Investment properties for sale

    1,038 results
    MLS Logo

    10 hours ago

    $2,295,000

    4 Village Ln, Pinehurst, NC 28374

    5 bd, 4 ba

    4,983 sq ft

    $461/sq ft

    2000

    0.9%

MLS Logo

    10 hours ago

    $775,000

    370 Donald Ross Dr, Pinehurst, NC 28374

    4 bd, 3 ba

    2,580 sq ft

    $300/sq ft

    1989

    3.9%

    Gross yield

    2.6%

    Cap rate

    -11.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    10 hours ago

    $539,221

    679 Watauga Ln, Aberdeen, NC 28315

    3 bd, 3 ba

    2,225 sq ft

    $242/sq ft

    2026

    4.1%

MLS Logo

    10 hours ago

    $561,900

    170 Spring Lake Dr, Pinehurst, NC 28374

    4 bd, 3 ba

    2,464 sq ft

    $228/sq ft

    2026

    5.8%

MLS Logo

    10 hours ago

    $453,342

    913 Peckham Loop, Aberdeen, NC 28315

    4 bd, 3 ba

    2,756 sq ft

    $164/sq ft

    2026

    5.5%

MLS Logo

    18 hours ago

    $275,000

    137 Fullers Way, Aberdeen, NC 28315

    4 bd, 2 ba

    1,266 sq ft

    $217/sq ft

    2000

    7.6%

    Gross yield

    5.8%

    Cap rate

    1.7%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $339,900

    70 Barton Hills Ct, Pinehurst, NC 28374

    2 bd, 2 ba

    1,060 sq ft

    $330/sq ft

    1986

    5.6%

    Gross yield

    3.0%

    Cap rate

    -9.7%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $210,000

    743 Warbler Pl, Vass, NC 28394

    3 bd, 2 ba

    1,050 sq ft

    $200/sq ft

    1988

    10.5%

    Gross yield

    7.2%

    Cap rate

    7.3%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $399,000

    192 Sandy Springs Rd, Aberdeen, NC 28315

    4 bd, 3 ba

    2,039 sq ft

    $196/sq ft

    2019

    7.0%

    Gross yield

    4.8%

    Cap rate

    -2.4%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $555,000

    30 Station Ave, Southern Pines, NC 28387

    3 bd, 4 ba

    2,337 sq ft

    $237/sq ft

    2020

    5.9%

    Gross yield

    3.9%

    Cap rate

    -6.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $575,000

    170 Mullingar Dr, Carthage, NC 28327

    5 bd, 3 ba

    3,231 sq ft

    $178/sq ft

    2023

    5.7%

    Gross yield

    3.8%

    Cap rate

    -6.5%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $460,000

    140 One Down St, Southern Pines, NC 28387

    4 bd, 3 ba

    3,192 sq ft

    $144/sq ft

    1979

    6.8%

    Gross yield

    4.8%

    Cap rate

    -2.4%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $540,000

    80 Station Ave, Southern Pines, NC 28387

    3 bd, 4 ba

    2,556 sq ft

    $211/sq ft

    2014

    6.0%

    Gross yield

    3.6%

    Cap rate

    -7.2%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $315,000

    530 Bartley St, Vass, NC 28394

    3 bd, 3 ba

    1,693 sq ft

    $186/sq ft

    2026

    8.2%

2 days ago

    $539,000

    216 Phillips Rd, Bennett, NC 27208

    3 bd, 2 ba

    1,433 sq ft

    $376/sq ft

    1985

    3.7%

2 days ago

    $283,000

    517 Bartley St, Vass, NC 28394

    3 bd, 3 ba

    1,551 sq ft

    $182/sq ft

    2026

    9.3%

2 days ago

    $425,000

    401 Apricot Ln, Carthage, NC 28327

    4 bd, 3 ba

    2,824 sq ft

    $150/sq ft

    2021

    6.1%

    Gross yield

    3.9%

    Cap rate

    -5.9%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $364,900

    180 Barton Hills Ct, Pinehurst, NC 28374

    2 bd, 2 ba

    1,080 sq ft

    $338/sq ft

    1986

    5.3%

    Gross yield

    2.8%

    Cap rate

    -10.3%

    Cash on cash

    MLS Logo

    3 days ago

    $304,900

    490 Needmore Rd, Carthage, NC 28327

    3 bd, 2 ba

    1,330 sq ft

    $229/sq ft

    2026

    7.8%

MLS Logo

    3 days ago

    $1,075,000

    216 Plantation Dr, Southern Pines, NC 28387

    4 bd, 5 ba

    3,312 sq ft

    $325/sq ft

    1994

    3.2%

    Gross yield

    2.0%

    Cap rate

    -13.7%

    Cash on cash

    MLS Logo

    3 days ago

    $424,900

    680 Pinehurst Trace Dr, Pinehurst, NC 28374

    3 bd, 22 ba

    1,620 sq ft

    $262/sq ft

    2003

    5.9%

    Gross yield

    3.4%

    Cap rate

    -8.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    3 days ago

    $885,000

    5 Mcleod Rd, Pinehurst, NC 28374

    4 bd, 3 ba

    2,006 sq ft

    $441/sq ft

    1979

    2.7%

    Gross yield

    1.7%

    Cap rate

    -14.8%

    Cash on cash

    MLS Logo

    3 days ago

    $1,395,000

    655 Tufts Vis, Jackson Springs, NC 27281

    5 bd, 5 ba

    4,036 sq ft

    $346/sq ft

    2022

    2.1%

MLS Logo

    3 days ago

    $599,000

    58 Devon Dr, Pinehurst, NC 28374

    3 bd, 3 ba

    2,718 sq ft

    $220/sq ft

    1996

    5.2%

    Gross yield

    3.4%

    Cap rate

    -7.9%

    Cash on cash

    ...