Investment properties for sale

    398 results
    MLS Logo

    39 minutes ago

    $215,000

    1100 Wacker Dr, Ottawa, IL 61350

    3 bd, 2 ba

    1,700 sq ft

    $126/sq ft

    1971

    9.5%

    Gross yield

    5.0%

    Cap rate

    -1.6%

    Cash on cash

    MLS Logo

    3 hours ago

    $85,000

    55 2nd St, La Salle, IL 61301

    2 bd, 1 ba

    950 sq ft

    $89/sq ft

    1850

    16.1%

    Gross yield

    10.8%

    Cap rate

    21.6%

    Cash on cash

    MLS Logo

    9 hours ago

    $230,000

    301 Hillside Ave, Ottawa, IL 61350

    3 bd, 2 ba

    1,407 sq ft

    $163/sq ft

    1949

    8.8%

    Gross yield

    4.5%

    Cap rate

    -3.5%

    Cash on cash

    MLS Logo

    22 hours ago

    $240,000

    510 W Railroad St, La Moille, IL 61330

    3 bd, 2 ba

    1,738 sq ft

    $138/sq ft

    1999

    8.9%

    Gross yield

    6.4%

    Cap rate

    4.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $89,500

    625 Oconor Ave, La Salle, IL 61301

    3 bd, 2 ba

    1,271 sq ft

    $70/sq ft

    1912

    16.1%

    Gross yield

    8.6%

    Cap rate

    12.8%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $429,000

    50 Mary Senica Ct, La Salle, IL 61301

    3 bd, 3 ba

    1,960 sq ft

    $219/sq ft

    1998

    6.4%

    Gross yield

    2.8%

    Cap rate

    -10.5%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $136,500

    111 6th Ave, Mendota, IL 61342

    3 bd, 1 ba

    910 sq ft

    $150/sq ft

    1956

    12.6%

    Gross yield

    9.4%

    Cap rate

    16.0%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $249,000

    1345 Washington St, Marseilles, IL 61341

    4 bd, 2 ba

    1,872 sq ft

    $133/sq ft

    1970

    8.7%

    Gross yield

    5.7%

    Cap rate

    1.4%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $165,000

    101 S Sheridan St, Lostant, IL 61334

    3 bd, 2 ba

    2,197 sq ft

    $75/sq ft

    1950

    11.9%

    Gross yield

    7.2%

    Cap rate

    7.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $169,900

    404 E 4th St, Streator, IL 61364

    3 bd, 1 ba

    900 sq ft

    $189/sq ft

    1972

    8.8%

    Gross yield

    5.4%

    Cap rate

    0.0%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $829,900

    1317 Park Pl, Sandwich, IL 60548

    4 bd, 4 ba

    3,100 sq ft

    $268/sq ft

    1992

    4.2%

    Gross yield

    2.0%

    Cap rate

    -13.7%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $190,000

    508 E Bronson St, Streator, IL 61364

    3 bd, 2 ba

    1,770 sq ft

    $107/sq ft

    1900

    9.1%

    Gross yield

    5.0%

    Cap rate

    -1.7%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $76,900

    301 Elm St, Cedar Point, IL 61316

    3 bd, 1 ba

    950 sq ft

    $81/sq ft

    -

    24.3%

    Gross yield

    18.6%

    Cap rate

    52.9%

    Cash on cash

    MLS Logo

    3 days ago

    $249,900

    1307 Illinois Ave, Ottawa, IL 61350

    2 bd, 2 ba

    1,425 sq ft

    $175/sq ft

    1895

    5.9%

    Gross yield

    3.1%

    Cap rate

    -9.3%

    Cash on cash

    MLS Logo

    3 days ago

    $399,900

    1351 Reva Ln, Sandwich, IL 60548

    3 bd, 2 ba

    2,072 sq ft

    $193/sq ft

    1996

    6.8%

    Gross yield

    4.0%

    Cap rate

    -5.5%

    Cash on cash

    MLS Logo

    3 days ago

    $325,886

    312 Kain St, Ottawa, IL 61350

    3 bd, 3 ba

    1,976 sq ft

    $165/sq ft

    2006

    8.6%

    Gross yield

    4.6%

    Cap rate

    -3.2%

    Cash on cash

    MLS Logo

    3 days ago

    $125,000

    1810 Prospect Ave, Peru, IL 61354

    2 bd, 1 ba

    750 sq ft

    $167/sq ft

    1950

    13.7%

    Gross yield

    8.8%

    Cap rate

    13.5%

    Cash on cash

    MLS Logo

    3 days ago

    $275,000

    204 N West St, Earlville, IL 60518

    6 bd, 2 ba

    2,420 sq ft

    $114/sq ft

    1862

    8.7%

    Gross yield

    5.3%

    Cap rate

    -0.6%

    Cash on cash

    MLS Logo

    4 days ago

    $575,000

    1123 Country Oak Dr, Ottawa, IL 61350

    4 bd, 4 ba

    2,846 sq ft

    $202/sq ft

    2002

    3.5%

    Gross yield

    0.6%

    Cap rate

    -19.0%

    Cash on cash

    MLS Logo

    4 days ago

    $295,000

    905 Knottingham Dr, Ottawa, IL 61350

    3 bd, 3 ba

    1,715 sq ft

    $172/sq ft

    1976

    7.4%

    Gross yield

    2.8%

    Cap rate

    -10.4%

    Cash on cash

    MLS Logo

    4 days ago

    $149,900

    1035 Marquette St, La Salle, IL 61301

    4 bd, 2 ba

    1,984 sq ft

    $76/sq ft

    1923

    14.0%

    Gross yield

    8.5%

    Cap rate

    12.4%

    Cash on cash

    MLS Logo

    4 days ago

    $98,000

    604 N Monroe St, Streator, IL 61364

    4 bd, 2 ba

    1,406 sq ft

    $70/sq ft

    1864

    12.0%

    Gross yield

    8.4%

    Cap rate

    11.9%

    Cash on cash

    MLS Logo

    4 days ago

    $415,000

    100 Great Loop East Dr, Ottawa, IL 61350

    3 bd, 4 ba

    1,180 sq ft

    $352/sq ft

    2022

    7.0%

MLS Logo

    4 days ago

    $114,612

    1410 Porter St, Ottawa, IL 61350

    3 bd, 1 ba

    1,104 sq ft

    $104/sq ft

    1927

    14.9%

    Gross yield

    9.4%

    Cap rate

    16.1%

    Cash on cash

    ...