Investment properties for sale

    64 results
    MLS Logo

    4 days ago

    $110,000

    425 Maxwell St, Taylorville, IL 62568

    3 bd, 2 ba

    1,156 sq ft

    $95/sq ft

    1950

    13.5%

MLS Logo

    8 days ago

    $79,900

    303 W 2nd St, Assumption, IL 62510

    3 bd, 1 ba

    1,641 sq ft

    $49/sq ft

    1895

    18.5%

MLS Logo

    9 days ago

    $247,000

    1968 E 600 North Rd, Pana, IL 62557

    3 bd, 2 ba

    1,970 sq ft

    $125/sq ft

    1930

    6.6%

    Gross yield

    3.4%

    Cap rate

    -7.8%

    Cash on cash

    MLS Logo

    9 days ago

    $359,900

    12 Del Mar Ct, Taylorville, IL 62568

    4 bd, 3 ba

    3,059 sq ft

    $118/sq ft

    1970

    5.2%

    Gross yield

    2.5%

    Cap rate

    -11.6%

    Cash on cash

    MLS Logo

    11 days ago

    $189,900

    501 W Poplar St, Taylorville, IL 62568

    3 bd, 2 ba

    2,363 sq ft

    $80/sq ft

    1933

    7.7%

    Gross yield

    3.9%

    Cap rate

    -6.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    11 days ago

    $132,500

    307 S Eaton St, Edinburg, IL 62531

    2 bd, 1 ba

    1,350 sq ft

    $112/sq ft

    1958

    10.1%

    Gross yield

    6.3%

    Cap rate

    3.6%

    Cash on cash

    MLS Logo

    12 days ago

    $84,900

    310 N Cherokee St, Taylorville, IL 62568

    1 bd, 1 ba

    810 sq ft

    $105/sq ft

    1930

    11.3%

    Gross yield

    8.1%

    Cap rate

    10.9%

    Cash on cash

    MLS Logo

    14 days ago

    $129,900

    717 N Powers St, Taylorville, IL 62568

    3 bd, 1 ba

    975 sq ft

    $133/sq ft

    1956

    8.7%

    Gross yield

    4.8%

    Cap rate

    -2.3%

    Cash on cash

    MLS Logo

    14 days ago

    $137,900

    1006 W England St, Taylorville, IL 62568

    3 bd, 1 ba

    1,092 sq ft

    $126/sq ft

    1920

    9.1%

    Gross yield

    5.9%

    Cap rate

    2.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    15 days ago

    $220,000

    1367 N 1025 East Rd, Taylorville, IL 62568

    3 bd, 2 ba

    1,512 sq ft

    $146/sq ft

    1978

    7.2%

    Gross yield

    4.5%

    Cap rate

    -3.6%

    Cash on cash

    MLS Logo

    18 days ago

    $195,000

    715 E Heights Ave, Taylorville, IL 62568

    4 bd, 2 ba

    1,438 sq ft

    $136/sq ft

    1972

    10.5%

    Gross yield

    6.5%

    Cap rate

    4.6%

    Cash on cash

    MLS Logo

    18 days ago

    $89,900

    210 E Adams St, Taylorville, IL 62568

    3 bd, 2 ba

    1,250 sq ft

    $72/sq ft

    1880

    15.9%

    Gross yield

    9.5%

    Cap rate

    16.6%

    Cash on cash

    MLS Logo

    20 days ago

    $234,900

    2034 N 1800 East Rd, Stonington, IL 62567

    3 bd, 1 ba

    1,608 sq ft

    $149/sq ft

    1900

    4.3%

    Gross yield

    2.7%

    Cap rate

    -10.9%

    Cash on cash

    MLS Logo

    20 days ago

    $142,500

    120 S Walnut St, Assumption, IL 62510

    3 bd, 2 ba

    1,556 sq ft

    $93/sq ft

    1900

    8.9%

    Gross yield

    4.6%

    Cap rate

    -3.3%

    Cash on cash

    MLS Logo

    21 days ago

    $159,900

    526 N Cherokee St, Taylorville, IL 62568

    3 bd, 2 ba

    1,838 sq ft

    $87/sq ft

    1930

    10.2%

    Gross yield

    6.7%

    Cap rate

    5.4%

    Cash on cash

    MLS Logo

    24 days ago

    $179,900

    503 Grand Ave, Kincaid, IL 62540

    3 bd, 2 ba

    1,524 sq ft

    $128/sq ft

    1972

    10.3%

    Gross yield

    7.5%

    Cap rate

    8.5%

    Cash on cash

    MLS Logo

    25 days ago

    $129,000

    614 E Vine St, Taylorville, IL 62568

    3 bd, 1 ba

    1,012 sq ft

    $143/sq ft

    1976

    10.0%

MLS Logo

    26 days ago

    $265,000

    210 Cedar St, Kincaid, IL 62540

    3 bd, 2 ba

    1,620 sq ft

    $164/sq ft

    2015

    8.3%

    Gross yield

    5.6%

    Cap rate

    0.9%

    Cash on cash

    MLS Logo

    28 days ago

    $145,000

    100 E Heights Ave Apt 4, Taylorville, IL 62568

    2 bd, 1 ba

    894 sq ft

    $162/sq ft

    1988

    21.1%

    Gross yield

    14.6%

    Cap rate

    37.0%

    Cash on cash

    MLS Logo

    29 days ago

    $990,000

    2407 Eastwood Dr, Taylorville, IL 62568

    7 bd, 8 ba

    8,752 sq ft

    $113/sq ft

    2001

    2.9%

    Gross yield

    0.6%

    Cap rate

    -19.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    29 days ago

    $154,900

    626 W Poplar St, Taylorville, IL 62568

    3 bd, 2 ba

    1,200 sq ft

    $133/sq ft

    1948

    9.6%

    Gross yield

    5.6%

    Cap rate

    0.8%

    Cash on cash

    MLS Logo

    32 days ago

    $500,000

    824 E 1800 North Rd, Taylorville, IL 62568

    3 bd, 3 ba

    3,944 sq ft

    $164/sq ft

    2013

    4.8%

    Gross yield

    3.2%

    Cap rate

    -8.9%

    Cash on cash

    MLS Logo

    32 days ago

    $215,000

    609 W Adams St, Taylorville, IL 62568

    4 bd, 2 ba

    2,915 sq ft

    $43/sq ft

    1900

    6.6%

    Gross yield

    2.9%

    Cap rate

    -9.9%

    Cash on cash

    MLS Logo

    35 days ago

    $239,900

    403 Virginia Ave, Taylorville, IL 62568

    3 bd, 3 ba

    2,082 sq ft

    $125/sq ft

    1975

    7.4%

    Gross yield

    4.1%

    Cap rate

    -5.3%

    Cash on cash