Investment properties for sale

    838 results
    MLS Logo

    6 hours ago

    $795,000

    4213 S State Highway 349, Midland, TX 79706

    6 bd, 4 ba

    3,663 sq ft

    $217/sq ft

    1960

    3.7%

    Gross yield

    2.6%

    Cap rate

    -11.3%

    Cash on cash

    MLS Logo

    7 hours ago

    $815,000

    13720 E County Road 115, Midland, TX 79706

    4 bd, 3 ba

    3,132 sq ft

    $260/sq ft

    2026

    5.3%

    Gross yield

    4.0%

    Cap rate

    -5.7%

    Cash on cash

    MLS Logo

    8 hours ago

    $249,900

    1802 N Webster St, Midland, TX 79705

    3 bd, 2 ba

    1,268 sq ft

    $197/sq ft

    1981

    9.7%

    Gross yield

    6.2%

    Cap rate

    3.2%

    Cash on cash

    MLS Logo

    12 hours ago

    $1,200,000

    6810 W County Road 41, Midland, TX 79707

    4 bd, 3.5 ba

    3,889 sq ft

    $309/sq ft

    2018

    4.4%

    Gross yield

    2.8%

    Cap rate

    -10.4%

    Cash on cash

    MLS Logo

    13 hours ago

    $525,000

    4410 Navasota Dr, Midland, TX 79707

    4 bd, 2 ba

    2,356 sq ft

    $223/sq ft

    2021

    7.7%

    Gross yield

    4.7%

    Cap rate

    -2.7%

    Cash on cash

    MLS Logo

    13 hours ago

    $655,000

    2421 S County Road 1060, Midland, TX 79706

    4 bd, 2 ba

    2,743 sq ft

    $239/sq ft

    2019

    5.8%

    Gross yield

    3.2%

    Cap rate

    -8.6%

    Cash on cash

    MLS Logo

    14 hours ago

    $275,000

    3311 W Ohio Ave, Midland, TX 79703

    3 bd, 2 ba

    1,458 sq ft

    $189/sq ft

    1956

    8.9%

    Gross yield

    5.7%

    Cap rate

    1.3%

    Cash on cash

    MLS Logo

    14 hours ago

    $999,000

    206 Club Dr, Midland, TX 79701

    5 bd, 5 ba

    4,156 sq ft

    $240/sq ft

    1941

    5.8%

    Gross yield

    3.5%

    Cap rate

    -7.7%

    Cash on cash

    MLS Logo

    15 hours ago

    $419,000

    5913 Pedernales Dr, Midland, TX 79707

    3 bd, 2 ba

    1,832 sq ft

    $229/sq ft

    2011

    7.9%

    Gross yield

    4.8%

    Cap rate

    -2.4%

    Cash on cash

    MLS Logo

    15 hours ago

    $445,000

    2913 Northtown Pl, Midland, TX 79705

    4 bd, 2.5 ba

    3,196 sq ft

    $139/sq ft

    1978

    8.4%

    Gross yield

    5.1%

    Cap rate

    -1.4%

    Cash on cash

    MLS Logo

    16 hours ago

    $775,000

    5620 E County Road 93, Midland, TX 79706

    4 bd, 3 ba

    2,880 sq ft

    $269/sq ft

    2022

    6.3%

    Gross yield

    3.5%

    Cap rate

    -7.5%

    Cash on cash

    MLS Logo

    17 hours ago

    $375,000

    4100 Crestridge Dr, Midland, TX 79707

    4 bd, 3 ba

    3,105 sq ft

    $121/sq ft

    1982

    9.0%

    Gross yield

    5.4%

    Cap rate

    0.0%

    Cash on cash

    MLS Logo

    19 hours ago

    $659,900

    2214 S County Road 1122, Midland, TX 79706

    4 bd, 3 ba

    2,414 sq ft

    $273/sq ft

    2001

    6.1%

    Gross yield

    3.7%

    Cap rate

    -6.7%

    Cash on cash

    MLS Logo

    23 hours ago

    $359,000

    3222 Apperson Dr, Midland, TX 79705

    4 bd, 3 ba

    3,291 sq ft

    $109/sq ft

    1963

    10.7%

    Gross yield

    7.0%

    Cap rate

    6.5%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $465,000

    3901 Crestline Ave, Midland, TX 79707

    4 bd, 3 ba

    2,912 sq ft

    $160/sq ft

    1980

    8.0%

    Gross yield

    4.9%

    Cap rate

    -1.9%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $565,000

    53 Cibola Ct, Odessa, TX 79765

    3 bd, 3.5 ba

    3,340 sq ft

    $169/sq ft

    2008

    6.7%

    Gross yield

    3.5%

    Cap rate

    -7.7%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $380,000

    3212 S County Road 1068, Midland, TX 79706

    3 bd, 2 ba

    2,112 sq ft

    $180/sq ft

    2005

    8.1%

    Gross yield

    5.8%

    Cap rate

    1.7%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $369,900

    601 Memorial Ct, Midland, TX 79706

    4 bd, 2 ba

    2,037 sq ft

    $182/sq ft

    2012

    9.9%

    Gross yield

    6.3%

    Cap rate

    3.8%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $525,000

    40 Lafayette Pl, Midland, TX 79705

    3 bd, 2.5 ba

    2,541 sq ft

    $207/sq ft

    1981

    6.2%

    Gross yield

    3.6%

    Cap rate

    -7.3%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $285,000

    212 N Eisenhower Dr, Midland, TX 79703

    3 bd, 2 ba

    1,830 sq ft

    $156/sq ft

    1958

    9.2%

    Gross yield

    5.7%

    Cap rate

    1.3%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $514,999

    4715 Yearwood Dr, Midland, TX 79707

    3 bd, 2 ba

    2,302 sq ft

    $224/sq ft

    2012

    6.6%

    Gross yield

    3.8%

    Cap rate

    -6.5%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $1,950,000

    6208 Oriole Dr, Midland, TX 79707

    4 bd, 4.5 ba

    5,620 sq ft

    $347/sq ft

    1991

    1.9%

    Gross yield

    0.7%

    Cap rate

    -18.8%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $353,500

    6000 Rain Lily Ln, Midland, TX 79705

    4 bd, 2 ba

    1,722 sq ft

    $205/sq ft

    2024

    10.0%

2 days ago

    $439,900

    406 Mile High Ln, Midland, TX 79706

    4 bd, 3 ba

    2,488 sq ft

    $177/sq ft

    2014

    7.6%

    Gross yield

    4.5%

    Cap rate

    -3.7%

    Cash on cash

    ...