Investment properties for sale

    1,258 results
    MLS Logo

    16 hours ago

    $550,700

    6119 Caleb Ct, Farmington, NY 14425

    3 bd, 2 ba

    1,727 sq ft

    $319/sq ft

    2026

    5.2%

MLS Logo

    16 hours ago

    $624,900

    2410 Andrews Rd, Canandaigua, NY 14424

    4 bd, 3 ba

    2,684 sq ft

    $233/sq ft

    2013

    4.9%

    Gross yield

    2.5%

    Cap rate

    -11.8%

    Cash on cash

    MLS Logo

    16 hours ago

    $164,900

    147 Stafford St, Palmyra, NY 14522

    4 bd, 2 ba

    1,575 sq ft

    $105/sq ft

    1949

    17.5%

    Gross yield

    10.1%

    Cap rate

    18.6%

    Cash on cash

    MLS Logo

    16 hours ago

    $159,900

    154 Milrace Dr, East Rochester, NY 14445

    2 bd, 1 ba

    927 sq ft

    $172/sq ft

    1972

    14.6%

    Gross yield

    8.0%

    Cap rate

    10.4%

    Cash on cash

    MLS Logo

    16 hours ago

    $99,900

    283 Breck St, Rochester, NY 14609

    3 bd, 1 ba

    1,092 sq ft

    $91/sq ft

    1875

    23.1%

    Gross yield

    17.0%

    Cap rate

    46.3%

    Cash on cash

    MLS Logo

    16 hours ago

    $149,900

    10 Montezuma St, Lyons, NY 14489

    2 bd, 1 ba

    1,073 sq ft

    $140/sq ft

    1855

    10.8%

    Gross yield

    6.3%

    Cap rate

    3.6%

    Cash on cash

    MLS Logo

    16 hours ago

    $298,900

    20 Werner Park, Rochester, NY 14620

    5 bd, 3 ba

    2,604 sq ft

    $115/sq ft

    1920

    9.8%

    Gross yield

    6.8%

    Cap rate

    5.5%

    Cash on cash

    MLS Logo

    16 hours ago

    $259,900

    11903 W Main St, Wolcott, NY 14590

    4 bd, 2 ba

    2,810 sq ft

    $92/sq ft

    1890

    8.9%

    Gross yield

    5.3%

    Cap rate

    -0.4%

    Cash on cash

    MLS Logo

    16 hours ago

    $189,000

    127 Bartle Ave, Newark, NY 14513

    3 bd, 2 ba

    1,840 sq ft

    $103/sq ft

    1907

    11.6%

    Gross yield

    6.6%

    Cap rate

    4.7%

    Cash on cash

    MLS Logo

    16 hours ago

    $374,900

    8085 W Henrietta Rd, Rush, NY 14543

    4 bd, 3 ba

    2,340 sq ft

    $160/sq ft

    1986

    9.3%

    Gross yield

    5.3%

    Cap rate

    -0.5%

    Cash on cash

    MLS Logo

    16 hours ago

    $164,900

    185 Central Park, Rochester, NY 14605

    4 bd, 2 ba

    1,380 sq ft

    $119/sq ft

    1995

    15.1%

    Gross yield

    10.8%

    Cap rate

    21.8%

    Cash on cash

    MLS Logo

    16 hours ago

    $159,900

    84 N Main St, Mount Morris, NY 14510

    3 bd, 2 ba

    1,512 sq ft

    $106/sq ft

    1950

    11.2%

    Gross yield

    6.8%

    Cap rate

    5.8%

    Cash on cash

    MLS Logo

    16 hours ago

    $224,900

    130 Troutbeck Ln, Greece, NY 14626

    4 bd, 2 ba

    1,693 sq ft

    $133/sq ft

    1981

    12.3%

MLS Logo

    16 hours ago

    $145,000

    28 Ranch Village Ln, Gates, NY 14624

    2 bd, 1 ba

    1,053 sq ft

    $138/sq ft

    1953

    12.7%

MLS Logo

    16 hours ago

    $154,900

    254 Garson Ave, Rochester, NY 14609

    4 bd, 1 ba

    1,652 sq ft

    $94/sq ft

    1900

    18.1%

    Gross yield

    13.2%

    Cap rate

    31.4%

    Cash on cash

    MLS Logo

    16 hours ago

    $175,000

    28 Jamee Ln, Gates, NY 14606

    4 bd, 2 ba

    1,562 sq ft

    $112/sq ft

    1972

    12.8%

MLS Logo

    16 hours ago

    $154,900

    211 McGuire Rd, Greece, NY 14616

    3 bd, 1 ba

    1,115 sq ft

    $139/sq ft

    1945

    12.7%

MLS Logo

    16 hours ago

    $250,000

    43 Wickwine Ln, Henrietta, NY 14467

    3 bd, 2 ba

    1,746 sq ft

    $143/sq ft

    1969

    11.5%

    Gross yield

    6.8%

    Cap rate

    5.5%

    Cash on cash

    MLS Logo

    16 hours ago

    $224,900

    10 Da Vinci Dr, Rochester, NY 14624

    3 bd, 3 ba

    1,396 sq ft

    $161/sq ft

    1978

    12.3%

    Gross yield

    6.4%

1 day ago

    $279,900

    19 Kingsberry Dr, Greece, NY 14626

    3 bd, 3 ba

    1,624 sq ft

    $172/sq ft

    1966

    9.8%

1 day ago

    $173,900

    894 Hidden Valley Rd, Gates, NY 14624

    3 bd, 2 ba

    989 sq ft

    $176/sq ft

    1974

    14.3%

1 day ago

    $299,900

    565 Bay Rd, Webster, NY 14580

    3 bd, 2 ba

    1,520 sq ft

    $197/sq ft

    1958

    9.6%

    Gross yield

    5.4%

    Cap rate

    0.0%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $105,900

    193 Myrtle St, Rochester, NY 14606

    3 bd, 1 ba

    1,073 sq ft

    $99/sq ft

    1900

    21.1%

    Gross yield

    15.5%

    Cap rate

    40.2%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $179,900

    6841 Cavanaugh Rd, Lima, NY 14485

    3 bd, 2 ba

    1,528 sq ft

    $118/sq ft

    1969

    13.3%

    Gross yield

    7.5%

    Cap rate

    8.5%

    Cash on cash

    ...