Investment properties for sale

    840 results
    MLS Logo

    23 hours ago

    $138,000

    2861 Coral Ct Apt 103, Coralville, IA 52241

    2 bd, 1 ba

    870 sq ft

    $159/sq ft

    1999

    11.1%

    Gross yield

    5.1%

    Cap rate

    -1.2%

    Cash on cash

    MLS Logo

    23 hours ago

    $117,500

    143 S Scott Blvd, Iowa City, IA 52245

    2 bd, 1 ba

    869 sq ft

    $135/sq ft

    1996

    12.5%

    Gross yield

    5.9%

    Cap rate

    1.9%

    Cash on cash

    MLS Logo

    23 hours ago

    $389,900

    1467 Valley View Dr, Coralville, IA 52241

    6 bd, 4 ba

    2,840 sq ft

    $137/sq ft

    1977

    7.7%

    Gross yield

    4.8%

    Cap rate

    -2.4%

    Cash on cash

    MLS Logo

    23 hours ago

    $474,000

    928 Aiden St, Iowa City, IA 52245

    4 bd, 3 ba

    2,296 sq ft

    $206/sq ft

    2026

    5.6%

MLS Logo

    23 hours ago

    $240,000

    300 E Linn St, Lone Tree, IA 52755

    4 bd, 2 ba

    2,048 sq ft

    $117/sq ft

    1917

    9.5%

    Gross yield

    6.4%

    Cap rate

    4.0%

    Cash on cash

    MLS Logo

    23 hours ago

    $635,000

    856 Sugar Loaf Cir, Iowa City, IA 52245

    4 bd, 3 ba

    2,939 sq ft

    $216/sq ft

    2013

    3.8%

    Gross yield

    1.4%

    Cap rate

    -16.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    23 hours ago

    $299,990

    502 Montclair St, Solon, IA 52333

    3 bd, 2 ba

    1,524 sq ft

    $197/sq ft

    2000

    8.0%

    Gross yield

    4.9%

    Cap rate

    -1.9%

    Cash on cash

    MLS Logo

    23 hours ago

    $350,000

    1315 Oakcrest St # 1315, Iowa City, IA 52246

    - bd, - ba

    1,788 sq ft

    $196/sq ft

    1962

    6.7%

MLS Logo

    23 hours ago

    $505,000

    221 E College St Apt 801, Iowa City, IA 52240

    1 bd, 2 ba

    1,075 sq ft

    $470/sq ft

    2004

    3.2%

    Gross yield

    -0.6%

    Cap rate

    -23.8%

    Cash on cash

    MLS Logo

    23 hours ago

    $385,000

    620 Creekside Dr, Tiffin, IA 52340

    4 bd, 3 ba

    2,440 sq ft

    $158/sq ft

    2021

    7.8%

    Gross yield

    4.8%

    Cap rate

    -2.5%

    Cash on cash

    MLS Logo

    23 hours ago

    $325,000

    1707 Wilson, Iowacity, IA 52240

    - bd, - ba

    2,136 sq ft

    $152/sq ft

    1956

    7.7%

MLS Logo

    23 hours ago

    $250,000

    822 Roosevelt St, Iowacity, IA 52245

    3 bd, 1 ba

    1,268 sq ft

    $197/sq ft

    1900

    7.3%

MLS Logo

    23 hours ago

    $239,900

    205 Will Dr, Solon, IA 52333

    3 bd, 2 ba

    1,539 sq ft

    $156/sq ft

    2013

    9.9%

    Gross yield

    5.8%

    Cap rate

    1.5%

    Cash on cash

    MLS Logo

    23 hours ago

    $314,900

    1673 Aspen Ct, North Liberty, IA 52317

    3 bd, 4 ba

    2,060 sq ft

    $153/sq ft

    2023

    9.1%

    Gross yield

    5.6%

    Cap rate

    0.7%

    Cash on cash

    MLS Logo

    23 hours ago

    $285,000

    1204 E Burlington St, Iowa City, IA 52240

    2 bd, 2.5 ba

    1,392 sq ft

    $205/sq ft

    1926

    8.2%

    Gross yield

    5.0%

    Cap rate

    -1.6%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $210,000

    222 E 5th St, Washington, IA 52353

    3 bd, 1 ba

    1,112 sq ft

    $189/sq ft

    1900

    7.1%

    Gross yield

    4.4%

    Cap rate

    -4.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $267,900

    785 Prairie Rdg, Northliberty, IA 52333

    3 bd, 2 ba

    1,549 sq ft

    $173/sq ft

    1983

    7.7%

1 day ago

    $188,000

    454 Westside Dr, Iowa City, IA 52246

    2 bd, 2 ba

    1,272 sq ft

    $148/sq ft

    1994

    10.0%

    Gross yield

    4.8%

    Cap rate

    -2.4%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $490,000

    1083 Dubs Dr, Iowa City, IA 52246

    4 bd, 3 ba

    2,562 sq ft

    $191/sq ft

    2021

    7.2%

    Gross yield

    3.5%

    Cap rate

    -7.6%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $775,000

    2856 Ash St, Coralville, IA 52241

    5 bd, 4 ba

    3,015 sq ft

    $257/sq ft

    2014

    4.4%

    Gross yield

    2.0%

    Cap rate

    -13.4%

    Cash on cash

    MLS Logo

    3 days ago

    $169,000

    411 E Jayne St, Lone Tree, IA 52755

    3 bd, 1 ba

    1,574 sq ft

    $107/sq ft

    1900

    11.4%

    Gross yield

    7.3%

    Cap rate

    7.5%

    Cash on cash

    MLS Logo

    4 days ago

    $496,000

    201 E Washington St Unit 1102, Iowa City, IA 52240

    1 bd, 1 ba

    1,140 sq ft

    $435/sq ft

    2012

    2.8%

    Gross yield

    -0.8%

    Cap rate

    -24.7%

    Cash on cash

    MLS Logo

    4 days ago

    $449,500

    1712 Sherman Dr, Iowa City, IA 52240

    4 bd, 3 ba

    2,339 sq ft

    $192/sq ft

    2023

    7.7%

    Gross yield

    5.7%

    Cap rate

    1.2%

    Cash on cash

    MLS Logo

    4 days ago

    $290,000

    1601 Center Ave, Iowa City, IA 52240

    3 bd, 1 ba

    896 sq ft

    $324/sq ft

    1940

    6.2%

    Gross yield

    3.5%

    Cap rate

    -7.6%

    Cash on cash

    ...