Investment properties for sale

    730 results
    MLS Logo

    10 hours ago

    $895,000

    1396 Wittenberg Rd, Mount Tremper, NY 12457

    3 bd, 2 ba

    1,933 sq ft

    $463/sq ft

    1910

    3.4%

    Gross yield

    2.2%

    Cap rate

    -12.8%

    Cash on cash

    MLS Logo

    10 hours ago

    $450,000

    5217 State Route 55, Grahamsville, NY 12740

    2 bd, 1 ba

    864 sq ft

    $521/sq ft

    1999

    5.4%

    Gross yield

    2.9%

    Cap rate

    -9.9%

    Cash on cash

    MLS Logo

    10 hours ago

    $289,900

    655 Samsonville Rd, Kerhonkson, NY 12446

    3 bd, 2 ba

    1,152 sq ft

    $252/sq ft

    2017

    12.3%

    Gross yield

    8.7%

    Cap rate

    13.2%

    Cash on cash

    MLS Logo

    10 hours ago

    $1,500,000

    29 Fichtner Rd, Chichester, NY 12416

    2 bd, 2 ba

    1,690 sq ft

    $888/sq ft

    2012

    2.2%

MLS Logo

    10 hours ago

    $1,300,000

    74 High Meadow Rd, Livingston Manor, NY 12758

    4 bd, 4 ba

    3,609 sq ft

    $360/sq ft

    1994

    3.5%

    Gross yield

    1.5%

    Cap rate

    -15.4%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $499,000

    408 Fairview Ave, Hurley, NY 12443

    4 bd, 2 ba

    1,573 sq ft

    $317/sq ft

    1955

    8.7%

    Gross yield

    5.7%

    Cap rate

    1.3%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $1,250,000

    348 Libertyville Rd, New Paltz, NY 12561

    3 bd, 2 ba

    2,200 sq ft

    $568/sq ft

    1985

    2.4%

    Gross yield

    1.0%

    Cap rate

    -17.5%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $749,000

    361 Albany Ave, Kingston, NY 12401

    3 bd, 3 ba

    2,552 sq ft

    $293/sq ft

    1925

    4.3%

    Gross yield

    1.8%

    Cap rate

    -14.4%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $450,000

    249 High St, Phoenicia, NY 12464

    1 bd, 1 ba

    1,044 sq ft

    $431/sq ft

    1974

    6.6%

    Gross yield

    4.4%

    Cap rate

    -3.8%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $389,900

    22 Apple St, Kingston, NY 12401

    2 bd, 1 ba

    1,092 sq ft

    $357/sq ft

    2018

    8.0%

    Gross yield

    4.2%

    Cap rate

    -4.7%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $550,000

    68 Spook Hole Rd, Ellenville, NY 12428

    5 bd, 2 ba

    1,532 sq ft

    $359/sq ft

    1930

    7.3%

1 day ago

    $2,190,000

    400 N Elting Corners Rd, Highland, NY 12528

    3 bd, 3 ba

    3,511 sq ft

    $624/sq ft

    2022

    2.3%

    Gross yield

    1.1%

    Cap rate

    -17.4%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $389,000

    37 Rondout Hbr, Port Ewen, NY 12466

    2 bd, 2 ba

    1,957 sq ft

    $199/sq ft

    1986

    7.3%

    Gross yield

    2.4%

    Cap rate

    -11.9%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $259,000

    56 Grand St, Kingston, NY 12401

    3 bd, 1 ba

    1,113 sq ft

    $233/sq ft

    1900

    11.1%

    Gross yield

    6.2%

    Cap rate

    3.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $769,000

    213 Huguenot St, New Paltz, NY 12561

    3 bd, 3 ba

    1,760 sq ft

    $437/sq ft

    1990

    4.4%

    Gross yield

    0.8%

    Cap rate

    -18.5%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $499,900

    22 Navara St, Kingston, NY 12401

    3 bd, 2 ba

    1,380 sq ft

    $362/sq ft

    1940

    5.9%

    Gross yield

    3.0%

    Cap rate

    -9.6%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $2,295,000

    2465 Glasco Tpke, Woodstock, NY 12498

    7 bd, 7 ba

    4,331 sq ft

    $530/sq ft

    1965

    1.0%

    Gross yield

    0.1%

    Cap rate

    -21.4%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $409,000

    2 Blue Hills Ct, Saugerties, NY 12477

    4 bd, 2 ba

    1,650 sq ft

    $248/sq ft

    1963

    9.5%

    Gross yield

    6.0%

    Cap rate

    2.3%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $649,900

    36 River Glen Rd, Wallkill, NY 12589

    4 bd, 3 ba

    2,408 sq ft

    $270/sq ft

    1988

    6.3%

    Gross yield

    3.1%

    Cap rate

    -9.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $995,000

    95 Bottling Works Rd, Cragsmoor, NY 12420

    - bd, - ba

    16,157 sq ft

    $62/sq ft

    1901

    2.7%

1 day ago

    $2,399,000

    40 Mt Guardian Rd, Bearsville, NY 12409

    4 bd, 5 ba

    5,342 sq ft

    $449/sq ft

    2011

    2.4%

    Gross yield

    0.6%

    Cap rate

    -19.2%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $319,000

    39 Canal St, Ellenville, NY 12428

    4 bd, 3 ba

    2,176 sq ft

    $147/sq ft

    1930

    11.6%

    Gross yield

    6.8%

    Cap rate

    5.5%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $1,495,000

    322 Albany Ave, Kingston, NY 12401

    6 bd, 6 ba

    3,972 sq ft

    $376/sq ft

    1820

    3.4%

    Gross yield

    0.8%

    Cap rate

    -18.3%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $900,000

    9 J And J Rd, Kerhonkson, NY 12446

    3 bd, 3 ba

    1,512 sq ft

    $595/sq ft

    1984

    4.1%

    Gross yield

    2.7%

    Cap rate

    -10.7%

    Cash on cash

    ...