Investment properties for sale

    7,476 results
    MLS Logo

    4 hours ago

    $445,000

    2537 Judy Dr, Meraux, LA 70075

    3 bd, 3 ba

    2,176 sq ft

    $205/sq ft

    1978

    5.2%

    Gross yield

    3.8%

    Cap rate

    -6.5%

    Cash on cash

    MLS Logo

    21 hours ago

    $320,000

    7726 Spruce St, New Orleans, LA 70118

    2 bd, 1 ba

    1,552 sq ft

    $206/sq ft

    1920

    8.2%

    Gross yield

    3.4%

    Cap rate

    -7.9%

    Cash on cash

    MLS Logo

    21 hours ago

    $469,000

    14 Platt St, Kenner, LA 70065

    4 bd, 3 ba

    2,940 sq ft

    $160/sq ft

    1982

    9.0%

    Gross yield

    3.6%

    Cap rate

    -7.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    21 hours ago

    $370,000

    103 Oakview Dr, Madisonville, LA 70447

    3 bd, 2 ba

    2,060 sq ft

    $180/sq ft

    2003

    6.9%

    Gross yield

    4.1%

    Cap rate

    -5.2%

    Cash on cash

    MLS Logo

    21 hours ago

    $549,000

    799 Libby Ln, Mandeville, LA 70471

    4 bd, 3 ba

    2,679 sq ft

    $205/sq ft

    2002

    6.1%

    Gross yield

    4.0%

    Cap rate

    -5.7%

    Cash on cash

    MLS Logo

    21 hours ago

    $465,000

    14272 S Lakeshore Dr, Covington, LA 70435

    3 bd, 3 ba

    2,569 sq ft

    $181/sq ft

    1996

    5.5%

    Gross yield

    2.5%

    Cap rate

    -11.6%

    Cash on cash

    MLS Logo

    21 hours ago

    $675,000

    164 Glendurgan Way, Madisonville, LA 70447

    5 bd, 4 ba

    3,488 sq ft

    $194/sq ft

    2024

    7.3%

    Gross yield

    3.9%

    Cap rate

    -6.2%

    Cash on cash

    MLS Logo

    21 hours ago

    $135,000

    4509 Delacroix Hwy, Saint Bernard, LA 70085

    1 bd, 1 ba

    532 sq ft

    $254/sq ft

    2010

    18.1%

    Gross yield

    13.2%

    Cap rate

    31.2%

    Cash on cash

    MLS Logo

    21 hours ago

    $165,000

    820 Marina Dr Apt 305, Slidell, LA 70458

    2 bd, 3 ba

    1,100 sq ft

    $150/sq ft

    2000

    11.8%

    Gross yield

    7.5%

    Cap rate

    8.5%

    Cash on cash

    MLS Logo

    21 hours ago

    $235,000

    1417 Admiral Nelson Dr, Slidell, LA 70461

    3 bd, 2 ba

    1,470 sq ft

    $160/sq ft

    1994

    9.1%

    Gross yield

    5.3%

    Cap rate

    -0.4%

    Cash on cash

    MLS Logo

    21 hours ago

    $128,900

    2866 Steamship Cir # 1A, River Ridge, LA 70123

    1 bd, 1 ba

    680 sq ft

    $184/sq ft

    1985

    18.4%

MLS Logo

    21 hours ago

    $225,000

    221 Libra Ave # B, Mandeville, LA 70471

    3 bd, 2 ba

    1,558 sq ft

    $144/sq ft

    2005

    10.9%

    Gross yield

    7.2%

    Cap rate

    7.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    21 hours ago

    $345,000

    1049 Forest Ridge Loop, Pearl River, LA 70452

    4 bd, 2 ba

    2,092 sq ft

    $165/sq ft

    2005

    7.3%

    Gross yield

    4.4%

    Cap rate

    -4.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    21 hours ago

    $845,000

    8333 Pritchard Pl, New Orleans, LA 70118

    6 bd, 4 ba

    4,033 sq ft

    $210/sq ft

    1912

    3.5%

    Gross yield

    0.1%

    Cap rate

    -21.3%

    Cash on cash

    MLS Logo

    21 hours ago

    $275,000

    716 Luling Ave, Luling, LA 70070

    3 bd, 2 ba

    1,330 sq ft

    $207/sq ft

    2020

    7.8%

    Gross yield

    5.3%

    Cap rate

    -0.2%

    Cash on cash

    MLS Logo

    21 hours ago

    $599,000

    207 Metairie Heights Ave, Metairie, LA 70001

    3 bd, 3 ba

    2,458 sq ft

    $244/sq ft

    1987

    5.3%

    Gross yield

    1.4%

    Cap rate

    -15.9%

    Cash on cash

    MLS Logo

    21 hours ago

    $370,000

    3201 Saint Charles Ave Apt 313, New Orleans, LA 70115

    3 bd, 2 ba

    1,575 sq ft

    $235/sq ft

    1960

    6.7%

    Gross yield

    2.5%

    Cap rate

    -11.7%

    Cash on cash

    MLS Logo

    21 hours ago

    $1,460,000

    2520 Magazine St, New Orleans, LA 70130

    5 bd, 4 ba

    4,325 sq ft

    $338/sq ft

    1895

    5.9%

    Gross yield

    1.8%

    Cap rate

    -14.5%

    Cash on cash

    MLS Logo

    21 hours ago

    $339,000

    5229 Meadowdale St, Metairie, LA 70006

    4 bd, 3 ba

    2,031 sq ft

    $167/sq ft

    1963

    8.8%

    Gross yield

    3.5%

    Cap rate

    -7.4%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $154,900

    26181 Francis Dr, Abita Springs, LA 70420

    4 bd, 2 ba

    2,432 sq ft

    $64/sq ft

    2012

    14.8%

    Gross yield

    10.6%

    Cap rate

    20.8%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $200,000

    2400 Texas St, Lutcher, LA 70071

    3 bd, 2 ba

    2,320 sq ft

    $86/sq ft

    2013

    10.6%

    Gross yield

    8.2%

    Cap rate

    11.0%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $316,000

    109 Tammy Dr, Slidell, LA 70458

    3 bd, 2 ba

    1,930 sq ft

    $164/sq ft

    2000

    7.5%

    Gross yield

    4.4%

    Cap rate

    -4.0%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $380,000

    716 Governor Nicholls St # G, New Orleans, LA 70116

    1 bd, 1 ba

    583 sq ft

    $652/sq ft

    1835

1 day ago

    $624,000

    2001 General Taylor St # 3, New Orleans, LA 70115

    6 bd, 4 ba

    2,889 sq ft

    $216/sq ft

    1920

    4.8%

    Gross yield

    1.0%

    Cap rate

    -17.7%

    Cash on cash

    ...