Investment properties for sale

    748 results
    MLS Logo

    17 hours ago

    $849,000

    501 Rio Grande Ave Apt J-4, Santa Fe, NM 87501

    2 bd, 3 ba

    1,770 sq ft

    $480/sq ft

    2006

    4.1%

    Gross yield

    2.1%

    Cap rate

    -13.3%

    Cash on cash

    MLS Logo

    17 hours ago

    $860,000

    4712 Viento Del Norte, Santa Fe, NM 87507

    4 bd, 3 ba

    3,332 sq ft

    $258/sq ft

    2019

    6.2%

    Gross yield

    4.4%

    Cap rate

    -4.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    17 hours ago

    $750,000

    1 Softwynd Dr, Santa Fe, NM 87508

    4 bd, 2 ba

    2,765 sq ft

    $271/sq ft

    1999

    5.2%

    Gross yield

    3.6%

    Cap rate

    -7.0%

    Cash on cash

    MLS Logo

    17 hours ago

    $1,697,400

    270 NM 503 Lot B, Santa Fe, NM 87506

    4 bd, 4 ba

    2,952 sq ft

    $575/sq ft

    2027

    3.0%

MLS Logo

    17 hours ago

    $350,000

    3 Northland Ct E, Edgewood, NM 87015

    3 bd, 2 ba

    1,440 sq ft

    $243/sq ft

    2021

    9.5%

    Gross yield

    7.3%

    Cap rate

    7.6%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $725,000

    691 Callecita Jicarilla, Santa Fe, NM 87505

    3 bd, 2 ba

    1,974 sq ft

    $367/sq ft

    1983

    5.1%

    Gross yield

    3.6%

    Cap rate

    -7.0%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $500,000

    3702 Valmora Rd, Santa Fe, NM 87505

    3 bd, 2 ba

    1,184 sq ft

    $443/sq ft

    2011

    7.7%

    Gross yield

    5.7%

    Cap rate

    1.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $2,200,000

    946 Cerro De La Paz, Santa Fe, NM 87501

    3 bd, 3 ba

    2,631 sq ft

    $836/sq ft

    1940

    2.6%

    Gross yield

    1.8%

    Cap rate

    -14.3%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $465,000

    2933 Viaje Pavo Real, Santa Fe, NM 87505

    2 bd, 3 ba

    2,036 sq ft

    $228/sq ft

    1993

    6.3%

    Gross yield

    4.7%

    Cap rate

    -2.8%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $575,000

    7001 Valentine Loop, Santa Fe, NM 87507

    3 bd, 2 ba

    1,720 sq ft

    $334/sq ft

    2003

    6.2%

    Gross yield

    4.6%

    Cap rate

    -3.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $3,750,000

    46 Polaris Rd, Santa Fe, NM 87506

    3 bd, 4 ba

    3,535 sq ft

    $1,061/sq ft

    2011

    1.3%

    Gross yield

    0.9%

    Cap rate

    -18.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $425,000

    13 Southwood Dr, Edgewood, NM 87015

    4 bd, 3 ba

    1,930 sq ft

    $220/sq ft

    1970

    7.6%

    Gross yield

    5.6%

    Cap rate

    0.7%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $957,000

    52 Centaurus Ranch Rd, Santa Fe, NM 87507

    2 bd, 3 ba

    2,395 sq ft

    $400/sq ft

    2008

    4.6%

    Gross yield

    3.2%

    Cap rate

    -9.0%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $1,165,000

    117 Paseo Nopal, Santa Fe, NM 87507

    4 bd, 3 ba

    3,163 sq ft

    $368/sq ft

    2004

1 day ago

    $519,000

    701 Viento Dr Apt B, Santa Fe, NM 87501

    2 bd, 2 ba

    1,176 sq ft

    $441/sq ft

    1986

    6.0%

    Gross yield

    3.4%

    Cap rate

    -7.8%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $2,900,000

    41 Heather Ln, Santa Fe, NM 87506

    3 bd, 3 ba

    3,763 sq ft

    $771/sq ft

    2016

    1.8%

    Gross yield

    1.0%

    Cap rate

    -17.5%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $630,000

    151 Gonzales Rd, Santa Fe, NM 87501

    3 bd, 2 ba

    1,928 sq ft

    $327/sq ft

    1979

1 day ago

    $560,000

    5 Eldorado, Santa Fe, NM 87508

    3 bd, 2 ba

    1,227 sq ft

    $456/sq ft

    1993

    6.8%

2 days ago

    $3,195,000

    1050 Sierra Del Norte, Santa Fe, NM 87501

    3 bd, 4 ba

    4,745 sq ft

    $673/sq ft

    2000

    2.0%

    Gross yield

    1.2%

    Cap rate

    -16.8%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $585,000

    4267 Parque De Villa, Santa Fe, NM 87507

    3 bd, 3 ba

    2,139 sq ft

    $273/sq ft

    2010

    7.5%

    Gross yield

    5.6%

    Cap rate

    0.8%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $1,697,400

    270 NM 503 Lot C, Santa Fe, NM 87506

    4 bd, 4 ba

    2,952 sq ft

    $575/sq ft

    2027

    3.0%

2 days ago

    $930,000

    624 Paseo De La Cuma Apt 13, Santa Fe, NM 87501

    2 bd, 2 ba

    1,600 sq ft

    $578/sq ft

    1994

    3.7%

    Gross yield

    1.5%

    Cap rate

    -15.6%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $890,000

    12 Arroyo Trl, Santa Fe, NM 87508

    4 bd, 3 ba

    2,745 sq ft

    $324/sq ft

    1984

    4.8%

    Gross yield

    3.5%

    Cap rate

    -7.6%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $1,150,000

    108 Monte Vista Pl Apt C, Santa Fe, NM 87501

    2 bd, 3 ba

    1,374 sq ft

    $837/sq ft

    2008

    3.2%

    Gross yield

    2.0%

    Cap rate

    -13.4%

    Cash on cash

    ...