Investment properties for sale

    82 results
    MLS Logo

    7 hours ago

    $149,900

    307 N 5th St, Oregon, IL 61061

    3 bd, 1 ba

    1,150 sq ft

    $130/sq ft

    1911

    10.1%

    Gross yield

    6.5%

    Cap rate

    4.4%

    Cash on cash

    MLS Logo

    3 days ago

    $499,000

    10538 N Pecatonica Rd, Leaf River, IL 61047

    4 bd, 2.5 ba

    3,400 sq ft

    $147/sq ft

    1901

MLS Logo

    4 days ago

    $210,000

    400 S 2nd St, Oregon, IL 61061

    3 bd, 1.5 ba

    1,288 sq ft

    $163/sq ft

    1897

    9.3%

    Gross yield

    6.1%

    Cap rate

    2.6%

    Cash on cash

    MLS Logo

    4 days ago

    $302,975

    195 Autumnwood Ln, Davis Junction, IL 61020

    3 bd, 2 ba

    1,545 sq ft

    $196/sq ft

    2026

    10.4%

MLS Logo

    4 days ago

    $275,000

    849 Seven Hickory Rd, Byron, IL 61010

    3 bd, 1.5 ba

    1,900 sq ft

    $145/sq ft

    1998

    8.7%

    Gross yield

    5.4%

    Cap rate

    -0.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    5 days ago

    $279,000

    320 S Main St, Creston, IL 60113

    4 bd, 2 ba

    1,887 sq ft

    $148/sq ft

    1966

    8.6%

MLS Logo

    6 days ago

    $315,000

    4924 N Wendorf Rd, Monroe Center, IL 61052

    3 bd, 1 ba

    1,333 sq ft

    $236/sq ft

    1940

    6.4%

    Gross yield

    3.6%

    Cap rate

    -7.3%

    Cash on cash

    MLS Logo

    7 days ago

    $235,000

    1202 1st Ave, Rochelle, IL 61068

    5 bd, 2 ba

    1,660 sq ft

    $142/sq ft

    1915

    9.4%

    Gross yield

    5.8%

    Cap rate

    1.5%

    Cash on cash

    MLS Logo

    7 days ago

    $300,000

    4973 E Lawnside Dr, Byron, IL 61010

    3 bd, 2 ba

    2,872 sq ft

    $113/sq ft

    1990

    8.4%

    Gross yield

    5.2%

    Cap rate

    -0.9%

    Cash on cash

    MLS Logo

    7 days ago

    $498,000

    675 S Regulators St, Rochelle, IL 61068

    4 bd, 3 ba

    2,618 sq ft

    $190/sq ft

    2025

    7.0%

MLS Logo

    10 days ago

    $149,900

    205 E Brayton Rd, Mount Morris, IL 61054

    3 bd, 2 ba

    1,524 sq ft

    $98/sq ft

    1912

    11.0%

    Gross yield

    6.9%

    Cap rate

    6.0%

    Cash on cash

    MLS Logo

    11 days ago

    $499,000

    1000 Carrie Ave # 1008, Rochelle, IL 61068

    5 bd, 5 ba

    - sq ft

    -/sq ft

    1973

    4.6%

MLS Logo

    11 days ago

    $274,900

    10602 W Birdie Ct, Polo, IL 61064

    2 bd, 3 ba

    2,890 sq ft

    $95/sq ft

    1978

    7.4%

    Gross yield

    3.7%

    Cap rate

    -6.6%

    Cash on cash

    MLS Logo

    12 days ago

    $125,000

    209 Main St, Lindenwood, IL 61049

    3 bd, 1 ba

    1,126 sq ft

    $111/sq ft

    1949

    13.6%

    Gross yield

    9.3%

    Cap rate

    15.8%

    Cash on cash

    MLS Logo

    12 days ago

    $159,000

    816 N 11th St, Rochelle, IL 61068

    2 bd, 1 ba

    1,028 sq ft

    $155/sq ft

    1947

    11.7%

    Gross yield

    7.5%

    Cap rate

    8.5%

    Cash on cash

    MLS Logo

    12 days ago

    $650,000

    6957 E Wildwood Rd, Stillman Valley, IL 61084

    5 bd, 3.5 ba

    3,300 sq ft

    $197/sq ft

    2007

    6.2%

    Gross yield

    2.6%

    Cap rate

    -11.3%

    Cash on cash

    MLS Logo

    12 days ago

    $287,740

    193 Autumnwood Ln, Davis Junction, IL 61020

    3 bd, 2 ba

    1,410 sq ft

    $204/sq ft

    2026

    7.6%

MLS Logo

    12 days ago

    $75,000

    106 W Second St, Leaf River, IL 61047

    3 bd, 2 ba

    2,250 sq ft

    $33/sq ft

    1900

MLS Logo

    13 days ago

    $129,000

    201 N Jones Ter, Oregon, IL 61061

    2 bd, 1 ba

    768 sq ft

    $168/sq ft

    1948

    11.5%

    Gross yield

    8.3%

    Cap rate

    11.7%

    Cash on cash

    MLS Logo

    17 days ago

    $199,900

    508 N 8th St, Rochelle, IL 61068

    5 bd, 3 ba

    2,600 sq ft

    $77/sq ft

    1927

    13.4%

    Gross yield

    9.0%

    Cap rate

    14.5%

    Cash on cash

    MLS Logo

    18 days ago

    $169,900

    216 S Washington St, Byron, IL 61010

    2 bd, 1 ba

    1,186 sq ft

    $143/sq ft

    1945

    10.9%

    Gross yield

    6.7%

    Cap rate

    5.2%

    Cash on cash

    MLS Logo

    18 days ago

    $299,900

    405 Mississippi Dr, Dixon, IL 61021

    3 bd, 4 ba

    1,832 sq ft

    $164/sq ft

    1993

    8.4%

    Gross yield

    5.0%

    Cap rate

    -1.6%

    Cash on cash

    MLS Logo

    19 days ago

    $245,000

    607 E Buffalo St, Polo, IL 61064

    2 bd, 3 ba

    1,623 sq ft

    $154/sq ft

    1974

    8.3%

    Gross yield

    4.2%

    Cap rate

    -4.8%

    Cash on cash

    MLS Logo

    21 days ago

    $199,000

    7916 W Pines Rd, Polo, IL 61064

    2 bd, 1 ba

    1,440 sq ft

    $138/sq ft

    -

    7.6%

    Gross yield

    3.5%

    Cap rate

    -7.8%

    Cash on cash