Investment properties for sale

    223 results
    MLS Logo

    17 hours ago

    $149,900

    29 Oakland Ct, Springfield, OH 45505

    2 bd, 2 ba

    1,504 sq ft

    $100/sq ft

    1924

    10.9%

    Gross yield

    7.0%

    Cap rate

    6.5%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $549,900

    402 W Spielberg Cir, Springfield, OH 45505

    4 bd, 3 ba

    2,478 sq ft

    $222/sq ft

    2026

    2.9%

1 day ago

    $150,000

    106 S Fostoria Ave, Springfield, OH 45505

    3 bd, 1 ba

    1,064 sq ft

    $141/sq ft

    1923

    9.7%

    Gross yield

    6.1%

    Cap rate

    2.7%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $285,000

    226 London Ave, Springfield, OH 45505

    3 bd, 2 ba

    1,460 sq ft

    $153/sq ft

    2024

    7.9%

    Gross yield

    4.7%

    Cap rate

    -3.0%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $209,900

    2315 Beatrice St, Springfield, OH 45503

    3 bd, 2 ba

    1,392 sq ft

    $151/sq ft

    1923

    8.2%

    Gross yield

    5.2%

    Cap rate

    -0.9%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $495,000

    124 Hawthorne Rd, Springfield, OH 45504

    5 bd, 3 ba

    3,140 sq ft

    $158/sq ft

    1936

    5.1%

    Gross yield

    2.6%

    Cap rate

    -11.2%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $249,900

    5831 Winfield Dr, Springfield, OH 45503

    3 bd, 2 ba

    1,374 sq ft

    $182/sq ft

    1995

    8.4%

    Gross yield

    4.8%

    Cap rate

    -2.4%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $264,900

    134 E 1st St, Springfield, OH 45504

    4 bd, 3 ba

    2,140 sq ft

    $124/sq ft

    1906

    9.5%

    Gross yield

    6.1%

    Cap rate

    2.8%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $215,000

    7995 Wescott Ave, Fairborn, OH 45324

    3 bd, 1 ba

    900 sq ft

    $239/sq ft

    1988

    8.9%

    Gross yield

    5.2%

    Cap rate

    -0.6%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $239,000

    368 E Madison Ave, Springfield, OH 45503

    3 bd, 3 ba

    2,184 sq ft

    $109/sq ft

    1915

    5.2%

    Gross yield

    3.0%

    Cap rate

    -9.5%

    Cash on cash

    MLS Logo

    3 days ago

    $194,900

    2705 Ash Dr, Springfield, OH 45504

    2 bd, 1 ba

    1,287 sq ft

    $151/sq ft

    1959

    10.8%

    Gross yield

    7.4%

    Cap rate

    7.8%

    Cash on cash

    MLS Logo

    4 days ago

    $149,000

    4512 Ridgewood Rd E, Springfield, OH 45503

    2 bd, 2 ba

    1,032 sq ft

    $144/sq ft

    1988

    9.0%

    Gross yield

    4.9%

    Cap rate

    -1.9%

    Cash on cash

    MLS Logo

    5 days ago

    $369,900

    4510 Callahan Rd, South Vienna, OH 45369

    3 bd, 2 ba

    1,584 sq ft

    $234/sq ft

    1990

    5.5%

    Gross yield

    3.4%

    Cap rate

    -8.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    5 days ago

    $485,000

    3135 Imperial Blvd, Springfield, OH 45503

    5 bd, 5 ba

    3,713 sq ft

    $131/sq ft

    1992

    7.0%

    Gross yield

    4.3%

    Cap rate

    -4.3%

    Cash on cash

    MLS Logo

    5 days ago

    $129,900

    1429 Broadway St, Springfield, OH 45504

    3 bd, 1 ba

    1,244 sq ft

    $104/sq ft

    1906

    14.7%

    Gross yield

    10.6%

    Cap rate

    20.6%

    Cash on cash

    MLS Logo

    5 days ago

    $285,000

    5884 Troy Rd, Springfield, OH 45502

    3 bd, 2 ba

    1,670 sq ft

    $171/sq ft

    1963

    7.0%

    Gross yield

    4.5%

    Cap rate

    -3.7%

    Cash on cash

    MLS Logo

    5 days ago

    $170,000

    427 Knickerbocker Ave, Springfield, OH 45506

    3 bd, 2 ba

    925 sq ft

    $184/sq ft

    1951

    8.3%

    Gross yield

    5.6%

    Cap rate

    0.7%

    Cash on cash

    MLS Logo

    6 days ago

    $349,900

    515 Brubaker Dr, New Carlisle, OH 45344

    5 bd, 3 ba

    2,600 sq ft

    $135/sq ft

    2026

    9.0%

MLS Logo

    6 days ago

    $265,000

    24 N Center St, Springfield, OH 45502

    2 bd, 2 ba

    1,683 sq ft

    $157/sq ft

    2021

    6.8%

    Gross yield

    4.4%

    Cap rate

    -3.9%

    Cash on cash

    MLS Logo

    6 days ago

    $199,900

    1000 Langdale Ave, New Carlisle, OH 45344

    3 bd, 2 ba

    1,025 sq ft

    $195/sq ft

    1964

    9.1%

    Gross yield

    5.7%

    Cap rate

    1.4%

    Cash on cash

    MLS Logo

    6 days ago

    $74,900

    12245 Rhonda Dr, Medway, OH 45341

    3 bd, 2 ba

    1,280 sq ft

    $59/sq ft

    1996

    22.4%

MLS Logo

    7 days ago

    $199,900

    181 E Main St, Enon, OH 45323

    3 bd, 1 ba

    1,182 sq ft

    $169/sq ft

    1906

    8.9%

    Gross yield

    5.6%

    Cap rate

    0.8%

    Cash on cash

    MLS Logo

    7 days ago

    $154,900

    125 Belleaire Ave, Springfield, OH 45503

    3 bd, 1 ba

    1,318 sq ft

    $118/sq ft

    1918

    13.5%

    Gross yield

    9.3%

    Cap rate

    15.6%

    Cash on cash

    MLS Logo

    7 days ago

    $120,000

    979 Lagonda Ave, Springfield, OH 45503

    4 bd, 2 ba

    2,336 sq ft

    $51/sq ft

    1891

    14.8%

    Gross yield

    10.0%

    Cap rate

    18.4%

    Cash on cash

    ...