Investment properties for sale

    174 results
    MLS Logo

    8 hours ago

    $209,900

    1112 N Lea Ave, Roswell, NM 88201

    2 bd, 1 ba

    1,660 sq ft

    $126/sq ft

    1930

    6.7%

    Gross yield

    4.4%

    Cap rate

    -4.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    20 hours ago

    $150,000

    6520 Chickpea Rd, Dexter, NM 88230

    3 bd, 3 ba

    1,120 sq ft

    $134/sq ft

    1984

    11.8%

MLS Logo

    23 hours ago

    $285,000

    317 Sherrill Ln, Roswell, NM 88201

    2 bd, 2 ba

    2,184 sq ft

    $130/sq ft

    1978

    6.4%

MLS Logo

    23 hours ago

    $250,000

    58 Landreth Ave, Hope, NM 88250

    3 bd, 3 ba

    1,792 sq ft

    $140/sq ft

    2024

    13.3%

1 day ago

    $175,000

    2102 Clover Ln, Roswell, NM 88203

    2 bd, 2 ba

    1,167 sq ft

    $150/sq ft

    2011

    9.2%

    Gross yield

    6.2%

    Cap rate

    3.3%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $453,500

    2800 Sydney Ave, Roswell, NM 88201

    4 bd, 3 ba

    2,391 sq ft

    $190/sq ft

    2005

    7.0%

    Gross yield

    5.2%

    Cap rate

    -0.9%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $220,000

    1116 S Michigan Ave, Roswell, NM 88203

    4 bd, 3 ba

    1,740 sq ft

    $126/sq ft

    1954

    8.1%

    Gross yield

    5.7%

    Cap rate

    1.4%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $850,000

    10 McLean Rd, Roswell, NM 88201

    4 bd, 3 ba

    3,000 sq ft

    $283/sq ft

    2026

    4.0%

2 days ago

    $850,000

    9 McLean Rd, Roswell, NM 88201

    4 bd, 3 ba

    3,000 sq ft

    $283/sq ft

    2026

    4.0%

2 days ago

    $699,000

    3894 E Hobson Rd, Roswell, NM 88203

    4 bd, 4 ba

    3,021 sq ft

    $231/sq ft

    1999

    4.2%

    Gross yield

    2.6%

    Cap rate

    -11.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    3 days ago

    $255,000

    608 Twin Diamond Rd, Roswell, NM 88201

    3 bd, 2 ba

    1,360 sq ft

    $188/sq ft

    1977

    7.9%

    Gross yield

    5.5%

    Cap rate

    0.5%

    Cash on cash

    MLS Logo

    3 days ago

    $277,900

    1031 Ivy Dr, Roswell, NM 88203

    3 bd, 2 ba

    1,464 sq ft

    $190/sq ft

    1983

    5.4%

    Gross yield

    3.6%

    Cap rate

    -7.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    3 days ago

    $310,000

    2207 E Bland St, Roswell, NM 88203

    3 bd, 1 ba

    1,628 sq ft

    $190/sq ft

    -

    5.3%

MLS Logo

    3 days ago

    $72,500

    410 E 23rd St, Roswell, NM 88201

    2 bd, 2 ba

    784 sq ft

    $92/sq ft

    2001

MLS Logo

    5 days ago

    $460,000

    2703 Onate Rd, Roswell, NM 88201

    4 bd, 3 ba

    2,818 sq ft

    $163/sq ft

    1994

    6.1%

    Gross yield

    4.2%

    Cap rate

    -4.9%

    Cash on cash

    MLS Logo

    5 days ago

    $285,000

    3018 Belmont Dr, Roswell, NM 88201

    3 bd, 2 ba

    1,678 sq ft

    $170/sq ft

    1977

    7.5%

    Gross yield

    5.4%

    Cap rate

    0.0%

    Cash on cash

    MLS Logo

    6 days ago

    $264,900

    6214 Old Clovis Hwy, Roswell, NM 88201

    3 bd, 2 ba

    1,200 sq ft

    $221/sq ft

    1983

    6.1%

    Gross yield

    4.2%

    Cap rate

    -4.9%

    Cash on cash

    MLS Logo

    6 days ago

    $260,000

    2809 W 8th St, Roswell, NM 88201

    3 bd, 2 ba

    1,804 sq ft

    $144/sq ft

    1965

    8.7%

    Gross yield

    6.0%

    Cap rate

    2.3%

    Cash on cash

    MLS Logo

    8 days ago

    $355,000

    306 N Michigan Ave, Roswell, NM 88201

    5 bd, 4 ba

    3,331 sq ft

    $107/sq ft

    1950

    4.9%

    Gross yield

    3.2%

    Cap rate

    -8.7%

    Cash on cash

    MLS Logo

    8 days ago

    $37,000

    500 W Brasher Rd, Roswell, NM 88203

    3 bd, 2 ba

    1,064 sq ft

    $35/sq ft

    1979

MLS Logo

    9 days ago

    $185,500

    2904 S Lea Ave, Roswell, NM 88203

    3 bd, 1 ba

    1,371 sq ft

    $135/sq ft

    1960

    8.3%

    Gross yield

    5.7%

    Cap rate

    1.3%

    Cash on cash

    MLS Logo

    9 days ago

    $100,000

    703 N Union Ave, Roswell, NM 88201

    2 bd, 1 ba

    840 sq ft

    $131/sq ft

    1945

    15.2%

    Gross yield

    10.9%

    Cap rate

    22.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    10 days ago

    $264,900

    608 E Mescalero Rd, Roswell, NM 88201

    3 bd, 2 ba

    1,613 sq ft

    $164/sq ft

    1961

    8.2%

    Gross yield

    5.7%

    Cap rate

    1.4%

    Cash on cash

    MLS Logo

    11 days ago

    $620,000

    14 Jack Mcclellan Dr, Roswell, NM 88201

    2 bd, 3 ba

    3,772 sq ft

    $164/sq ft

    2007

    3.3%

    Gross yield

    1.6%

    Cap rate

    -15.4%

    Cash on cash

    ...