Investment properties for sale

    742 results

    1 day ago

    $220,000

    400 Yeardley Ave, Lynchburg, VA 24501

    3 bd, 3 ba

    1,558 sq ft

    $141/sq ft

    1924

    8.9%

    Gross yield

    6.3%

    Cap rate

    3.6%

    Cash on cash

    1 day ago

    $199,000

    1624 Fillmore St, Lynchburg, VA 24501

    3 bd, 2 ba

    1,720 sq ft

    $116/sq ft

    1910

    10.2%

    Gross yield

    7.4%

    Cap rate

    7.8%

    Cash on cash

    1 day ago

    $157,500

    228 Chapel Ln, Lynchburg, VA 24501

    3 bd, 1 ba

    832 sq ft

    $189/sq ft

    1960

    11.5%

    Gross yield

    8.8%

    Cap rate

    13.5%

    Cash on cash

    2 days ago

    $167,000

    1618 Buchanan St, Lynchburg, VA 24501

    2 bd, 2 ba

    1,000 sq ft

    $167/sq ft

    1910

    11.1%

    Gross yield

    8.1%

    Cap rate

    10.7%

    Cash on cash

    2 days ago

    $439,000

    4469 Pumping Station Rd, Appomattox, VA 24522

    4 bd, 3 ba

    2,464 sq ft

    $178/sq ft

    2005

    4.9%

    Gross yield

    3.6%

    Cap rate

    -7.0%

    Cash on cash

    2 days ago

    $129,900

    1010 Lynch Mill Rd, Altavista, VA 24517

    2 bd, 1 ba

    1,131 sq ft

    $115/sq ft

    1945

    10.3%

Cash on cash

    3 days ago

    $129,900

    1513 Garfield Ave, Lynchburg, VA 24501

    3 bd, 1 ba

    1,600 sq ft

    $81/sq ft

    1905

    12.6%

    Gross yield

    9.2%

    Cap rate

    15.4%

    Cash on cash

    3 days ago

    $24,900

    2402 Bedford Hwy, Lynch Station, VA 24571

    3 bd, 1 ba

    1,100 sq ft

    $23/sq ft

    1970

Cash on cash

    3 days ago

    $799,000

    1057 Smartview Ln, Forest, VA 24551

    5 bd, 4 ba

    4,329 sq ft

    $185/sq ft

    2006

    4.9%

    Gross yield

    3.6%

    Cap rate

    -7.1%

    Cash on cash

    3 days ago

    $254,900

    72 Gloucester Dr, Lynchburg, VA 24501

    3 bd, 3 ba

    1,296 sq ft

    $197/sq ft

    2014

    7.7%

    Gross yield

    5.3%

    Cap rate

    -0.5%

    Cash on cash

    3 days ago

    $316,500

    419 Rotunda St Unit 2007, Lynchburg, VA 24502

    3 bd, 2 ba

    1,389 sq ft

    $228/sq ft

    2025

    7.7%

Cash on cash

    3 days ago

    $319,900

    311 Bayberry Cove Dr, Forest, VA 24551

    3 bd, 4 ba

    2,547 sq ft

    $126/sq ft

    1986

    6.1%

    Gross yield

    2.8%

    Cap rate

    -10.2%

    Cash on cash

    3 days ago

    $429,900

    523 Elmwood Ave, Lynchburg, VA 24503

    4 bd, 3 ba

    1,984 sq ft

    $217/sq ft

    1956

    4.2%

    Gross yield

    2.6%

    Cap rate

    -11.2%

    Cash on cash

    3 days ago

    $325,000

    1502 Wellington Dr, Bedford, VA 24523

    4 bd, 3 ba

    3,418 sq ft

    $95/sq ft

    1965

    8.4%

    Gross yield

    6.3%

    Cap rate

    3.5%

    Cash on cash

    3 days ago

    $304,900

    116 Luke Ct, Rustburg, VA 24588

    4 bd, 3 ba

    1,626 sq ft

    $188/sq ft

    -

    7.6%

Cash on cash

    3 days ago

    $304,900

    112 Luke Ct, Rustburg, VA 24588

    4 bd, 3 ba

    1,626 sq ft

    $188/sq ft

    -

    7.6%

Cash on cash

    3 days ago

    $329,900

    1432 Nelson Dr, Lynchburg, VA 24502

    3 bd, 2 ba

    1,531 sq ft

    $215/sq ft

    1966

    7.5%

    Gross yield

    5.3%

    Cap rate

    -0.3%

    Cash on cash

    3 days ago

    $120,000

    2825 Triangle Pl, Lynchburg, VA 24501

    2 bd, 1 ba

    1,169 sq ft

    $103/sq ft

    1926

    14.8%

    Gross yield

    11.0%

    Cap rate

    22.6%

    Cash on cash

    3 days ago

    $430,000

    106 Addie Way, Lynchburg, VA 24501

    4 bd, 3 ba

    3,110 sq ft

    $138/sq ft

    2004

    6.5%

    Gross yield

    4.8%

    Cap rate

    -2.3%

    Cash on cash

    3 days ago

    $284,900

    176 N Main St, Amherst, VA 24521

    3 bd, 2 ba

    1,860 sq ft

    $153/sq ft

    1919

    7.2%

    Gross yield

    5.3%

    Cap rate

    -0.3%

    Cash on cash

    3 days ago

    $399,900

    123 Linden Ave, Lynchburg, VA 24503

    4 bd, 4 ba

    2,686 sq ft

    $149/sq ft

    1929

    6.7%

    Gross yield

    4.6%

    Cap rate

    -3.4%

    Cash on cash

    3 days ago

    $329,900

    3810 Cambria St, Lynchburg, VA 24502

    6 bd, 3 ba

    2,340 sq ft

    $141/sq ft

    1950

    6.9%

    Gross yield

    4.9%

    Cap rate

    -2.1%

    Cash on cash

    3 days ago

    $649,900

    1184 Abbey Pl, Forest, VA 24551

    4 bd, 4 ba

    3,218 sq ft

    $202/sq ft

    1991

    3.9%

    Gross yield

    2.9%

    Cap rate

    -10.0%

    Cash on cash

    3 days ago

    $275,000

    1016 Middle View Dr, Forest, VA 24551

    2 bd, 4 ba

    1,880 sq ft

    $146/sq ft

    2005

    7.4%

    Gross yield

    5.0%

    Cap rate

    -1.8%

    Cash on cash

    ...