Investment properties for sale

    161 results
    MLS Logo

    1 hour ago

    $339,900

    118 5th St # 2, Fulton, IL 61252

    2 bd, 3 ba

    1,712 sq ft

    $199/sq ft

    2005

    5.5%

    Gross yield

    2.2%

    Cap rate

    -12.8%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 hours ago

    $294,900

    100 6th St, Fulton, IL 61252

    3 bd, 2 ba

    1,581 sq ft

    $187/sq ft

    1980

    4.5%

    Gross yield

    1.7%

    Cap rate

    -14.7%

    Cash on cash

    MLS Logo

    3 hours ago

    $274,900

    104 1st St E, Lyndon, IL 61261

    3 bd, 1 ba

    940 sq ft

    $292/sq ft

    1940

    4.4%

    Gross yield

    2.8%

    Cap rate

    -10.3%

    Cash on cash

    MLS Logo

    4 hours ago

    $62,000

    409 16th Ave, Sterling, IL 61081

    2 bd, 1 ba

    1,032 sq ft

    $60/sq ft

    1915

    19.5%

    Gross yield

    13.2%

    Cap rate

    31.3%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $330,000

    720 Smit Rd, Prophetstown, IL 61277

    3 bd, 4 ba

    2,163 sq ft

    $153/sq ft

    2004

    7.0%

MLS Logo

    3 days ago

    $210,000

    304 Tree Ln, Prophetstown, IL 61277

    2 bd, 2 ba

    1,348 sq ft

    $156/sq ft

    1974

    6.9%

    Gross yield

    3.3%

    Cap rate

    -8.5%

    Cash on cash

    MLS Logo

    3 days ago

    $349,900

    1211 Timberlane Dr, Sterling, IL 61081

    3 bd, 3 ba

    2,398 sq ft

    $146/sq ft

    1973

    6.2%

    Gross yield

    3.3%

    Cap rate

    -8.2%

    Cash on cash

    MLS Logo

    4 days ago

    $229,900

    313 W 2nd St, Prophetstown, IL 61277

    4 bd, 2 ba

    1,392 sq ft

    $165/sq ft

    1939

    7.5%

    Gross yield

    4.6%

    Cap rate

    -3.3%

    Cash on cash

    MLS Logo

    4 days ago

    $140,000

    1211 16th Ave, Erie, IL 61250

    3 bd, 2 ba

    1,200 sq ft

    $117/sq ft

    1925

    10.0%

    Gross yield

    7.1%

    Cap rate

    7.0%

    Cash on cash

    MLS Logo

    4 days ago

    $139,900

    1308 11th Ave, Sterling, IL 61081

    2 bd, 2 ba

    1,110 sq ft

    $126/sq ft

    1951

    11.6%

    Gross yield

    6.5%

    Cap rate

    4.4%

    Cash on cash

    MLS Logo

    4 days ago

    $165,000

    310 E 14th St, Sterling, IL 61081

    2 bd, 1 ba

    1,286 sq ft

    $128/sq ft

    1656

    9.6%

    Gross yield

    6.1%

    Cap rate

    2.9%

    Cash on cash

    MLS Logo

    4 days ago

    $219,900

    10340 Hoover Rd, Rock Falls, IL 61071

    3 bd, 2 ba

    1,695 sq ft

    $130/sq ft

    1964

    7.1%

    Gross yield

    3.2%

    Cap rate

    -8.7%

    Cash on cash

    MLS Logo

    4 days ago

    $385,000

    14839 Vans Rd, Fulton, IL 61252

    3 bd, 2 ba

    2,268 sq ft

    $170/sq ft

    1978

    4.8%

    Gross yield

    2.6%

    Cap rate

    -11.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    4 days ago

    $197,500

    608 Greenridge Dr, Sterling, IL 61081

    3 bd, 3 ba

    1,380 sq ft

    $143/sq ft

    1978

    9.2%

    Gross yield

    4.4%

    Cap rate

    -4.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    4 days ago

    $94,900

    1007 16th Ave, Fulton, IL 61252

    2 bd, 1 ba

    1,178 sq ft

    $81/sq ft

    1895

    10.4%

    Gross yield

    6.4%

    Cap rate

    4.0%

    Cash on cash

    MLS Logo

    4 days ago

    $50,000

    701 7th St, Fulton, IL 61252

    2 bd, 1 ba

    662 sq ft

    $76/sq ft

    1955

    21.8%

    Gross yield

    15.6%

    Cap rate

    40.7%

    Cash on cash

    MLS Logo

    5 days ago

    $184,900

    1001 Sunset Dr, Rock Falls, IL 61071

    3 bd, 2 ba

    1,876 sq ft

    $99/sq ft

    1956

    10.5%

    Gross yield

    6.9%

    Cap rate

    5.9%

    Cash on cash

    MLS Logo

    5 days ago

    $119,900

    1309 8th Ave, Sterling, IL 61081

    2 bd, 1 ba

    738 sq ft

    $162/sq ft

    1941

    11.0%

    Gross yield

    6.5%

    Cap rate

    4.3%

    Cash on cash

    MLS Logo

    5 days ago

    $135,000

    1203 10th Ave, Rock Falls, IL 61071

    3 bd, 1 ba

    1,161 sq ft

    $116/sq ft

    1956

    9.6%

    Gross yield

    5.3%

    Cap rate

    -0.5%

    Cash on cash

    MLS Logo

    6 days ago

    $159,900

    6740 Albany Rd, Erie, IL 61250

    3 bd, 2 ba

    1,459 sq ft

    $116/sq ft

    1976

    10.5%

    Gross yield

    6.6%

    Cap rate

    5.0%

    Cash on cash

    MLS Logo

    7 days ago

    $229,900

    31769 E Thome Rd, Rock Falls, IL 61071

    3 bd, 2 ba

    1,365 sq ft

    $168/sq ft

    1972

    7.8%

    Gross yield

    5.2%

    Cap rate

    -0.8%

    Cash on cash

    MLS Logo

    7 days ago

    $134,900

    2006 E 7th St, Sterling, IL 61081

    2 bd, 1 ba

    976 sq ft

    $138/sq ft

    1955

    9.8%

    Gross yield

    6.0%

    Cap rate

    2.3%

    Cash on cash

    MLS Logo

    7 days ago

    $160,000

    706 Jackson St, Prophetstown, IL 61277

    3 bd, 1 ba

    1,592 sq ft

    $101/sq ft

    1930

    11.0%

    Gross yield

    8.0%

    Cap rate

    10.2%

    Cash on cash

    MLS Logo

    7 days ago

    $275,000

    14755 Fenton Rd, Morrison, IL 61270

    3 bd, 2 ba

    1,794 sq ft

    $153/sq ft

    1977

    7.3%

    Gross yield

    5.4%

    Cap rate

    0.1%

    Cash on cash

    ...