Investment properties for sale

    2,012 results
    MLS Logo

    10 hours ago

    $410,000

    1280 Dodson Way, Sparks, NV 89431

    3 bd, 1 ba

    1,044 sq ft

    $393/sq ft

    1959

    6.1%

    Gross yield

    4.7%

    Cap rate

    -2.9%

    Cash on cash

    MLS Logo

    10 hours ago

    $725,000

    6650 Broadridge Ct, Reno, NV 89523

    4 bd, 3 ba

    2,321 sq ft

    $312/sq ft

    1997

    5.0%

    Gross yield

    3.6%

    Cap rate

    -7.3%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $580,000

    7616 Stone Bluff Way, Reno, NV 89523

    4 bd, 3 ba

    2,034 sq ft

    $285/sq ft

    2005

    5.9%

    Gross yield

    3.3%

    Cap rate

    -8.5%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $750,000

    11365 Torino Way, Reno, NV 89521

    5 bd, 3 ba

    2,927 sq ft

    $256/sq ft

    2006

    5.7%

    Gross yield

    4.3%

    Cap rate

    -4.5%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $1,399,000

    11600 Diamond Stream Dr, Sparks, NV 89441

    5 bd, 4 ba

    3,591 sq ft

    $390/sq ft

    2020

    3.2%

    Gross yield

    2.0%

    Cap rate

    -13.6%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $318,000

    6850 Sharlands Ave # 1140, Reno, NV 89523

    2 bd, 2 ba

    930 sq ft

    $342/sq ft

    2001

    7.1%

    Gross yield

    3.5%

    Cap rate

    -7.5%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $1,350,000

    2050 Dant Blvd, Reno, NV 89509

    3 bd, 3 ba

    2,753 sq ft

    $490/sq ft

    1968

    4.0%

    Gross yield

    3.0%

    Cap rate

    -9.4%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $775,000

    4408 Clearwood Dr, Sparks, NV 89436

    5 bd, 3 ba

    2,965 sq ft

    $261/sq ft

    2008

    4.9%

    Gross yield

    3.3%

    Cap rate

    -8.2%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $620,000

    5067 Diorite Ct, Sparks, NV 89436

    4 bd, 3 ba

    2,072 sq ft

    $299/sq ft

    2011

    5.2%

    Gross yield

    3.4%

    Cap rate

    -7.9%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $860,000

    15024 Emerald Sunset Ln, Reno, NV 89521

    3 bd, 3 ba

    2,115 sq ft

    $407/sq ft

    2021

    4.6%

    Gross yield

    2.9%

    Cap rate

    -10.2%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $1,345,000

    947 Incline Way Unit 172, Incline Village, NV 89451

    3 bd, 3 ba

    1,720 sq ft

    $782/sq ft

    1991

    2.7%

    Gross yield

    0.5%

    Cap rate

    -19.5%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $679,000

    2455 Tuscan Way, Sparks, NV 89434

    3 bd, 2 ba

    1,888 sq ft

    $360/sq ft

    2003

    4.5%

    Gross yield

    3.0%

    Cap rate

    -9.5%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $989,000

    9160 Quilberry Way, Reno, NV 89523

    3 bd, 3 ba

    2,696 sq ft

    $367/sq ft

    2006

    4.1%

    Gross yield

    2.6%

    Cap rate

    -11.3%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $630,000

    1171 La Quinta Ct, Sparks, NV 89436

    3 bd, 3 ba

    2,070 sq ft

    $304/sq ft

    2004

    5.2%

    Gross yield

    3.4%

    Cap rate

    -7.8%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $360,000

    9819 Salty Dog Dr, Reno, NV 89506

    3 bd, 3 ba

    1,340 sq ft

    $269/sq ft

    2020

    7.1%

    Gross yield

    4.9%

    Cap rate

    -1.9%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $1,250,000

    81 N C St, Virginia City, NV 89440

    2 bd, 3 ba

    1,663 sq ft

    $752/sq ft

    1990

    2.3%

2 days ago

    $359,000

    645 Stanford Way, Sparks, NV 89431

    2 bd, 1 ba

    1,029 sq ft

    $349/sq ft

    1950

    6.3%

    Gross yield

    4.9%

    Cap rate

    -2.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $559,000

    3565 Sunnybrook Ct, Sparks, NV 89436

    3 bd, 2 ba

    1,470 sq ft

    $380/sq ft

    1990

    4.9%

    Gross yield

    3.6%

    Cap rate

    -7.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $695,900

    5437 Ebbetts Pass Dr, Sparks, NV 89436

    4 bd, 3 ba

    2,813 sq ft

    $247/sq ft

    2004

    5.4%

    Gross yield

    3.7%

    Cap rate

    -6.7%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $1,075,000

    5513 Western Rider Trl, Reno, NV 89511

    2 bd, 3 ba

    1,921 sq ft

    $5,596/sq ft

    2022

    3.7%

    Gross yield

    1.4%

    Cap rate

    -15.9%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $1,250,000

    300 Red Corral Trl, Reno, NV 89510

    2 bd, 2 ba

    1,728 sq ft

    $723/sq ft

    2006

    2.2%

    Gross yield

    1.5%

    Cap rate

    -15.6%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $596,000

    2340 Blue Canyon Ct, Reno, NV 89523

    3 bd, 3 ba

    1,760 sq ft

    $339/sq ft

    2004

    5.4%

    Gross yield

    3.9%

    Cap rate

    -6.2%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $556,000

    20983 Little Valley Ct, Reno, NV 89508

    4 bd, 2 ba

    2,312 sq ft

    $240/sq ft

    2004

    5.6%

    Gross yield

    3.8%

    Cap rate

    -6.5%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $165,000

    2624 Sunny Slope Dr Apt 4, Sparks, NV 89434

    1 bd, 1 ba

    416 sq ft

    $397/sq ft

    1982

    10.7%