Investment properties for sale

    34 results
    MLS Logo

    1 day ago

    $249,000

    2226 Nebraska St, Pecos, TX 79772

    3 bd, 2 ba

    1,892 sq ft

    $132/sq ft

    1950

    11.3%

    Gross yield

    7.5%

    Cap rate

    8.3%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $126,500

    1722 W Washington St, Pecos, TX 79772

    2 bd, 2 ba

    1,735 sq ft

    $73/sq ft

    1951

    21.0%

    Gross yield

    14.4%

    Cap rate

    35.8%

    Cash on cash

    MLS Logo

    6 days ago

    $315,000

    1212 S Willow St, Pecos, TX 79772

    4 bd, 2 ba

    1,478 sq ft

    $213/sq ft

    2026

    10.5%

MLS Logo

    7 days ago

    $195,000

    1800 State Highway 17, Balmorhea, TX 79718

    2 bd, 1 ba

    1,162 sq ft

    $168/sq ft

    1945

    8.1%

MLS Logo

    8 days ago

    $200,000

    1414 S Plum St, Pecos, TX 79772

    3 bd, 2 ba

    1,794 sq ft

    $111/sq ft

    1960

    13.2%

    Gross yield

    8.9%

    Cap rate

    13.9%

    Cash on cash

    MLS Logo

    11 days ago

    $330,000

    1728 W Jackson St, Pecos, TX 79772

    3 bd, 2 ba

    2,305 sq ft

    $143/sq ft

    1967

    8.5%

    Gross yield

    5.8%

    Cap rate

    1.5%

    Cash on cash

    MLS Logo

    15 days ago

    $815,000

    407 Lincoln St, Pecos, TX 79772

    9 bd, - ba

    7,925 sq ft

    $103/sq ft

    2026

    3.8%

    Gross yield

    1.6%

    Cap rate

    -15.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    15 days ago

    $999,000

    2208 S Park St, Pecos, TX 79772

    12 bd, - ba

    5,622 sq ft

    $178/sq ft

    2025

    5.2%

    Gross yield

    3.8%

    Cap rate

    -6.2%

    Cash on cash

    MLS Logo

    15 days ago

    $324,000

    2006 S Park St, Pecos, TX 79772

    3 bd, 2 ba

    1,520 sq ft

    $213/sq ft

    2025

    9.1%

MLS Logo

    22 days ago

    $230,000

    1201 W 8th St, Pecos, TX 79772

    3 bd, 2 ba

    1,480 sq ft

    $155/sq ft

    1958

    14.2%

    Gross yield

    10.1%

    Cap rate

    18.8%

    Cash on cash

    MLS Logo

    27 days ago

    $179,000

    Fm 869, Verhalen, TX 79772

    1 bd, 1 ba

    1,188 sq ft

    $151/sq ft

    1972

    8.6%

MLS Logo

    36 days ago

    $85,000

    409 N Cypress St, Pecos, TX 79772

    2 bd, 1 ba

    696 sq ft

    $122/sq ft

    1940

MLS Logo

    37 days ago

    $309,000

    405 S Maple St, Pecos, TX 79772

    3 bd, 2 ba

    1,621 sq ft

    $196/sq ft

    2020

    9.5%

    Gross yield

    6.0%

    Cap rate

    2.3%

    Cash on cash

    MLS Logo

    41 days ago

    $70,000

    914 S Willow St, Pecos, TX 79772

    2 bd, 1 ba

    1,914 sq ft

    $37/sq ft

    1950

MLS Logo

    42 days ago

    $353,000

    1513 S Park St, Pecos, TX 79772

    4 bd, 4 ba

    3,617 sq ft

    $98/sq ft

    1955

    7.7%

    Gross yield

    4.2%

    Cap rate

    -4.8%

    Cash on cash

    MLS Logo

    50 days ago

    $145,500

    1503 S Cowan St, Pecos, TX 79772

    2 bd, 1 ba

    1,032 sq ft

    $141/sq ft

    1950

    16.4%

    Gross yield

    11.4%

    Cap rate

    24.2%

    Cash on cash

    MLS Logo

    67 days ago

    $490,000

    1819 W Jefferson St, Pecos, TX 79772

    3 bd, 4 ba

    4,207 sq ft

    $116/sq ft

    1966

    6.4%

    Gross yield

    3.5%

    Cap rate

    -7.8%

    Cash on cash

    MLS Logo

    73 days ago

    $240,000

    319 N Oak St, Pecos, TX 79772

    3 bd, 2 ba

    1,556 sq ft

    $154/sq ft

    1930

    10.5%

    Gross yield

    7.9%

    Cap rate

    9.8%

    Cash on cash

    MLS Logo

    75 days ago

    $320,000

    1727 S Plum, Pecos, TX 79772

    3 bd, 2 ba

    1,500 sq ft

    $213/sq ft

    2026

    8.1%

MLS Logo

    81 days ago

    $408,000

    1503 S Iowa St, Pecos, TX 79772

    4 bd, 3 ba

    1,916 sq ft

    $213/sq ft

    2024

    7.6%

    Gross yield

    6.2%

    Cap rate

    3.3%

    Cash on cash

    MLS Logo

    121 days ago

    $279,000

    1617 S Plum St, Pecos, TX 79772

    3 bd, 2 ba

    1,500 sq ft

    $186/sq ft

    1950

    9.2%

    Gross yield

    6.5%

    Cap rate

    4.6%

    Cash on cash

    MLS Logo

    129 days ago

    $225,000

    1828 S Redbud St Unit A, Pecos, TX 79772

    - bd, - ba

    640 sq ft

    $352/sq ft

    2012

    13.2%

MLS Logo

    188 days ago

    $315,000

    1212 S Willow, Pecos, TX 79772

    4 bd, 2 ba

    1,478 sq ft

    $213/sq ft

    2026

    10.5%

MLS Logo

    194 days ago

    $99,997

    1805 S Redbud St, Pecos, TX 79772

    2 bd, 2 ba

    640 sq ft

    $156/sq ft

    2012

    22.6%