Investment properties for sale

    1,058 results
    MLS Logo

    10 hours ago

    $235,000

    2312 Remington Way Apt 2103, Lexington, KY 40511

    2 bd, 2 ba

    1,385 sq ft

    $170/sq ft

    2000

    8.9%

    Gross yield

    4.6%

    Cap rate

    -3.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    10 hours ago

    $659,900

    660 Snowy Egret Way, Lexington, KY 40515

    5 bd, 3 ba

    3,539 sq ft

    $186/sq ft

    2022

MLS Logo

    10 hours ago

    $299,000

    2492 Mulundy Way, Lexington, KY 40511

    3 bd, 3 ba

    1,496 sq ft

    $200/sq ft

    2012

    7.8%

    Gross yield

    5.7%

    Cap rate

    1.3%

    Cash on cash

    MLS Logo

    10 hours ago

    $1,950,000

    1897 Hart Rd, Lexington, KY 40502

    4 bd, 6 ba

    5,261 sq ft

    $371/sq ft

    2016

    2.2%

    Gross yield

    1.7%

    Cap rate

    -14.9%

    Cash on cash

    MLS Logo

    10 hours ago

    $314,900

    3021 Town Branch Rd, Lexington, KY 40511

    3 bd, 2 ba

    1,380 sq ft

    $228/sq ft

    2002

    7.1%

    Gross yield

    5.3%

    Cap rate

    -0.5%

    Cash on cash

    MLS Logo

    10 hours ago

    $244,900

    1549 Summa Meadow Dr, Lexington, KY 40515

    3 bd, 1 ba

    1,130 sq ft

    $217/sq ft

    1983

    8.0%

    Gross yield

    6.0%

    Cap rate

    2.4%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $725,000

    322 W Third St, Lexington, KY 40508

    3 bd, 2 ba

    1,525 sq ft

    $475/sq ft

    1805

    1.9%

1 day ago

    $359,900

    124 Manitoba Ln, Lexington, KY 40515

    4 bd, 2 ba

    2,004 sq ft

    $180/sq ft

    1967

    6.7%

    Gross yield

    5.0%

    Cap rate

    -1.4%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $560,000

    712 Maple Ridge Ln, Lexington, KY 40509

    4 bd, 3 ba

    2,652 sq ft

    $211/sq ft

    1995

    5.4%

    Gross yield

    3.7%

    Cap rate

    -6.8%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $484,900

    414 Fairholme Way, Winchester, KY 40391

    4 bd, 3 ba

    2,418 sq ft

    $201/sq ft

    2025

1 day ago

    $389,900

    348 Colony Dr, Versailles, KY 40383

    4 bd, 4 ba

    2,122 sq ft

    $184/sq ft

    1994

    4.9%

    Gross yield

    3.1%

    Cap rate

    -9.0%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $309,500

    843 Kingsway Dr, Versailles, KY 40383

    3 bd, 2 ba

    1,456 sq ft

    $213/sq ft

    1975

    7.6%

    Gross yield

    5.7%

    Cap rate

    1.0%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $534,900

    1869 Clintonville Rd, Paris, KY 40361

    3 bd, 2 ba

    1,886 sq ft

    $284/sq ft

    2002

    4.3%

    Gross yield

    3.0%

    Cap rate

    -9.4%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $450,000

    4628 Larkhill Ln, Lexington, KY 40509

    4 bd, 3 ba

    2,572 sq ft

    $175/sq ft

    2013

    6.9%

    Gross yield

    5.0%

    Cap rate

    -1.6%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $509,000

    824 Livania Ln, Lexington, KY 40509

    3 bd, 4 ba

    4,166 sq ft

    $122/sq ft

    2001

    7.4%

    Gross yield

    5.3%

    Cap rate

    -0.6%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $265,000

    374 Gawaine Dr, Lexington, KY 40517

    3 bd, 1 ba

    1,025 sq ft

    $259/sq ft

    1969

    6.7%

    Gross yield

    4.8%

    Cap rate

    -2.2%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $399,500

    117 Lackawanna Rd, Lexington, KY 40503

    4 bd, 2 ba

    1,603 sq ft

    $249/sq ft

    1938

    5.5%

    Gross yield

    4.0%

    Cap rate

    -5.7%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $465,000

    3844 Wading Creek Trl, Lexington, KY 40509

    4 bd, 3 ba

    2,352 sq ft

    $198/sq ft

    2023

    6.6%

1 day ago

    $276,000

    913 N Meadowhill Rd, Paris, KY 40361

    3 bd, 2 ba

    1,323 sq ft

    $209/sq ft

    1999

    7.2%

    Gross yield

    5.0%

    Cap rate

    -1.8%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $249,900

    205 Mandalay Rd, Lexington, KY 40504

    3 bd, 1 ba

    1,026 sq ft

    $244/sq ft

    1961

    7.0%

    Gross yield

    5.1%

    Cap rate

    -1.0%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $224,900

    121 Rolling Acres Dr, Nicholasville, KY 40356

    3 bd, 1 ba

    1,080 sq ft

    $208/sq ft

    1974

    7.2%

    Gross yield

    5.2%

    Cap rate

    -0.8%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $1,350,000

    4827 Faulkirk Ln, Lexington, KY 40515

    6 bd, 6 ba

    6,865 sq ft

    $197/sq ft

    2000

    3.6%

    Gross yield

    1.9%

    Cap rate

    -13.8%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $525,000

    1001 Crimson Creek Dr, Lexington, KY 40509

    5 bd, 3 ba

    3,660 sq ft

    $143/sq ft

    1995

    6.7%

    Gross yield

    4.8%

    Cap rate

    -2.3%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $289,900

    1167 Turkey Foot Rd Apt 18, Lexington, KY 40502

    2 bd, 2 ba

    1,185 sq ft

    $245/sq ft

    1985

    6.1%

    Gross yield

    2.7%

    Cap rate

    -10.7%

    Cash on cash

    ...