Investment properties for sale

    25,891 results
    MLS Logo

    7 hours ago

    $680,000

    4060 Glencoe Ave Apt 302, Marina Del Rey, CA 90292

    1 bd, 1 ba

    774 sq ft

    $879/sq ft

    2004

    5.0%

    Gross yield

    1.9%

    Cap rate

    -14.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    7 hours ago

    $2,145,000

    27400 Pacific Coast Hwy # 108, Malibu, CA 90265

    1 bd, 1 ba

    790 sq ft

    $2,715/sq ft

    1956

    1.5%

    Gross yield

    -0.4%

    Cap rate

    -23.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    7 hours ago

    $1,399,000

    8015 Airlane Ave, Los Angeles, CA 90045

    3 bd, 2 ba

    1,723 sq ft

    $812/sq ft

    1942

    4.6%

    Gross yield

    3.1%

    Cap rate

    -9.4%

    Cash on cash

    MLS Logo

    7 hours ago

    $1,150,000

    411 S Hamel Rd Apt 306, Los Angeles, CA 90048

    1 bd, 1 ba

    1,198 sq ft

    $960/sq ft

    2021

    2.7%

    Gross yield

    0.1%

    Cap rate

    -21.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    8 hours ago

    $1,458,000

    1838 Westholme Ave Unit PH3, Los Angeles, CA 90025

    3 bd, 3 ba

    1,646 sq ft

    $886/sq ft

    2004

    3.5%

MLS Logo

    8 hours ago

    $699,000

    6221 Monterey Rd Apt 205, Los Angeles, CA 90042

    2 bd, 2 ba

    1,520 sq ft

    $460/sq ft

    2007

    6.4%

    Gross yield

    2.8%

    Cap rate

    -10.3%

    Cash on cash

    MLS Logo

    8 hours ago

    $1,671,000

    1020 Hilldale Ave, West Hollywood, CA 90069

    3 bd, 3 ba

    1,921 sq ft

    $788/sq ft

    2000

    2.8%

    Gross yield

    0.7%

    Cap rate

    -19.0%

    Cash on cash

    MLS Logo

    9 hours ago

    $879,000

    3613 Glendon Ave Apt 101, Los Angeles, CA 90034

    2 bd, 2 ba

    1,345 sq ft

    $654/sq ft

    1991

    4.5%

    Gross yield

    1.9%

    Cap rate

    -14.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    14 hours ago

    $1,050,000

    384 E Del Mar Blvd, Pasadena, CA 91101

    2 bd, 3 ba

    1,674 sq ft

    $627/sq ft

    1989

    3.9%

    Gross yield

    1.6%

    Cap rate

    -15.3%

    Cash on cash

    MLS Logo

    15 hours ago

    $699,000

    3561 Clarington Ave Apt 103, Los Angeles, CA 90034

    2 bd, 2 ba

    1,046 sq ft

    $668/sq ft

    1990

    5.5%

    Gross yield

    3.1%

    Cap rate

    -9.4%

    Cash on cash

    MLS Logo

    15 hours ago

    $1,799,000

    9315 Cattaraugus Ave, Los Angeles, CA 90034

    3 bd, 1 ba

    1,748 sq ft

    $1,001/sq ft

    1948

    4.9%

    Gross yield

    3.4%

    Cap rate

    -7.9%

    Cash on cash

    MLS Logo

    15 hours ago

    $695,000

    13626 Shablow Ave, Sylmar, CA 91342

    3 bd, 2 ba

    1,068 sq ft

    $651/sq ft

    1962

    5.3%

    Gross yield

    3.2%

    Cap rate

    -8.8%

    Cash on cash

    MLS Logo

    15 hours ago

    $389,900

    45650 Fig Ave, Lancaster, CA 93534

    4 bd, 2 ba

    1,662 sq ft

    $235/sq ft

    1967

    8.6%

    Gross yield

    6.3%

    Cap rate

    3.6%

    Cash on cash

    MLS Logo

    15 hours ago

    $6,480,000

    22 Crest Ter, Irvine, CA 92603

    5 bd, 4 ba

    4,221 sq ft

    $1,535/sq ft

    2004

    2.3%

MLS Logo

    15 hours ago

    $565,999

    27030 Victoria Ln Unit 73, Santa Clarita, CA 91355

    2 bd, 2 ba

    1,046 sq ft

    $541/sq ft

    2001

    6.7%

MLS Logo

    15 hours ago

    $349,950

    2856 Dartmouth Dr, Lancaster, CA 93536

    3 bd, 2 ba

    1,314 sq ft

    $266/sq ft

    1984

    9.0%

    Gross yield

    6.6%

    Cap rate

    4.8%

    Cash on cash

    MLS Logo

    15 hours ago

    $1,249,000

    42730 23rd St W, Lancaster, CA 93536

    5 bd, 5 ba

    2,300 sq ft

    $543/sq ft

    2026

    3.8%

MLS Logo

    15 hours ago

    $465,000

    834 E Avenue J6, Lancaster, CA 93535

    3 bd, 3 ba

    1,708 sq ft

    $272/sq ft

    1990

    7.4%

    Gross yield

    5.1%

    Cap rate

    -1.0%

    Cash on cash

    MLS Logo

    15 hours ago

    $1,199,000

    29412 Christiana Way, Laguna Niguel, CA 92677

    2 bd, 3 ba

    1,625 sq ft

    $738/sq ft

    1989

    4.0%

    Gross yield

    2.0%

    Cap rate

    -13.5%

    Cash on cash

    MLS Logo

    15 hours ago

    $469,900

    1017 E Avenue K6, Lancaster, CA 93535

    3 bd, 2 ba

    1,372 sq ft

    $342/sq ft

    1989

    7.1%

    Gross yield

    4.8%

    Cap rate

    -2.4%

    Cash on cash

    MLS Logo

    15 hours ago

    $188,000

    1441 Paso Real Ave Spc 21, Rowland Heights, CA 91748

    3 bd, 2 ba

    1,440 sq ft

    $131/sq ft

    1972

    22.9%

MLS Logo

    15 hours ago

    $1,950,000

    236 Redondo Ave, Long Beach, CA 90803

    5 bd, 4 ba

    2,170 sq ft

    $899/sq ft

    1919

    2.5%

    Gross yield

    1.3%

    Cap rate

    -16.5%

    Cash on cash

    MLS Logo

    15 hours ago

    $1,398,500

    27 Chisholm Trl, Trabuco Canyon, CA 92679

    4 bd, 3 ba

    2,106 sq ft

    $664/sq ft

    1993

    4.0%

    Gross yield

    2.9%

    Cap rate

    -9.9%

    Cash on cash

    MLS Logo

    15 hours ago

    $6,800,000

    31701 Isle Vis, Laguna Niguel, CA 92677

    6 bd, 6 ba

    5,878 sq ft

    $1,157/sq ft

    1991

    0.8%