Investment properties for sale

    383 results
    MLS Logo

    1 day ago

    $559,000

    229 Shearwood Ave, Somerset, KY 42503

    4 bd, 3 ba

    3,300 sq ft

    $169/sq ft

    1992

    4.3%

    Gross yield

    3.0%

    Cap rate

    -9.6%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $525,000

    12 Woodson Bend Resort, Bronston, KY 42518

    2 bd, 2 ba

    1,450 sq ft

    $362/sq ft

    1972

    3.2%

1 day ago

    $89,900

    156 Hideaway Ct, Somerset, KY 42503

    1 bd, 1 ba

    590 sq ft

    $152/sq ft

    2025

    15.1%

    Gross yield

    12.0%

    Cap rate

    26.4%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $625,000

    2335 Liberty Rd, Crab Orchard, KY 40419

    4 bd, 3 ba

    2,469 sq ft

    $253/sq ft

    1985

    4.0%

1 day ago

    $129,000

    109 Langdon St, Somerset, KY 42501

    2 bd, 1 ba

    800 sq ft

    $161/sq ft

    1970

    10.8%

    Gross yield

    8.2%

    Cap rate

    11.0%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $289,900

    5200 Highway 39, Somerset, KY 42503

    3 bd, 2 ba

    1,680 sq ft

    $173/sq ft

    1995

    6.6%

    Gross yield

    4.7%

    Cap rate

    -2.7%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $349,900

    20 Bradens Way, Somerset, KY 42503

    4 bd, 3 ba

    2,950 sq ft

    $119/sq ft

    2007

    5.5%

    Gross yield

    3.8%

    Cap rate

    -6.3%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $519,900

    361 Kolsons Landing Dr, Somerset, KY 42503

    4 bd, 3 ba

    4,041 sq ft

    $129/sq ft

    2008

    6.9%

    Gross yield

    5.0%

    Cap rate

    -1.7%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $244,000

    96 Vicki St, Nancy, KY 42544

    3 bd, 2 ba

    1,350 sq ft

    $184/sq ft

    1999

    5.6%

    Gross yield

    4.0%

    Cap rate

    -5.6%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $385,900

    125 Hidden Loop Dr, Somerset, KY 42503

    4 bd, 4 ba

    4,771 sq ft

    $81/sq ft

    2000

    6.8%

    Gross yield

    5.0%

    Cap rate

    -1.7%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $375,000

    160 W Meadow Dr, Nancy, KY 42544

    3 bd, 3 ba

    2,009 sq ft

    $187/sq ft

    1992

    4.6%

    Gross yield

    3.4%

    Cap rate

    -7.9%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $554,900

    335 Natures Valley Dr, Somerset, KY 42503

    3 bd, 3 ba

    4,279 sq ft

    $131/sq ft

    2017

    5.4%

    Gross yield

    3.8%

    Cap rate

    -6.6%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $26,900

    203 Broadway St, Somerset, KY 42501

    2 bd, 1 ba

    1,152 sq ft

    $23/sq ft

    1970

2 days ago

    $169,900

    30 Melrose Dr Unit A, Somerset, KY 42503

    2 bd, 2 ba

    1,288 sq ft

    $132/sq ft

    2003

    10.3%

MLS Logo

    3 days ago

    $245,750

    64 Canterbury Dr, Science Hill, KY 42553

    3 bd, 2 ba

    1,172 sq ft

    $210/sq ft

    2017

    4.6%

    Gross yield

    2.8%

    Cap rate

    -10.2%

    Cash on cash

    MLS Logo

    3 days ago

    $385,000

    1510 Highway 865, Eubank, KY 42567

    3 bd, 2 ba

    1,792 sq ft

    $215/sq ft

    2023

    6.0%

MLS Logo

    3 days ago

    $218,900

    124 N Richardson Dr, Somerset, KY 42501

    3 bd, 2 ba

    1,374 sq ft

    $159/sq ft

    1938

    7.5%

MLS Logo

    3 days ago

    $134,900

    125 Boots Marie Blvd, Eubank, KY 42567

    3 bd, 2 ba

    1,120 sq ft

    $120/sq ft

    1998

    10.1%

MLS Logo

    3 days ago

    $649,900

    30 Highview Cir, Somerset, KY 42503

    4 bd, 3 ba

    3,322 sq ft

    $196/sq ft

    1973

    3.7%

    Gross yield

    2.7%

    Cap rate

    -10.7%

    Cash on cash

    MLS Logo

    3 days ago

    $335,000

    736 E Lakeshore Dr, Burnside, KY 42519

    3 bd, 2 ba

    2,100 sq ft

    $160/sq ft

    1880

    6.4%

MLS Logo

    4 days ago

    $290,000

    109 Everett Ln, Nancy, KY 42544

    3 bd, 2 ba

    1,680 sq ft

    $134/sq ft

    1984

    4.7%

    Gross yield

    3.4%

    Cap rate

    -8.0%

    Cash on cash

    MLS Logo

    4 days ago

    $169,000

    1303 Ringgold Rd, Somerset, KY 42503

    3 bd, 1 ba

    1,268 sq ft

    $133/sq ft

    1970

    9.6%

MLS Logo

    4 days ago

    $229,900

    69 Sycamore Trl, Somerset, KY 42501

    2 bd, 2 ba

    1,045 sq ft

    $220/sq ft

    2000

    6.5%

    Gross yield

    4.1%

    Cap rate

    -5.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    4 days ago

    $175,000

    122 Somerhill Dr, Somerset, KY 42503

    3 bd, 1 ba

    1,183 sq ft

    $148/sq ft

    1992

    8.8%

    Gross yield

    6.6%

    Cap rate

    5.0%

    Cash on cash

    ...