    4.3%

    Cap rate

    -4.2%

    Cash on cash

    MLS Logo

    5 days ago

    $1,850,000

    16 Willow Creek Ln, Hailey, ID 83333

    3 bd, 3 ba

    2,577 sq ft

    $718/sq ft

    2003

    1.9%

    Gross yield

    1.4%

    Cap rate

    -16.0%

    Cash on cash

    MLS Logo

    6 days ago

    $779,000

    410 N River St Apt 9, Hailey, ID 83333

    3 bd, 3 ba

    1,541 sq ft

    $506/sq ft

    2022

    4.7%

    Gross yield

    3.1%

    Cap rate

    -9.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    6 days ago

    $570,000

    861 Countryside Blvd, Hailey, ID 83333

    3 bd, 3 ba

    1,568 sq ft

    $364/sq ft

    2008

    6.7%

    Gross yield

    4.1%

    Cap rate

    -5.4%

    Cash on cash

    MLS Logo

    6 days ago

    $1,592,000

    93 Pioneer View Dr, Hailey, ID 83333

    3 bd, 4 ba

    3,542 sq ft

    $449/sq ft

    1993

    3.0%

    Gross yield

    2.3%

    Cap rate

    -12.5%

    Cash on cash

    MLS Logo

    6 days ago

    $520,000

    841 Heartland Way, Hailey, ID 83333

    2 bd, 2 ba

    1,282 sq ft

    $406/sq ft

    2008

    6.4%

    Gross yield

    4.0%

    Cap rate

    -5.7%

    Cash on cash

    MLS Logo

    6 days ago

    $780,000

    159 Foothill Rd, Carey, ID 83320

    2 bd, 2 ba

    - sq ft

    -/sq ft

    2026

    4.0%

MLS Logo

    7 days ago

    $499,000

    109 Village Way, Sun Valley, ID 83353

    1 bd, 1 ba

    510 sq ft

    $978/sq ft

    1972

    3.9%

MLS Logo

    8 days ago

    $915,000

    351 2nd Ave Unit 602, Ketchum, ID 83340

    2 bd, 2 ba

    - sq ft

    -/sq ft

    1984

    3.2%