Investment properties for sale

    241 results
    MLS Logo

    1 day ago

    $399,990

    182 Abercorn St Lot 304B, State College, PA 16803

    3 bd, 3 ba

    1,696 sq ft

    $236/sq ft

    2026

    7.6%

1 day ago

    $285,000

    222 Amberleigh Ln, Bellefonte, PA 16823

    3 bd, 3 ba

    1,432 sq ft

    $199/sq ft

    2013

    8.4%

    Gross yield

    5.3%

    Cap rate

    -0.4%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $592,000

    152 Aster Ave, Bellefonte, PA 16823

    4 bd, 4 ba

    3,353 sq ft

    $177/sq ft

    2016

    4.1%

    Gross yield

    2.4%

    Cap rate

    -12.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $985,000

    942 Robin Rd, State College, PA 16801

    6 bd, 3 ba

    3,380 sq ft

    $291/sq ft

    1954

    4.0%

    Gross yield

    2.2%

    Cap rate

    -12.7%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $198,101

    304 Curtis St, Philipsburg, PA 16866

    3 bd, 1 ba

    1,250 sq ft

    $158/sq ft

    1950

    9.0%

    Gross yield

    6.1%

    Cap rate

    2.8%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $349,900

    149 E Main St, Millheim, PA 16854

    4 bd, 2 ba

    1,898 sq ft

    $184/sq ft

    1925

    6.7%

    Gross yield

    4.5%

    Cap rate

    -3.7%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $589,000

    117 Barrens Ct, Port Matilda, PA 16870

    4 bd, 4 ba

    2,728 sq ft

    $216/sq ft

    2006

    5.8%

    Gross yield

    3.6%

    Cap rate

    -7.3%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $579,900

    815 Outer Dr, State College, PA 16801

    4 bd, 3 ba

    2,503 sq ft

    $232/sq ft

    1984

    6.2%

    Gross yield

    3.9%

    Cap rate

    -5.8%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $740,000

    159 Pilgrim Dr, Boalsburg, PA 16827

    3 bd, 3 ba

    3,572 sq ft

    $207/sq ft

    2011

    4.9%

    Gross yield

    2.8%

    Cap rate

    -10.3%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $339,900

    226 Meadow Ln, Bellefonte, PA 16823

    3 bd, 3 ba

    1,634 sq ft

    $208/sq ft

    2002

    7.8%

    Gross yield

    5.4%

    Cap rate

    0.0%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $369,900

    415 Stony Pointe Dr, Bellefonte, PA 16823

    3 bd, 3 ba

    2,500 sq ft

    $148/sq ft

    2005

    7.1%

    Gross yield

    3.8%

    Cap rate

    -6.3%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $339,900

    178 Highpoint Park Dr, Pleasant Gap, PA 16823

    3 bd, 3 ba

    1,428 sq ft

    $238/sq ft

    2026

    7.8%

2 days ago

    $329,900

    180 Highpoint Park Dr, Pleasant Gap, PA 16823

    3 bd, 3 ba

    1,435 sq ft

    $230/sq ft

    2026

    8.0%

2 days ago

    $329,900

    182 Highpoint Park Dr, Pleasant Gap, PA 16823

    3 bd, 3 ba

    1,428 sq ft

    $231/sq ft

    2026

    8.0%

2 days ago

    $329,900

    184 Highpoint Park Dr, Pleasant Gap, PA 16823

    3 bd, 3 ba

    1,435 sq ft

    $230/sq ft

    2026

    8.0%

2 days ago

    $339,900

    186 Highpoint Park Dr, Pleasant Gap, PA 16823

    3 bd, 3 ba

    1,459 sq ft

    $233/sq ft

    2026

    7.8%

2 days ago

    $299,000

    922 E High St, Bellefonte, PA 16823

    3 bd, 1 ba

    1,746 sq ft

    $171/sq ft

    1966

    7.0%

    Gross yield

    4.4%

    Cap rate

    -4.0%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $129,900

    210 N 11th St, Philipsburg, PA 16866

    4 bd, 2 ba

    1,552 sq ft

    $84/sq ft

    1892

    12.4%

    Gross yield

    8.7%

    Cap rate

    13.4%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $295,000

    631 Fairview St, Bellefonte, PA 16823

    3 bd, 3 ba

    1,404 sq ft

    $210/sq ft

    1900

    7.1%

    Gross yield

    5.1%

    Cap rate

    -1.0%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $549,900

    138 Archers Glen Rd, Bellefonte, PA 16823

    4 bd, 4 ba

    2,950 sq ft

    $186/sq ft

    2012

    5.7%

    Gross yield

    3.7%

    Cap rate

    -6.7%

    Cash on cash

    MLS Logo

    3 days ago

    $199,000

    256 Lower Coleville Rd, Bellefonte, PA 16823

    2 bd, 1 ba

    1,108 sq ft

    $180/sq ft

    1900

    9.1%

    Gross yield

    6.7%

    Cap rate

    5.3%

    Cash on cash

    MLS Logo

    3 days ago

    $635,000

    219 S Patterson St, State College, PA 16801

    3 bd, 3 ba

    2,761 sq ft

    $230/sq ft

    1930

    5.7%

    Gross yield

    3.8%

    Cap rate

    -6.6%

    Cash on cash

    MLS Logo

    3 days ago

    $350,000

    107 Yearicks Blvd Lot 3, Centre Hall, PA 16828

    6 bd, - ba

    3,000 sq ft

    $117/sq ft

    1910

    9.8%

MLS Logo

    3 days ago

    $430,000

    455 Windmere Dr Apt 3B, State College, PA 16801

    3 bd, 3 ba

    2,340 sq ft

    $184/sq ft

    1991

    7.1%

    Gross yield

    4.2%

    Cap rate

    -5.0%

    Cash on cash

    ...