Investment properties for sale

    1,380 results

    4 hours ago

    $599,000

    33244 Widener Valley Rd, Damascus, VA 24236

    4 bd, 3 ba

    1,805 sq ft

    $383/sq ft

    2014

    4.1%

    Gross yield

    3.1%

    Cap rate

    -9.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    17 hours ago

    $825,000

    2236 Sheffield St, Kingsport, TN 37660

    5 bd, 5 ba

    4,461 sq ft

    $185/sq ft

    1976

    4.6%

    Gross yield

    3.1%

    Cap rate

    -9.2%

    Cash on cash

    MLS Logo

    17 hours ago

    $445,000

    1801 Hermitage Dr, Kingsport, TN 37664

    6 bd, 5 ba

    3,547 sq ft

    $125/sq ft

    1960

    7.4%

    Gross yield

    5.1%

    Cap rate

    -1.2%

    Cash on cash

    MLS Logo

    17 hours ago

    $295,000

    2216 Sherwood Rd, Kingsport, TN 37664

    3 bd, 2 ba

    1,871 sq ft

    $158/sq ft

    2010

    7.1%

    Gross yield

    4.8%

    Cap rate

    -2.6%

    Cash on cash

    MLS Logo

    17 hours ago

    $259,900

    268 Cherokee Rd, Bristol, VA 24201

    3 bd, 1 ba

    1,203 sq ft

    $216/sq ft

    1949

    5.9%

    Gross yield

    4.4%

    Cap rate

    -4.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    17 hours ago

    $499,000

    19418 Brandywine Rd, Bristol, VA 24202

    4 bd, 3 ba

    2,164 sq ft

    $231/sq ft

    1978

    5.4%

    Gross yield

    4.0%

    Cap rate

    -5.5%

    Cash on cash

    MLS Logo

    17 hours ago

    $310,000

    844 Fain Ave, Kingsport, TN 37660

    4 bd, 3 ba

    2,080 sq ft

    $149/sq ft

    1969

    6.7%

    Gross yield

    4.5%

    Cap rate

    -3.4%

    Cash on cash

    MLS Logo

    17 hours ago

    $289,000

    322 New Life Rd, Rogersville, TN 37857

    3 bd, 2 ba

    1,512 sq ft

    $191/sq ft

    2012

    7.8%

    Gross yield

    5.8%

    Cap rate

    1.6%

    Cash on cash

    MLS Logo

    17 hours ago

    $449,900

    285 Warrior Dr, Kingsport, TN 37663

    3 bd, 2 ba

    1,683 sq ft

    $267/sq ft

    2023

    5.3%

MLS Logo

    17 hours ago

    $374,900

    724 Santa Fe Dr, Bristol, TN 37620

    3 bd, 3 ba

    2,486 sq ft

    $151/sq ft

    1965

    6.0%

    Gross yield

    3.8%

    Cap rate

    -6.4%

    Cash on cash

    MLS Logo

    17 hours ago

    $245,000

    434 Meadow Lark St, Weber City, VA 24290

    3 bd, 1 ba

    1,635 sq ft

    $187/sq ft

    1966

    5.7%

    Gross yield

    4.0%

    Cap rate

    -5.8%

    Cash on cash

    18 hours ago

    $219,000

    25300 Wexmouth Dr, Abingdon, VA 24211

    3 bd, 1 ba

    1,296 sq ft

    $169/sq ft

    1974

    8.2%

    Gross yield

    6.1%

    Cap rate

    3.0%

    Cash on cash

    1 day ago

    $350,000

    537 Mosswood Ln, Bristol, VA 24201

    3 bd, 2.5 ba

    1,890 sq ft

    $185/sq ft

    1971

    5.9%

    Gross yield

    4.3%

    Cap rate

    -4.2%

    Cash on cash

    1 day ago

    $299,900

    149 Robin Cir, Bristol, VA 24202

    3 bd, 2.5 ba

    1,600 sq ft

    $187/sq ft

    1987

    6.8%

    Gross yield

    4.9%

    Cap rate

    -1.9%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $159,000

    2020 Shelby St, Bristol, TN 37620

    2 bd, 1 ba

    744 sq ft

    $214/sq ft

    1948

    10.0%

    Gross yield

    7.0%

    Cap rate

    6.6%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $549,000

    18158 Old Jonesboro Rd, Abingdon, VA 24211

    3 bd, 3 ba

    3,251 sq ft

    $169/sq ft

    1989

    4.4%

    Gross yield

    3.2%

    Cap rate

    -9.0%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $189,900

    368 Lynn Ave, Kingsport, TN 37665

    3 bd, 1 ba

    1,080 sq ft

    $176/sq ft

    1938

    7.9%

    Gross yield

    5.1%

    Cap rate

    -1.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $649,900

    705 Alabama St, Bristol, TN 37620

    4 bd, 4 ba

    3,312 sq ft

    $196/sq ft

    1918

    3.5%

    Gross yield

    2.4%

    Cap rate

    -12.0%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $320,000

    531 Cox Hollow Rd, Kingsport, TN 37663

    4 bd, 3 ba

    1,821 sq ft

    $176/sq ft

    2023

    8.5%

1 day ago

    $159,900

    800 Locust St Apt 3, Rogersville, TN 37857

    3 bd, 3 ba

    1,566 sq ft

    $102/sq ft

    1969

    12.8%

    Gross yield

    8.5%

    Cap rate

    12.5%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $150,000

    110 E Park Dr, Kingsport, TN 37660

    3 bd, 2 ba

    1,392 sq ft

    $81/sq ft

    1948

    13.3%

    Gross yield

    9.4%

    Cap rate

    16.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $151,000

    231 Ollis Bowers Hill Rd, Kingsport, TN 37664

    2 bd, 2 ba

    1,200 sq ft

    $146/sq ft

    1991

    12.2%

    Gross yield

    8.8%

    Cap rate

    13.4%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $2,900,000

    3388 Flower Gap Rd, Blackwater, VA 24221

    5 bd, 5 ba

    3,968 sq ft

    $731/sq ft

    1999

    1.3%

1 day ago

    $174,900

    361 Belmont Dr Apt 14, Bristol, TN 37620

    3 bd, 3 ba

    1,323 sq ft

    $132/sq ft

    1970

    12.5%

    Gross yield

    7.6%

    Cap rate

    8.6%

    Cash on cash

    ...