Investment properties for sale

    1,076 results
    MLS Logo

    3 hours ago

    $589,000

    969 Overlook Dr, Ashland, OR 97520

    4 bd, 3 ba

    2,051 sq ft

    $287/sq ft

    2008

    3.3%

    Gross yield

    1.6%

    Cap rate

    -15.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    3 hours ago

    $769,000

    461 Parkside Dr, Ashland, OR 97520

    4 bd, 3 ba

    2,577 sq ft

    $298/sq ft

    1996

    4.5%

    Gross yield

    2.8%

    Cap rate

    -10.3%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $60,000

    3635 Antelope Rd Spc 8, White City, OR 97503

    3 bd, 2 ba

    1,536 sq ft

    $39/sq ft

    1974

1 day ago

    $975,000

    403 Briscoe Pl, Ashland, OR 97520

    4 bd, 3 ba

    3,098 sq ft

    $315/sq ft

    2005

    3.7%

    Gross yield

    2.0%

    Cap rate

    -13.5%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $175,000

    450 Midway Rd Unit 33, Medford, OR 97501

    2 bd, 2 ba

    1,024 sq ft

    $171/sq ft

    2005

    10.2%

1 day ago

    $314,999

    2629 Seneca Ave, Medford, OR 97501

    3 bd, 1 ba

    1,026 sq ft

    $307/sq ft

    1977

    6.8%

    Gross yield

    4.7%

    Cap rate

    -3.0%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $799,000

    25232 Highway 140, Eagle Point, OR 97524

    2 bd, 2 ba

    2,158 sq ft

    $370/sq ft

    1994

    3.3%

1 day ago

    $1,150,000

    3250 Annapolis Dr, Medford, OR 97504

    3 bd, 3 ba

    2,597 sq ft

    $443/sq ft

    2017

    3.3%

    Gross yield

    2.1%

    Cap rate

    -13.2%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $550,000

    1431 Yellowstone Ave, Medford, OR 97504

    3 bd, 2 ba

    1,961 sq ft

    $280/sq ft

    1995

    5.3%

    Gross yield

    3.4%

    Cap rate

    -7.8%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $280,000

    3300 W Evans Creek Rd, Rogue River, OR 97537

    3 bd, 2 ba

    1,664 sq ft

    $168/sq ft

    1975

    10.0%

    Gross yield

    7.0%

    Cap rate

    6.5%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $574,900

    5835 Rogue River Dr, Eagle Point, OR 97524

    3 bd, 2 ba

    2,072 sq ft

    $277/sq ft

    1972

    5.0%

    Gross yield

    3.6%

    Cap rate

    -7.4%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $65,000

    2252 Table Rock Rd Spc 100, Medford, OR 97501

    2 bd, 1 ba

    800 sq ft

    $81/sq ft

    1971

    24.2%

1 day ago

    $379,900

    7925 Timberline Rd, White City, OR 97503

    3 bd, 2 ba

    1,583 sq ft

    $240/sq ft

    2010

    6.6%

    Gross yield

    4.5%

    Cap rate

    -3.6%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $690,000

    770 Elkader St, Ashland, OR 97520

    2 bd, 1 ba

    1,855 sq ft

    $426/sq ft

    1947

    4.5%

    Gross yield

    2.8%

    Cap rate

    -10.5%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $470,000

    1133 Humbug Creek Rd, Applegate, OR 97530

    1 bd, 1 ba

    1,642 sq ft

    $286/sq ft

    1992

    3.8%

1 day ago

    $820,000

    4573 Wolf Run Dr, Medford, OR 97504

    4 bd, 3 ba

    2,943 sq ft

    $279/sq ft

    2004

    4.3%

    Gross yield

    2.7%

    Cap rate

    -10.8%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $450,000

    540 Golf View Dr, Medford, OR 97504

    4 bd, 2 ba

    2,133 sq ft

    $223/sq ft

    1985

    6.8%

    Gross yield

    4.6%

    Cap rate

    -3.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $493,900

    3771 Ford Dr, Medford, OR 97504

    3 bd, 2 ba

    1,560 sq ft

    $317/sq ft

2 days ago

    $1,450,000

    38 Meadow Ln, Shady Cove, OR 97539

    4 bd, 3 ba

    2,727 sq ft

    $532/sq ft

    2011

    2.3%

    Gross yield

    1.1%

    Cap rate

    -17.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $379,000

    835 Cherry St, Medford, OR 97501

    3 bd, 2 ba

    1,502 sq ft

    $252/sq ft

    1954

    6.4%

    Gross yield

    4.4%

    Cap rate

    -3.9%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $389,000

    412 Azalea Ct, Talent, OR 97540

    3 bd, 2 ba

    1,389 sq ft

    $280/sq ft

    2021

    6.4%

    Gross yield

    4.4%

    Cap rate

    -4.0%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $409,900

    236 De Barr Ave, Medford, OR 97501

    3 bd, 2 ba

    1,744 sq ft

    $235/sq ft

    1941

    6.0%

    Gross yield

    4.2%

    Cap rate

    -4.9%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $349,000

    849 Cherry St, Medford, OR 97501

    2 bd, 1 ba

    768 sq ft

    $454/sq ft

    1936

    4.8%

    Gross yield

    3.2%

    Cap rate

    -9.0%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $39,000

    731 Hedy Jayne, Medford, OR 97501

    2 bd, 2 ba

    924 sq ft

    $60/sq ft

    1990