Investment properties for sale

    1,554 results
    MLS Logo

    10 hours ago

    $750,000

    107 Debra Ln, New Windsor, NY 12553

    4 bd, 3 ba

    2,333 sq ft

    $321/sq ft

    2020

    7.0%

    Gross yield

    3.6%

    Cap rate

    -7.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    10 hours ago

    $699,900

    7 Anna D Ct, Hopewell Junction, NY 12533

    3 bd, 3 ba

    2,640 sq ft

    $265/sq ft

    1977

    5.3%

    Gross yield

    2.6%

    Cap rate

    -11.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    10 hours ago

    $425,000

    2722 Whispering Hls, Chester, NY 10918

    3 bd, 3 ba

    1,331 sq ft

    $319/sq ft

    1984

    7.7%

    Gross yield

    3.6%

    Cap rate

    -7.0%

    Cash on cash

    MLS Logo

    10 hours ago

    $429,000

    324 Walnut Ave, New Windsor, NY 12553

    3 bd, 3 ba

    1,632 sq ft

    $263/sq ft

    1988

    8.6%

    Gross yield

    5.1%

    Cap rate

    -1.2%

    Cash on cash

    1 day ago

    $500,000

    338 Ridge Rd, Campbell Hall, NY 10916

    3 bd, 3 ba

    1,972 sq ft

    $254/sq ft

    1997

    8.0%

    Gross yield

    4.3%

    Cap rate

    -4.3%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $369,900

    1552 Greenville Tpke, Port Jervis, NY 12771

    3 bd, 2 ba

    1,840 sq ft

    $201/sq ft

    1945

    9.1%

    Gross yield

    5.2%

    Cap rate

    -0.8%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $749,000

    137 Blue Hill Rd, Hopewell Junction, NY 12533

    4 bd, 3 ba

    2,798 sq ft

    $268/sq ft

    1987

    6.9%

    Gross yield

    3.3%

    Cap rate

    -8.2%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $420,000

    81 Fullerton Ave, Newburgh, NY 12550

    3 bd, 2 ba

    1,170 sq ft

    $359/sq ft

    1926

    7.2%

    Gross yield

    4.5%

    Cap rate

    -3.4%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $749,900

    200 Conklingtown Rd, Goshen, NY 10924

    3 bd, 2 ba

    1,196 sq ft

    $627/sq ft

    1980

    4.0%

    Gross yield

    2.1%

    Cap rate

    -13.3%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $340,000

    28 Laudaten Way, Warwick, NY 10990

    3 bd, 3 ba

    1,734 sq ft

    $196/sq ft

    1986

    9.0%

    Gross yield

    3.9%

    Cap rate

    -6.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $680,000

    217 School House Rd, Middletown, NY 10940

    4 bd, 3 ba

    2,410 sq ft

    $282/sq ft

    2022

    6.1%

    Gross yield

    3.1%

    Cap rate

    -9.4%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $999,000

    76 Woodlands Trl, Clinton Corners, NY 12514

    4 bd, 3 ba

    2,400 sq ft

    $416/sq ft

    2023

    5.1%

    Gross yield

    2.5%

    Cap rate

    -11.8%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $349,000

    52 Holt Rd, Hyde Park, NY 12538

    3 bd, 1 ba

    1,155 sq ft

    $302/sq ft

    1965

    10.0%

    Gross yield

    5.8%

    Cap rate

    1.5%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $600,000

    31 S White Rock Rd, Holmes, NY 12531

    5 bd, 2 ba

    2,504 sq ft

    $240/sq ft

    1968

    6.5%

    Gross yield

    3.8%

    Cap rate

    -6.3%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $1,200,000

    18 Scenic Dr, Hyde Park, NY 12538

    4 bd, 4 ba

    3,310 sq ft

    $363/sq ft

    1970

    4.5%

    Gross yield

    2.5%

    Cap rate

    -11.6%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $399,000

    112 Smith St, Poughkeepsie, NY 12601

    4 bd, 2 ba

    1,424 sq ft

    $280/sq ft

    1900

    7.9%

    Gross yield

    5.0%

    Cap rate

    -1.6%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $675,000

    34 Alta Dr, Wappingers Falls, NY 12590

    3 bd, 3 ba

    2,440 sq ft

    $277/sq ft

    2004

    5.9%

    Gross yield

    2.4%

    Cap rate

    -11.9%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $569,900

    263 Riley Rd, New Windsor, NY 12553

    4 bd, 2 ba

    2,432 sq ft

    $234/sq ft

    1998

    7.8%

    Gross yield

    4.4%

    Cap rate

    -4.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $545,000

    71 Deer Trl N, Greenwood Lake, NY 10925

    3 bd, 3 ba

    1,900 sq ft

    $287/sq ft

    1938

    6.1%

    Gross yield

    4.2%

    Cap rate

    -4.8%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $530,000

    42 Rebecca Dr, Middletown, NY 10940

    4 bd, 3 ba

    2,126 sq ft

    $249/sq ft

    2016

    7.8%

    Gross yield

    4.3%

    Cap rate

    -4.4%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $489,000

    136 Snow Bunting Ct, Montgomery, NY 12549

    3 bd, 3 ba

    1,788 sq ft

    $273/sq ft

    1974

    7.9%

    Gross yield

    4.3%

    Cap rate

    -4.2%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $425,000

    234 North St, Newburgh, NY 12550

    3 bd, 2 ba

    1,571 sq ft

    $271/sq ft

    1939

    7.6%

    Gross yield

    2.4%

    Cap rate

    -12.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $549,900

    13 Hart Dr, Poughkeepsie, NY 12603

    4 bd, 3 ba

    2,668 sq ft

    $206/sq ft

    1987

    8.7%

    Gross yield

    3.7%

    Cap rate

    -6.8%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $525,000

    492 Newport Bridge Rd, Pine Island, NY 10969

    3 bd, 2 ba

    1,284 sq ft

    $409/sq ft

    1987

    6.7%

    Gross yield

    3.6%

    Cap rate

    -7.1%

    Cash on cash

    ...