Investment properties for sale

    689 results
    MLS Logo

    21 hours ago

    $769,000

    2090 Chalet Rd # 2, Alpine Meadows, CA 96146

    4 bd, 3 ba

    1,462 sq ft

    $526/sq ft

    1972

    6.1%

MLS Logo

    22 hours ago

    $410,000

    1814 Wildwood Way, Roseville, CA 95661

    3 bd, 2 ba

    1,080 sq ft

    $380/sq ft

    1963

    7.3%

    Gross yield

    5.9%

    Cap rate

    1.9%

    Cash on cash

    MLS Logo

    23 hours ago

    $475,000

    6501 Oakbrook Dr, Fair Oaks, CA 95628

    3 bd, 2 ba

    1,152 sq ft

    $412/sq ft

    1958

    6.4%

    Gross yield

    4.3%

    Cap rate

    -4.5%

    Cash on cash

    MLS Logo

    23 hours ago

    $499,950

    8017 Spengler Dr, Sacramento, CA 95828

    4 bd, 2 ba

    1,828 sq ft

    $273/sq ft

    1989

    6.6%

    Gross yield

    4.7%

    Cap rate

    -3.0%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $2,500,000

    714 Darina Ave, Sacramento, CA 95815

    - bd, - ba

    10,382 sq ft

    $241/sq ft

    1961

    0.8%

    Gross yield

    -0.7%

    Cap rate

    -24.3%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $284,950

    2781 65th Ave, Sacramento, CA 95822

    3 bd, 2 ba

    1,338 sq ft

    $213/sq ft

    1974

    9.9%

    Gross yield

    6.8%

    Cap rate

    5.6%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $415,000

    1501 Rene Ave, Sacramento, CA 95838

    3 bd, 2 ba

    1,438 sq ft

    $289/sq ft

    2014

    7.3%

    Gross yield

    3.8%

    Cap rate

    -6.5%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $549,950

    7690 Roosterfish Way, Sacramento, CA 95828

    3 bd, 3 ba

    2,161 sq ft

    $254/sq ft

    2003

    6.2%

    Gross yield

    4.2%

    Cap rate

    -4.6%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $749,950

    3870 Bilsted Way, Sacramento, CA 95834

    5 bd, 4 ba

    3,493 sq ft

    $215/sq ft

    2002

    4.9%

    Gross yield

    3.1%

    Cap rate

    -9.4%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $595,000

    2120 Provincetown Way, Roseville, CA 95747

    3 bd, 2 ba

    1,355 sq ft

    $439/sq ft

    2018

    5.4%

    Gross yield

    3.3%

    Cap rate

    -8.4%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $768,800

    4117 E Haack Ct, Elk Grove, CA 95758

    4 bd, 3 ba

    1,869 sq ft

    $411/sq ft

    1996

    4.0%

    Gross yield

    2.5%

    Cap rate

    -11.5%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $499,888

    50 Cognac Cir, Sacramento, CA 95835

    4 bd, 3 ba

    2,653 sq ft

    $188/sq ft

    2002

    7.3%

    Gross yield

    4.2%

    Cap rate

    -4.8%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $529,000

    725 Granlibakken Rd Unit 33, Tahoe City, CA 96145

    2 bd, 2 ba

    792 sq ft

    $668/sq ft

    1974

    4.6%

    Gross yield

    0.2%

    Cap rate

    -20.9%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $2,500,000

    1331 Mineral Springs Trl, Alpine Meadows, CA 96146

    4 bd, 4 ba

    3,777 sq ft

    $662/sq ft

    1997

1 day ago

    $2,385,000

    1402 Oxen Run Rd, Truckee, CA 96161

    5 bd, 3 ba

    2,906 sq ft

    $821/sq ft

    1984

    2.3%

    Gross yield

    1.3%

    Cap rate

    -16.2%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $899,000

    327 Valley View Dr, Tahoma, CA 96142

    3 bd, 2 ba

    1,312 sq ft

    $685/sq ft

    1980

    3.3%

1 day ago

    $669,000

    2616 Kubel Ave, South Lake Tahoe, CA 96150

    3 bd, 2.5 ba

    1,363 sq ft

    $491/sq ft

    1952

    5.5%

    Gross yield

    3.5%

    Cap rate

    -7.7%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $1,245,000

    3040 Electric Dr, Homewood, CA 96141

    2 bd, 2 ba

    1,097 sq ft

    $1,135/sq ft

    1960

    2.1%

    Gross yield

    0.6%

    Cap rate

    -19.2%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $339,900

    1232 Browning Dr, Sacramento, CA 95815

    2 bd, 1 ba

    823 sq ft

    $413/sq ft

    1950

    7.7%

    Gross yield

    6.0%

    Cap rate

    2.3%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $2,395,000

    9140 Scenic Dr, Tahoma, CA 96142

    4 bd, 4 ba

    3,669 sq ft

    $653/sq ft

    2004

    1.8%

1 day ago

    $925,000

    791 Cholula St, South Lake Tahoe, CA 96150

    3 bd, 2.5 ba

    1,640 sq ft

    $564/sq ft

    1976

    4.5%

    Gross yield

    3.0%

    Cap rate

    -9.6%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $1,000,000

    3201 Montrose Way, El Dorado Hills, CA 95762

    5 bd, 3 ba

    3,954 sq ft

    $253/sq ft

    2002

    5.6%

    Gross yield

    3.8%

    Cap rate

    -6.5%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $599,000

    3400 Cobblestone Dr, Rocklin, CA 95765

    4 bd, 3 ba

    1,841 sq ft

    $325/sq ft

    1989

    6.0%

    Gross yield

    4.1%

    Cap rate

    -5.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $540,000

    5001 Meadow Pass Way, Antelope, CA 95843

    3 bd, 2 ba

    1,746 sq ft

    $309/sq ft

    1991

    6.5%

    Gross yield

    4.7%

    Cap rate

    -2.9%

    Cash on cash

    ...