Investment properties for sale

    646 results
    MLS Logo

    2 hours ago

    $2,150,000

    22 W Main St Unit 5, Mystic, CT 06355

    2 bd, 3 ba

    1,750 sq ft

    $1,229/sq ft

    2022

    1.8%

MLS Logo

    5 hours ago

    $649,900

    301 Hartford Avenue Ext, Old Lyme, CT 06371

    4 bd, 2 ba

    1,212 sq ft

    $536/sq ft

    1940

    4.7%

    Gross yield

    3.2%

    Cap rate

    -8.8%

    Cash on cash

    MLS Logo

    13 hours ago

    $564,900

    36 Vinegar Hill Rd, Gales Ferry, CT 06335

    4 bd, 3 ba

    1,956 sq ft

    $289/sq ft

    2018

    6.5%

    Gross yield

    3.6%

    Cap rate

    -7.3%

    Cash on cash

    MLS Logo

    13 hours ago

    $1,700,000

    23 Cherry St, Niantic, CT 06357

    3 bd, 3 ba

    2,571 sq ft

    $661/sq ft

    1903

    2.2%

    Gross yield

    0.8%

    Cap rate

    -18.3%

    Cash on cash

    MLS Logo

    13 hours ago

    $449,900

    29 Ravenwood Rd, North Stonington, CT 06359

    3 bd, 2 ba

    1,480 sq ft

    $304/sq ft

    1973

    7.1%

    Gross yield

    4.4%

    Cap rate

    -3.9%

    Cash on cash

    MLS Logo

    13 hours ago

    $539,900

    21 Tanager Ln, Gales Ferry, CT 06335

    4 bd, 3 ba

    1,225 sq ft

    $441/sq ft

    2024

    5.7%

    Gross yield

    2.9%

    Cap rate

    -10.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    13 hours ago

    $599,900

    164 Miller Rd, North Stonington, CT 06359

    2 bd, 1 ba

    528 sq ft

    $1,136/sq ft

    1930

    3.9%

    Gross yield

    2.2%

    Cap rate

    -12.9%

    Cash on cash

    MLS Logo

    13 hours ago

    $374,900

    1 Holly Ln, Gales Ferry, CT 06335

    3 bd, 2 ba

    1,132 sq ft

    $331/sq ft

    1963

    8.1%

    Gross yield

    4.9%

    Cap rate

    -1.9%

    Cash on cash

    MLS Logo

    13 hours ago

    $274,000

    33 Baltic Hts, Baltic, CT 06330

    5 bd, 3 ba

    2,673 sq ft

    $103/sq ft

    1920

    13.7%

    Gross yield

    8.5%

    Cap rate

    12.5%

    Cash on cash

    MLS Logo

    13 hours ago

    $250,000

    348 Boston Post Rd Apt A3, Waterford, CT 06385

    1 bd, 2 ba

    1,067 sq ft

    $234/sq ft

    1985

    9.1%

    Gross yield

    4.0%

    Cap rate

    -5.5%

    Cash on cash

    MLS Logo

    13 hours ago

    $1,500,000

    8 Stonington Cmns Unit 24, Stonington, CT 06378

    2 bd, 2 ba

    1,800 sq ft

    $833/sq ft

    2005

    2.0%

    Gross yield

    -1.1%

    Cap rate

    -25.9%

    Cash on cash

    MLS Logo

    13 hours ago

    $400,000

    25 Mohegan Dr, Griswold, CT 06351

    3 bd, 2 ba

    1,644 sq ft

    $243/sq ft

    1990

    7.4%

MLS Logo

    13 hours ago

    $950,000

    21 Hefflon Farm Rd, Old Lyme, CT 06371

    3 bd, 3 ba

    2,204 sq ft

    $431/sq ft

    1991

    4.7%

    Gross yield

    2.9%

    Cap rate

    -9.9%

    Cash on cash

    MLS Logo

    13 hours ago

    $320,000

    14 Church St, Baltic, CT 06330

    3 bd, 1 ba

    1,123 sq ft

    $285/sq ft

    1959

    7.1%

    Gross yield

    3.7%

    Cap rate

    -6.7%

    Cash on cash

    MLS Logo

    13 hours ago

    $259,000

    20 Summer St, Norwich, CT 06360

    3 bd, 2 ba

    1,640 sq ft

    $158/sq ft

    1880

    10.9%

    Gross yield

    6.2%

    Cap rate

    3.2%

    Cash on cash

    MLS Logo

    13 hours ago

    $285,000

    44 Clifton Pl, Norwich, CT 06360

    3 bd, 1 ba

    1,000 sq ft

    $285/sq ft

    1961

    8.6%

    Gross yield

    4.7%

    Cap rate

    -2.8%

    Cash on cash

    MLS Logo

    13 hours ago

    $749,000

    24 Colonial Dr, Waterford, CT 06385

    3 bd, 4 ba

    3,968 sq ft

    $189/sq ft

    1977

    4.8%

    Gross yield

    2.7%

    Cap rate

    -10.7%

    Cash on cash

    MLS Logo

    16 hours ago

    $649,900

    50 Emerald Glen Ln, Salem, CT 06420

    3 bd, 3 ba

    2,758 sq ft

    $236/sq ft

    1999

    6.4%

    Gross yield

    3.6%

    Cap rate

    -7.3%

    Cash on cash

    MLS Logo

    18 hours ago

    $385,000

    118 Asylum St, Norwich, CT 06360

    3 bd, 1 ba

    1,224 sq ft

    $315/sq ft

    1870

    6.8%

    Gross yield

    3.6%

    Cap rate

    -7.3%

    Cash on cash

    MLS Logo

    19 hours ago

    $750,000

    62 Patricia Ave, North Stonington, CT 06359

    3 bd, 3 ba

    2,307 sq ft

    $325/sq ft

    1991

    5.7%

    Gross yield

    3.9%

    Cap rate

    -6.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    20 hours ago

    $350,000

    906 Canterbury Ln # 906, Colchester, CT 06415

    2 bd, 3 ba

    1,343 sq ft

    $261/sq ft

    1988

    9.3%

MLS Logo

    20 hours ago

    $329,900

    310 Boston Post Rd Unit 135, Waterford, CT 06385

    2 bd, 2 ba

    1,272 sq ft

    $259/sq ft

    1995

    8.0%

    Gross yield

    3.8%

    Cap rate

    -6.5%

    Cash on cash

    MLS Logo

    22 hours ago

    $2,275,000

    32 Money Point Rd, Mystic, CT 06355

    6 bd, 3 ba

    2,899 sq ft

    $785/sq ft

    1937

    1.5%

MLS Logo

    23 hours ago

    $1,999,000

    27 Wilbur Rd, Stonington, CT 06378

    3 bd, 3 ba

    2,078 sq ft

    $962/sq ft

    1955

    2.2%

    Gross yield

    1.0%

    Cap rate

    -17.7%

    Cash on cash

    ...