Investment properties for sale

    573 results
    MLS Logo

    17 hours ago

    $432,000

    447 Goosewing Dr, Irwin, ID 83428

    2 bd, 1.5 ba

    864 sq ft

    $500/sq ft

    1999

MLS Logo

    17 hours ago

    $329,900

    2237 Logan Dr, Idaho Falls, ID 83401

    4 bd, 1.5 ba

    1,400 sq ft

    $236/sq ft

    1959

    6.2%

    Gross yield

    4.1%

    Cap rate

    -5.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $450,000

    4154 Steeplechase Ln, Idaho Falls, ID 83402

    3 bd, 2 ba

    3,248 sq ft

    $139/sq ft

    2016

    5.5%

    Gross yield

    3.9%

    Cap rate

    -6.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $325,000

    1775 Avocet Dr, Ammon, ID 83406

    4 bd, 2 ba

    1,560 sq ft

    $208/sq ft

    1952

    7.3%

1 day ago

    $425,000

    2320 Eastview Dr, Idaho Falls, ID 83401

    5 bd, 3.5 ba

    3,076 sq ft

    $138/sq ft

    1975

    8.0%

    Gross yield

    5.8%

    Cap rate

    1.7%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $235,000

    1285 Susanne Ave, Idaho Falls, ID 83404

    3 bd, 1 ba

    1,332 sq ft

    $176/sq ft

    1950

    7.8%

    Gross yield

    5.8%

    Cap rate

    1.5%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $320,000

    1218 Oak Meadow Cir, Ammon, ID 83406

    2 bd, 2 ba

    1,133 sq ft

    $282/sq ft

    2002

    5.6%

1 day ago

    $445,000

    1625 Brookview Dr, Idaho Falls, ID 83404

    5 bd, 3.5 ba

    3,162 sq ft

    $141/sq ft

    2006

    5.6%

    Gross yield

    3.9%

    Cap rate

    -6.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $625,000

    5485 Villa Mirage Ct, Idaho Falls, ID 83404

    5 bd, 3 ba

    3,468 sq ft

    $180/sq ft

    2012

    4.1%

    Gross yield

    2.8%

    Cap rate

    -10.2%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $345,000

    1265 10th St, Idaho Falls, ID 83404

    3 bd, 2 ba

    1,890 sq ft

    $183/sq ft

    1955

    6.1%

    Gross yield

    4.5%

    Cap rate

    -3.6%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $695,000

    429 N 3836 E, Rigby, ID 83442

    4 bd, 3.5 ba

    2,900 sq ft

    $240/sq ft

    2019

    4.8%

    Gross yield

    3.7%

    Cap rate

    -6.8%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $258,000

    655 James Pl, Idaho Falls, ID 83401

    3 bd, 1 ba

    1,040 sq ft

    $248/sq ft

    1952

    7.4%

    Gross yield

    5.6%

    Cap rate

    0.6%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $460,000

    4016 Journee Cir, Idaho Falls, ID 83406

    5 bd, 3 ba

    2,428 sq ft

    $189/sq ft

    2003

    6.5%

1 day ago

    $180,000

    694 W Grand Ave, Arco, ID 83213

    3 bd, 1.5 ba

    1,804 sq ft

    $100/sq ft

    1950

    9.7%

1 day ago

    $640,000

    481 Higbee Cir, Idaho Falls, ID 83404

    4 bd, 4 ba

    2,184 sq ft

    $293/sq ft

    1981

    3.3%

    Gross yield

    2.4%

    Cap rate

    -12.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $429,900

    3889 Taylorview Ln, Ammon, ID 83406

    7 bd, 3 ba

    2,772 sq ft

    $155/sq ft

    1998

    7.5%

2 days ago

    $449,950

    4193 Old Irwin Rd, Irwin, ID 83428

    2 bd, 1 ba

    736 sq ft

    $611/sq ft

    1922

    3.7%

2 days ago

    $259,500

    262 E 14th St, Idaho Falls, ID 83404

    3 bd, 1.5 ba

    1,552 sq ft

    $167/sq ft

    1935

    8.1%

    Gross yield

    5.5%

    Cap rate

    0.5%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $459,000

    1337 Oma Jeane Dr, Idaho Falls, ID 83402

    3 bd, 2 ba

    3,424 sq ft

    $134/sq ft

    2000

    5.0%

    Gross yield

    3.5%

    Cap rate

    -7.5%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $465,000

    389 N 4050 E, Rigby, ID 83442

    6 bd, 3 ba

    2,934 sq ft

    $158/sq ft

    2001

    7.0%

    Gross yield

    5.5%

    Cap rate

    0.3%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $549,900

    5333 S Thatcher Ave, Idaho Falls, ID 83404

    6 bd, 3 ba

    3,320 sq ft

    $166/sq ft

    2019

    5.9%

    Gross yield

    4.1%

    Cap rate

    -5.0%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $339,000

    3034 Kalani Ct, Ammon, ID 83406

    3 bd, 2.5 ba

    2,192 sq ft

    $155/sq ft

    2024

    7.5%

2 days ago

    $365,000

    3075 W 2500 N, Arco, ID 83213

    3 bd, 2 ba

    1,404 sq ft

    $260/sq ft

    2014

    6.2%

    Gross yield

    4.7%

    Cap rate

    -2.7%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $325,000

    1074 Bingham Ave, Idaho Falls, ID 83402

    3 bd, 2 ba

    1,254 sq ft

    $259/sq ft

    2023

    6.7%

    Gross yield

    5.0%

    Cap rate

    -1.5%

    Cash on cash

    ...