Investment properties for sale

    248 results
    MLS Logo

    1 day ago

    $100,000

    139 Wildwood Ave, Salamanca, NY 14779

    2 bd, 2 ba

    1,271 sq ft

    $79/sq ft

    1915

    15.6%

    Gross yield

    11.3%

    Cap rate

    23.6%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $255,900

    5467 Twichell Rd, West Valley, NY 14171

    2 bd, 1 ba

    988 sq ft

    $259/sq ft

    1980

    6.5%

    Gross yield

    2.9%

    Cap rate

    -9.9%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $224,900

    103 N 19th St, Olean, NY 14760

    3 bd, 3 ba

    1,703 sq ft

    $132/sq ft

    1945

    6.5%

    Gross yield

    4.1%

    Cap rate

    -5.2%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $174,900

    119 N 19th St, Olean, NY 14760

    4 bd, 3 ba

    1,402 sq ft

    $125/sq ft

    1935

    11.3%

    Gross yield

    7.5%

    Cap rate

    8.3%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $195,000

    11869 Route 16, Delevan, NY 14042

    3 bd, 1 ba

    1,500 sq ft

    $130/sq ft

    1950

    11.8%

    Gross yield

    7.2%

    Cap rate

    7.4%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $369,000

    4553 Union Hill Rd, Hinsdale, NY 14743

    3 bd, 3 ba

    2,800 sq ft

    $271/sq ft

    1996

    6.1%

    Gross yield

    3.9%

    Cap rate

    -5.9%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $185,900

    1851 Upper Birch Run Rd, Allegany, NY 14706

    2 bd, 2 ba

    1,144 sq ft

    $162/sq ft

    1991

    10.1%

    Gross yield

    5.9%

    Cap rate

    1.9%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $69,900

    4195 Route 219 Trlr 35, Salamanca, NY 14779

    2 bd, 2 ba

    1,064 sq ft

    $66/sq ft

    1970

2 days ago

    $220,000

    10588 Edies Rd, Springville, NY 14141

    2 bd, 1 ba

    972 sq ft

    $226/sq ft

    1986

    10.1%

    Gross yield

    6.2%

    Cap rate

    3.3%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $435,000

    6278 Hart Rd, Little Valley, NY 14755

    2 bd, 1 ba

    1,144 sq ft

    $380/sq ft

    1997

    4.5%

    Gross yield

    2.0%

    Cap rate

    -13.5%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $229,900

    3005 Route 39, Arcade, NY 14009

    3 bd, 2 ba

    1,240 sq ft

    $185/sq ft

    1930

    6.6%

    Gross yield

    3.5%

    Cap rate

    -7.6%

    Cash on cash

    MLS Logo

    3 days ago

    $80,000

    5824 North St, Limestone, NY 14753

    1 bd, 1 ba

    1,024 sq ft

    $78/sq ft

    2019

    23.0%

    Gross yield

    16.8%

    Cap rate

    45.6%

    Cash on cash

    MLS Logo

    3 days ago

    $384,900

    5152 John Darling Rd, Conewango Valley, NY 14726

    3 bd, 3 ba

    2,728 sq ft

    $141/sq ft

    1974

    6.2%

    Gross yield

    3.4%

    Cap rate

    -8.0%

    Cash on cash

    MLS Logo

    3 days ago

    $149,900

    925 Forness Ave, Olean, NY 14760

    4 bd, 2 ba

    1,774 sq ft

    $84/sq ft

    1972

    13.9%

    Gross yield

    8.5%

    Cap rate

    12.3%

    Cash on cash

    MLS Logo

    4 days ago

    $239,900

    8090 E Otto Otto Rd, East Otto, NY 14729

    3 bd, 2 ba

    1,904 sq ft

    $126/sq ft

    1997

    10.2%

    Gross yield

    6.7%

    Cap rate

    5.0%

    Cash on cash

    MLS Logo

    5 days ago

    $210,000

    75 1st Ave, South Dayton, NY 14138

    3 bd, 2 ba

    1,049 sq ft

    $200/sq ft

    1910

    6.6%

    Gross yield

    3.9%

    Cap rate

    -6.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    5 days ago

    $19,500

    3880 Pennsylvania Rd, Hinsdale, NY 14743

    2 bd, 2 ba

    840 sq ft

    $23/sq ft

    1992

MLS Logo

    5 days ago

    $99,000

    3137 Bear Creek Rd, Franklinville, NY 14737

    2 bd, 1 ba

    706 sq ft

    $140/sq ft

    1960

    13.8%

    Gross yield

    9.0%

    Cap rate

    14.5%

    Cash on cash

    MLS Logo

    5 days ago

    $589,000

    7362 Windsor Rd, Mansfield, NY 14731

    5 bd, 2 ba

    1,394 sq ft

    $423/sq ft

    1990

    3.6%

MLS Logo

    5 days ago

    $64,900

    536 King St, Olean, NY 14760

    4 bd, 2 ba

    2,004 sq ft

    $32/sq ft

    1880

MLS Logo

    5 days ago

    $289,900

    110 Virginia St, Olean, NY 14760

    3 bd, 2 ba

    1,740 sq ft

    $167/sq ft

    1954

    6.4%

    Gross yield

    3.4%

    Cap rate

    -8.0%

    Cash on cash

    MLS Logo

    6 days ago

    $225,000

    2002 W State St, Olean, NY 14760

    3 bd, 2 ba

    1,850 sq ft

    $122/sq ft

    1900

    9.1%

    Gross yield

    6.0%

    Cap rate

    2.4%

    Cash on cash

    MLS Logo

    7 days ago

    $349,900

    3402 Fortune Dr, Allegany, NY 14706

    3 bd, 2 ba

    1,989 sq ft

    $176/sq ft

    1958

    6.1%

    Gross yield

    3.1%

    Cap rate

    -9.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    7 days ago

    $189,900

    463 Martha Ave, Olean, NY 14760

    3 bd, 1 ba

    960 sq ft

    $198/sq ft

    1970

    8.1%

    Gross yield

    4.8%

    Cap rate

    -2.4%

    Cash on cash

    ...