Investment properties for sale

    1,416 results
    MLS Logo

    1 day ago

    $3,350,000

    283 Lake Sherwood Dr, Lake Sherwood, CA 91361

    4 bd, 4 ba

    4,743 sq ft

    $706/sq ft

    1963

    1.9%

1 day ago

    $641,500

    1000 Fuchsia St, Oxnard, CA 93036

    4 bd, 2 ba

    1,382 sq ft

    $464/sq ft

    1963

    6.9%

    Gross yield

    4.9%

    Cap rate

    -2.2%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $485,000

    553 S E St, Oxnard, CA 93030

    2 bd, 2 ba

    997 sq ft

    $486/sq ft

    1981

    6.5%

    Gross yield

    3.0%

    Cap rate

    -9.7%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $850,000

    42224 Village 42, Camarillo, CA 93012

    2 bd, 2 ba

    2,007 sq ft

    $424/sq ft

    1981

    5.2%

    Gross yield

    2.4%

    Cap rate

    -11.9%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $699,000

    334 Country Club Dr Unit C, Simi Valley, CA 93065

    2 bd, 3 ba

    1,579 sq ft

    $443/sq ft

    1989

    5.9%

    Gross yield

    3.5%

    Cap rate

    -7.8%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $359,900

    15750 Arroyo Dr Spc 121, Moorpark, CA 93021

    2 bd, 2 ba

    1,152 sq ft

    $312/sq ft

    1978

    12.2%

1 day ago

    $469,000

    521 Temescal St, Piru, CA 93040

    3 bd, 1 ba

    1,134 sq ft

    $414/sq ft

    1920

    6.9%

    Gross yield

    5.2%

    Cap rate

    -0.6%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $849,999

    1256 Rugby Ave, Ventura, CA 93004

    4 bd, 2 ba

    1,430 sq ft

    $594/sq ft

    1964

    5.2%

2 days ago

    $649,000

    1755 Heywood St Unit 106, Simi Valley, CA 93065

    3 bd, 3 ba

    1,602 sq ft

    $405/sq ft

    2018

    6.7%

    Gross yield

    3.9%

    Cap rate

    -6.0%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $949,000

    4215 Colibri Ct, Moorpark, CA 93021

    3 bd, 2 ba

    1,575 sq ft

    $603/sq ft

    1977

    4.8%

    Gross yield

    2.9%

    Cap rate

    -10.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $1,595,000

    4158 Dakota Dr, Moorpark, CA 93021

    4 bd, 4 ba

    4,504 sq ft

    $354/sq ft

    2001

    3.4%

    Gross yield

    1.6%

    Cap rate

    -15.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $1,599,000

    66 Taormina Ln, Ojai, CA 93023

    3 bd, 3 ba

    1,520 sq ft

    $1,052/sq ft

    1982

    3.5%

    Gross yield

    1.8%

    Cap rate

    -14.2%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $6,750,000

    10585 Ojai Santa Paula Rd, Ojai, CA 93023

    5 bd, 6 ba

    5,881 sq ft

    $1,148/sq ft

    2008

    0.9%

2 days ago

    $644,990

    2203 Aneto Way, Santa Paula, CA 93060

    3 bd, 3 ba

    1,474 sq ft

    $438/sq ft

    2026

    6.4%

2 days ago

    $619,000

    8622 Tahoe Dr, Ventura, CA 93004

    4 bd, 2 ba

    1,308 sq ft

    $473/sq ft

    1965

    7.2%

    Gross yield

    4.0%

    Cap rate

    -5.4%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $735,000

    924 Sandberg Ln, Ventura, CA 93003

    3 bd, 3 ba

    1,429 sq ft

    $514/sq ft

    1985

    5.4%

    Gross yield

    2.5%

    Cap rate

    -11.4%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $985,000

    541 Owens River Dr, Oxnard, CA 93036

    4 bd, 3 ba

    2,348 sq ft

    $420/sq ft

    2018

    5.3%

    Gross yield

    2.7%

    Cap rate

    -10.8%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $840,000

    132 Hayes Ave, Ventura, CA 93003

    4 bd, 2 ba

    1,450 sq ft

    $579/sq ft

    1961

    5.4%

    Gross yield

    3.8%

    Cap rate

    -6.4%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $699,000

    2968 Dogwood Cir, Thousand Oaks, CA 91360

    3 bd, 3 ba

    1,492 sq ft

    $468/sq ft

    1974

    7.0%

    Gross yield

    3.8%

    Cap rate

    -6.3%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $798,000

    1738 Orchard Dr, Ojai, CA 93023

    1 bd, 1 ba

    442 sq ft

    $1,805/sq ft

    1953

    3.7%

    Gross yield

    1.7%

    Cap rate

    -15.0%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $1,878,888

    6556 Canyon Oaks Dr, Simi Valley, CA 93063

    4 bd, 4 ba

    3,339 sq ft

    $563/sq ft

    2025

    3.0%

2 days ago

    $2,050,000

    1758 Emerald Isle Way, Oxnard, CA 93035

    2 bd, 3 ba

    2,663 sq ft

    $770/sq ft

    1991

    2.1%

    Gross yield

    0.1%

    Cap rate

    -21.2%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $985,000

    1585 Cipres Ct, Camarillo, CA 93010

    4 bd, 3 ba

    1,940 sq ft

    $508/sq ft

    1972

    5.1%

    Gross yield

    3.4%

    Cap rate

    -8.0%

    Cash on cash

    MLS Logo

    3 days ago

    $1,449,000

    2233 Country Park Ct, Thousand Oaks, CA 91362

    4 bd, 3 ba

    2,021 sq ft

    $717/sq ft

    1987

    4.0%

    Gross yield

    2.4%

    Cap rate

    -11.9%

    Cash on cash

    ...