Investment properties for sale

    763 results
    MLS Logo

    17 hours ago

    $295,000

    208 Joy Tract Rd, Old Forge, NY 13420

    1 bd, 1 ba

    509 sq ft

    $580/sq ft

    1970

    5.9%

    Gross yield

    4.2%

    Cap rate

    -4.8%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $299,900

    1812 Culver Ct, Utica, NY 13501

    5 bd, 2 ba

    2,254 sq ft

    $133/sq ft

    1940

    9.3%

    Gross yield

    6.8%

    Cap rate

    5.5%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $144,900

    1235 Hammond Ave # 2, Utica, NY 13501

    6 bd, 2 ba

    2,793 sq ft

    $52/sq ft

    1930

    19.8%

    Gross yield

    13.2%

    Cap rate

    31.3%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $164,900

    413 William St, Rome, NY 13440

    3 bd, 2 ba

    1,636 sq ft

    $101/sq ft

    1900

    11.9%

    Gross yield

    7.8%

    Cap rate

    9.6%

    Cash on cash

    MLS Logo

    1 day ago

    $605,000

    1 27th Ave, Sylvan Beach, NY 13157

    4 bd, 2 ba

    1,344 sq ft

    $450/sq ft

    1940

    4.1%

1 day ago

    $289,900

    43 Church St, Camden, NY 13316

    6 bd, 3 ba

    2,905 sq ft

    $100/sq ft

    1930

    8.7%

    Gross yield

    5.8%

    Cap rate

    1.8%

    Cash on cash

    2 days ago

    $425,000

    211 Crosbyblvd, Old Forge, NY 13420

    3 bd, 2 ba

    1,856 sq ft

    $229/sq ft

    1890

    5.6%

2 days ago

    $449,900

    139 Cross St, Yorkville, NY 13495

    4 bd, 3 ba

    1,605 sq ft

    $280/sq ft

    2005

    6.6%

2 days ago

    $109,900

    86 Prospect Ave, Ilion, NY 13357

    3 bd, 1 ba

    1,120 sq ft

    $98/sq ft

    1915

    16.3%

    Gross yield

    10.0%

    Cap rate

    18.6%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $799,000

    140 Forge St, Thendara, NY 13472

    4 bd, 3 ba

    4,502 sq ft

    $177/sq ft

    2017

2 days ago

    $257,000

    3253 Oswego Rd, Blossvale, NY 13308

    5 bd, 2 ba

    2,742 sq ft

    $94/sq ft

    1963

    10.6%

    Gross yield

    7.1%

    Cap rate

    6.7%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $398,000

    3644 Harding Rd, Clinton, NY 13323

    2 bd, 3 ba

    1,874 sq ft

    $212/sq ft

    1972

    7.8%

    Gross yield

    4.0%

    Cap rate

    -5.6%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $549,000

    3114 Haskins Rd, Blossvale, NY 13308

    3 bd, 3 ba

    3,099 sq ft

    $229/sq ft

    2003

    5.5%

    Gross yield

    3.6%

    Cap rate

    -7.2%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $99,900

    4 West St, Mohawk, NY 13407

    3 bd, 2 ba

    1,426 sq ft

    $70/sq ft

    1935

    19.0%

    Gross yield

    11.6%

    Cap rate

    24.6%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $314,999

    1004 Steuben Hill Rd, Herkimer, NY 13350

    4 bd, 2 ba

    2,301 sq ft

    $137/sq ft

    1963

    8.9%

    Gross yield

    5.2%

    Cap rate

    -0.7%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $589,900

    2592 S Shore Rd, Old Forge, NY 13420

    4 bd, 2 ba

    1,592 sq ft

    $371/sq ft

    1989

2 days ago

    $209,900

    7452 State Route 5, Clinton, NY 13323

    3 bd, 1 ba

    1,416 sq ft

    $148/sq ft

    1910

    12.5%

2 days ago

    $249,999

    27 Beverly Pl, Utica, NY 13501

    2 bd, 2 ba

    1,410 sq ft

    $177/sq ft

    1930

    10.6%

    Gross yield

    7.0%

    Cap rate

    6.3%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $385,000

    7 Knollwood Rd, New Hartford, NY 13413

    4 bd, 2 ba

    1,788 sq ft

    $215/sq ft

    1957

    10.9%

    Gross yield

    6.9%

2 days ago

    $79,900

    336 N Prospect St, Herkimer, NY 13350

    4 bd, 2 ba

    1,809 sq ft

    $44/sq ft

    1900

2 days ago

    $179,000

    710 W Court St, Rome, NY 13440

    4 bd, 2 ba

    1,414 sq ft

    $127/sq ft

    1910

    10.9%

    Gross yield

    7.1%

    Cap rate

    6.8%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $229,900

    124 Prospect St, Sherrill, NY 13461

    3 bd, 2 ba

    1,368 sq ft

    $168/sq ft

    1900

    7.8%

    Gross yield

    4.6%

    Cap rate

    -3.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $129,900

    611 Floyd Ave, Rome, NY 13440

    3 bd, 2 ba

    1,440 sq ft

    $90/sq ft

    1929

    14.9%

    Gross yield

    9.7%

    Cap rate

    17.4%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $295,000

    8484 Mill Pond Way, Blossvale, NY 13308

    5 bd, 2 ba

    1,976 sq ft

    $149/sq ft

    1900

    9.2%

    Gross yield

    6.3%

    Cap rate

    3.6%

    Cash on cash

    ...