Investment properties for sale

    17,060 results
    MLS Logo

    9 hours ago

    $194,900

    66735 12th St Apt A5, Desert Hot Springs, CA 92240

    2 bd, 2 ba

    988 sq ft

    $197/sq ft

    1982

    11.5%

    Gross yield

    5.5%

    Cap rate

    0.4%

    Cash on cash

    MLS Logo

    10 hours ago

    $395,000

    2345 S Cherokee Way Unit 100, Palm Springs, CA 92264

    2 bd, 3 ba

    1,225 sq ft

    $322/sq ft

    1986

    8.2%

    Gross yield

    3.0%

    Cap rate

    -9.5%

    Cash on cash

    MLS Logo

    10 hours ago

    $395,000

    2345 S Cherokee Way Unit 102, Palm Springs, CA 92264

    2 bd, 3 ba

    1,225 sq ft

    $322/sq ft

    1986

    8.2%

    Gross yield

    3.0%

    Cap rate

    -9.6%

    Cash on cash

    MLS Logo

    12 hours ago

    $485,000

    2277 S Gene Autry Trl Unit E, Palm Springs, CA 92264

    2 bd, 2 ba

    1,241 sq ft

    $391/sq ft

    1977

    6.7%

    Gross yield

    3.2%

    Cap rate

    -8.9%

    Cash on cash

    MLS Logo

    21 hours ago

    $599,900

    4260 Powell Way Unit 119, Corona, CA 92883

    3 bd, 3 ba

    1,350 sq ft

    $444/sq ft

    2020

    6.3%

    Gross yield

    3.5%

    Cap rate

    -7.4%

    Cash on cash

    MLS Logo

    21 hours ago

    $369,000

    465 Camino Grande, San Jacinto, CA 92582

    2 bd, 2 ba

    1,028 sq ft

    $359/sq ft

    1989

    5.7%

    Gross yield

    3.4%

    Cap rate

    -8.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    21 hours ago

    $539,000

    1575 Christopher Ln, Redlands, CA 92374

    4 bd, 2 ba

    1,643 sq ft

    $328/sq ft

    1977

    6.6%

    Gross yield

    3.8%

    Cap rate

    -6.5%

    Cash on cash

    MLS Logo

    21 hours ago

    $389,000

    43120 Buttonwood Dr, Palm Desert, CA 92260

    4 bd, 2 ba

    1,492 sq ft

    $261/sq ft

    1979

    10.0%

    Gross yield

    7.4%

    Cap rate

    8.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    21 hours ago

    $449,000

    27038 Howard St, Menifee, CA 92586

    3 bd, 2 ba

    1,777 sq ft

    $253/sq ft

    1977

    7.2%

MLS Logo

    21 hours ago

    $369,900

    39187 Arapahoe Rd, Fawnskin, CA 92333

    2 bd, 1 ba

    817 sq ft

    $453/sq ft

    1947

    5.8%

    Gross yield

    3.6%

    Cap rate

    -7.3%

    Cash on cash

    MLS Logo

    21 hours ago

    $700,000

    78707 Torino Dr, La Quinta, CA 92253

    4 bd, 3 ba

    2,730 sq ft

    $256/sq ft

    1998

    6.9%

    Gross yield

    4.6%

    Cap rate

    -3.4%

    Cash on cash

    MLS Logo

    21 hours ago

    $299,900

    7744 Inca Trl, Yucca Valley, CA 92284

    2 bd, 2 ba

    1,226 sq ft

    $245/sq ft

    1964

    9.9%

    Gross yield

    7.3%

    Cap rate

    7.6%

    Cash on cash

    MLS Logo

    21 hours ago

    $849,900

    1170 Alameda, Big Bear City, CA 92314

    3 bd, 3 ba

    2,449 sq ft

    $347/sq ft

    2016

    4.0%

    Gross yield

    2.3%

    Cap rate

    -12.3%

    Cash on cash

    MLS Logo

    21 hours ago

    $404,000

    77337 Preston Trl, Palm Desert, CA 92211

    2 bd, 2 ba

    1,177 sq ft

    $343/sq ft

    1981

    7.1%

    Gross yield

    1.7%

    Cap rate

    -14.9%

    Cash on cash

    MLS Logo

    21 hours ago

    $449,000

    458 Evergreen Ash, Palm Desert, CA 92211

    3 bd, 3 ba

    1,814 sq ft

    $248/sq ft

    1989

    7.2%

    Gross yield

    2.5%

    Cap rate

    -11.7%

    Cash on cash

    MLS Logo

    21 hours ago

    $729,000

    6844 Emerald St, Rancho Cucamonga, CA 91701

    3 bd, 3 ba

    1,236 sq ft

    $590/sq ft

    1971

    5.1%

    Gross yield

    3.3%

    Cap rate

    -8.4%

    Cash on cash

    MLS Logo

    21 hours ago

    $345,000

    66970 Desert View Ave, Desert Hot Springs, CA 92240

    2 bd, 2 ba

    1,164 sq ft

    $296/sq ft

    1963

    7.3%

    Gross yield

    5.3%

    Cap rate

    -0.5%

    Cash on cash

    MLS Logo

    21 hours ago

    $389,900

    2857 Summer Set Cir, Banning, CA 92220

    2 bd, 2 ba

    1,857 sq ft

    $210/sq ft

    1990

    7.9%

    Gross yield

    4.7%

    Cap rate

    -2.9%

    Cash on cash

    MLS Logo

    21 hours ago

    $559,000

    55459 Tanglewood, La Quinta, CA 92253

    2 bd, 2 ba

    1,283 sq ft

    $436/sq ft

    1988

    5.3%

    Gross yield

    1.8%

    Cap rate

    -14.5%

    Cash on cash

    MLS Logo

    21 hours ago

    $529,000

    77739 Cape Verde Dr, Palm Desert, CA 92211

    3 bd, 3 ba

    2,062 sq ft

    $290/sq ft

    1988

    6.6%

    Gross yield

    3.3%

    Cap rate

    -8.3%

    Cash on cash

    MLS Logo

    21 hours ago

    $709,900

    35782 Mccarthy St, Palm Desert, CA 92211

    4 bd, 4 ba

    1,880 sq ft

    $378/sq ft

    2022

    5.7%

    Gross yield

    2.7%

    Cap rate

    -10.8%

    Cash on cash

    MLS Logo

    21 hours ago

    $829,000

    81931 Prism Dr, La Quinta, CA 92253

    3 bd, 3 ba

    1,835 sq ft

    $452/sq ft

    2004

    4.5%

    Gross yield

    2.0%

    Cap rate

    -13.6%

    Cash on cash

    MLS Logo

    21 hours ago

    $42,500

    7501 Palm Ave, Yucca Valley, CA 92284

    2 bd, 2 ba

    1,344 sq ft

    $32/sq ft

    1978

MLS Logo

    21 hours ago

    $270,000

    40800 Breezy Pass Rd Unit B, Palm Desert, CA 92211

    2 bd, 2 ba

    925 sq ft

    $292/sq ft

    1985

    9.6%

    Gross yield

    4.2%

    Cap rate

    -4.9%

    Cash on cash

    ...