Investment properties for sale

    830 results
    MLS Logo

    10 hours ago

    $480,000

    295 Sinking Creek Rd, Johnson City, TN 37601

    3 bd, 3 ba

    2,133 sq ft

    $225/sq ft

    2001

    5.4%

    Gross yield

    4.0%

    Cap rate

    -5.7%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $219,900

    126 Elizabeth Ann Dr, Johnson City, TN 37601

    4 bd, 2 ba

    1,887 sq ft

    $117/sq ft

    2004

    11.9%

    Gross yield

    9.1%

    Cap rate

    14.9%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $419,900

    309 Cookie Loop, Johnson City, TN 37615

    4 bd, 3 ba

    2,804 sq ft

    $150/sq ft

    2025

    7.9%

1 day ago

    $435,000

    503 Sweetgrass Ln, Jonesborough, TN 37659

    3 bd, 2 ba

    1,930 sq ft

    $225/sq ft

    2008

    6.0%

    Gross yield

    4.3%

    Cap rate

    -4.4%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $574,900

    3067 Sawgrass Dr, Jonesborough, TN 37659

    4 bd, 3 ba

    2,732 sq ft

    $210/sq ft

    2026

    6.1%

1 day ago

    $619,000

    243 Judge Ben Allen Rd, Elizabethton, TN 37643

    4 bd, 3 ba

    2,600 sq ft

    $238/sq ft

    1945

    3.6%

    Gross yield

    2.6%

    Cap rate

    -11.4%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $270,000

    2849 Highway 107, Chuckey, TN 37641

    4 bd, 2 ba

    1,446 sq ft

    $187/sq ft

    1974

    6.6%

    Gross yield

    4.7%

    Cap rate

    -2.6%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $525,000

    162 Bob Ford Rd, Jonesborough, TN 37659

    4 bd, 4 ba

    2,639 sq ft

    $203/sq ft

    2023

    5.0%

    Gross yield

    3.6%

    Cap rate

    -7.3%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $599,000

    581 Robert Ct, Johnson City, TN 37601

    5 bd, 5 ba

    3,085 sq ft

    $147/sq ft

    2012

    7.7%

    Gross yield

    5.7%

    Cap rate

    1.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $75,000

    219 Old Siam Rd, Elizabethton, TN 37643

    2 bd, 1 ba

    753 sq ft

    $100/sq ft

    1943

    19.7%

    Gross yield

    14.0%

    Cap rate

    34.3%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $640,000

    2137 Cattlemans Trl, Jonesborough, TN 37659

    3 bd, 2 ba

    1,923 sq ft

    $333/sq ft

    2023

2 days ago

    $175,000

    2200 E 7th Ave, Johnson City, TN 37601

    3 bd, 1 ba

    900 sq ft

    $194/sq ft

    1960

    10.4%

    Gross yield

    7.5%

    Cap rate

    8.3%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $959,000

    308 Walnut Mountain Farm Lop, Hampton, TN 37658

    3 bd, 3 ba

    3,188 sq ft

    $301/sq ft

    2008

    2.3%

2 days ago

    $220,000

    120 Park Hill Rd, Johnson City, TN 37601

    2 bd, 2 ba

    944 sq ft

    $233/sq ft

    2019

    7.9%

2 days ago

    $469,000

    103 Silkwood Ct, Johnson City, TN 37615

    3 bd, 3 ba

    2,526 sq ft

    $186/sq ft

    1980

    5.7%

    Gross yield

    4.2%

    Cap rate

    -4.8%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $1,475,000

    151 Laurel Ridge Dr, Jonesborough, TN 37659

    5 bd, 5 ba

    5,368 sq ft

    $275/sq ft

    1998

    2.8%

    Gross yield

    1.9%

    Cap rate

    -13.9%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $259,900

    2736 W Walnut St, Johnson City, TN 37604

    2 bd, 1 ba

    915 sq ft

    $284/sq ft

    1940

    7.0%

    Gross yield

    5.1%

    Cap rate

    -1.3%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $349,900

    1905 Knob Creek Rd Apt 6, Johnson City, TN 37604

    2 bd, 2 ba

    1,535 sq ft

    $228/sq ft

    1989

    7.1%

    Gross yield

    4.7%

    Cap rate

    -2.9%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $397,900

    411 Culver Rd, Limestone, TN 37681

    3 bd, 2 ba

    2,310 sq ft

    $172/sq ft

    1997

    5.4%

    Gross yield

    3.9%

    Cap rate

    -5.9%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $275,000

    139 Miller Ave, Johnson City, TN 37601

    3 bd, 2 ba

    1,222 sq ft

    $225/sq ft

    1951

    6.8%

    Gross yield

    4.9%

    Cap rate

    -1.9%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $472,400

    190 Roanwood Rd, Roan Mountain, TN 37687

    3 bd, 2 ba

    1,653 sq ft

    $286/sq ft

    1975

    4.3%

    Gross yield

    3.1%

    Cap rate

    -9.3%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $209,900

    1705 W Lakeview Dr Apt 1, Johnson City, TN 37601

    2 bd, 2 ba

    1,188 sq ft

    $177/sq ft

    1978

    7.9%

    Gross yield

    4.8%

    Cap rate

    -2.3%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $549,900

    138 Isenberg Dr, Gray, TN 37615

    3 bd, 3 ba

    2,624 sq ft

    $210/sq ft

    2020

    4.1%

2 days ago

    $149,000

    314 W 8th Ave, Johnson City, TN 37604

    3 bd, 1 ba

    1,102 sq ft

    $135/sq ft

    1962

    12.9%

    Gross yield

    9.3%

    Cap rate

    15.4%

    Cash on cash

    ...